26 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
26 Şubat 2012 Pazar 10:47

Türk Futbolu 41. Başkanını Seçiyor

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) yarın, çoğunluk sağlanamazsa 28 Şubat Salı günü Ankara'da yapılacak olağanüstü seçimli genel kurul toplantısında, yeni başkan ve yönetim kurulu belirlenecek.
Türk Futbolu 41. Başkanını Seçiyor

Türk futbolu, 41. başkanını seçmek üzere yarın sandığa gidecek. Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) yarın, çoğunluk sağlanamazsa 28 Şubat Salı günü Ankara'da yapılacak olağanüstü seçimli genel kurul toplantısında, yeni başkan ve yönetim kurulu belirlenecek.

1923 yılında kurulan TFF'nin 89 yıllık tarihinde şimdiye dek 65 dönemde toplam 40 futbol adamı, seçimle, atamayla ya da vekaleten başkanlık yaptı.

Rekor Orhan Şeref Apak'ta
1923-1926 yılları arasında üst üste 4 dönem başkanlık yapan Yusuf Ziya Öniş, TFF tarihinin ilk başkanı olurken, 4 ayrı dönemde toplam 11 yıl koltukta oturan Orhan Şeref Apak ise, en uzun süre başkanlık yapan isim olarak dikkati çekiyor.

Apak, 1952-1954, 1957-1958, 1961-1964 ve 1965-1970 yılları arasında federasyon başkanlığı görevinde bulundu.

Bu arada, Ulvi Ziya Yenal, Hasan Polat, Muharrem Özyurt, İbrahim İskeçe ve Haluk Ulusoy da ayrı ayrı dönemlerde ikişer kez başkanlık yaptı.

Vekaleten başkanlar
TFF'de özerklik öncesi 6 başkan, vekaleten görev yaptı.

Ziya Ateş (1943), Vildan Aşir Savaşır (1948-1949), Mehmet Arkan (1952), Mümtaz Tarhan (1952), Bekir Silahçılar (1961) ve Doğan Andaç (1980), vekaleten başkanlık yapan isimler oldu.

Bu arada, merhum başkan Hasan Doğan'ın ölümünün ardından Mahmut Özgener ilk döneminde vekaleten başkanlık koltuğuna otururken, Mehmet Ali Aydınlar'ın istifası sonrasında da halen Hüsnü Güreli bu görevi üstleniyor.

Kısa süreli başkanlar
89 yıllık TFF'de bazı başkanlar oldukça kısa süre görevde kaldı. Özerlik öncesi vekaleten görev yapan 6 başkanın yanı sıra, Sabahattin Erman, Sahir Gürkan, Mazhar Zorlu, Erdenay Oflaz, Özkan Olcay ve Abdullah Kiğılı, toplamda bir yıl veya daha az sürelerle başkanlık koltuğunda oturdular.

Bu arada, federasyonda bazı dönemlerde oldukça sık aralıklarla başkan değişikliğine gidildi.

Kayıtlara göre, 1980 yılı içinde başkanlık sıfatını 4 isim (İbrahim İskeçe, Mazhar Zorlu, Doğan Andaç ve Yılmaz Tokatlı) taşırken, 1952 yılında Ulvi Ziya Yenal, Mehmet Arkan, Mümtaz Tarhan ve Orhan Şeref Apak, 1997'de ise Şenes Erzik, Özkan Olcay, Abdullah Kiğılı ve Haluk Ulusoy başkanlık koltuğunda oturdu.

Diğer yandan, 1976 ile 1980 yılları arasındaki dönemde başkanlık koltuğu tam 10 kez el değiştirirken, bu süre içinde 9 ayrı isim görev yaptı.

Mehmet Ali Aydınlar 216 gün başkanlık yaptı
TFF'nin seçimle göreve gelen son başkanı Mehmet Ali Aydınlar, toplam 216 gün süreyle başkanlık koltuğunda oturdu. 29 Haziran 2011 tarihinde başkanlığa seçilen Aydınlar, 3 Temmuz 2011'de başlayan futbolda şike ve teşvik iddiaları üzerine açılan soruşturma sürecinde oldukça sıkıntılı bir dönem yaşadı. 31 Ocak 2012 tarihinde istifa eden Aydınlar, başkanlık koltuğunda sadece 216 gün oturarak, TFF'nin en kısa süreli başkanları arasına girdi.

Özerk federasyon başkanları
17 Haziran 1992 tarihinde, 3813 Sayılı Kanun'la TFF özerk hale getirildi. Kanunun 1. maddesine göre, futbol faaliyetlerini milli ve milletlerarası kurallara göre yürütmek, teşkilatlandırmak ve Türkiye'yi futbol konusunda yurt içinde ve yurt dışında temsil etmek üzere özel hukuk hükümlerine tabi, tüzel kişiliğe sahip, özerk federasyon kuruldu.

1992 yılında özerkliğe kavuşan TFF'de şimdiye dek 8 ayrı başkan seçimle görev yaptı. Şenes Erzik ile başlayan özerklik döneminde, sırasıyla Özkan Olcay, Abdullah Kiğılı, Haluk Ulusoy (2 dönem), Levent Bıçakcı, Hasan Doğan, Mahmut Özgener ve Mehmet Ali Aydınlar başkanlık koltuğunda oturdu.

TFF başkanları
TFF'nin 89 yıllık tarihinde başkanlık koltuğuna oturan isimler ve görev süreleri şöyle:

Yusuf Ziya Öniş (31.07.1922 - 02.10.1926)
Muvaffak Menemencioğlu (02.10.1926 - 08.01.1931)
Hamdi Emin Çap (08.01.1931 - 1937)
Sedat Rıza İstek (1937 - 1938)
Danyal Akbel (1938 - 1943)
Ziya Ateş (Vekaleten) (1943)
Sadi Karsan (1943 - 1948)
Vildan Aşir Savaşır (Vekaleten) (1948 - 1949)
Ulvi Ziya Yenal (1949 - 1952)
Mehmet Arkan (Vekaleten) (1952)
Mümtaz Tarhan (Vekaleten) (1952)
Orhan Şeref Apak (1952 - 1954)
Ulvi Ziya Yenal (1954)
Hasan Polat (1954 - 1957)
Orhan Şeref Apak (1957 - 1958)
Safa Yalçuk (1958 - 1959)
Faik Gökay (1959 - 1960)
Muhterem Özyurt (1960 - 1961)
Bekir Silahçılar (Vekaleten) (1961)
Orhan Şeref Apak (1961 - 1964)
Muhterem Özyurt (16.05.1964 - 27.05.1965)
Orhan Şeref Apak (27.05.1965 - 21.03.1970)
Hasan Polat (11.05.1970 - 15.10.1976)
Füruzan Tekil (17.12.1976 - 01.07.1977)
Sabahattin Erman (23.07.1977 - 02.09.1977)
İbrahim İskeçe (03.09.1977 - 17.02.1978)
Sahir Gürkan (18.02.1978 - 09.09.1978)
Güngör Sayarı (07.10.1978 - 27.01.1979)
Cemal Saltık (13.03.1979 - 10.10.1979)
İbrahim İskeçe (23.01.1980 - 19.07.1980)
Mazhar Zorlu (25.07.1980 - 09.09.1980)
Doğan Andaç (Vekaleten) (09.10.1980 - 10.11.1980)
Yılmaz Tokatlı (27.11.1980 - 03.06.1984)
Mustafa Kemal Ulusu (29.06.1984 - 17.07.1985)
Erdoğan Ünver (13.08.1985 - 10.01.1986)
Erdenay Oflaz (17.01.1986 - 12.11.1986)
Ali Uras (23.12.1986 - 21.08.1987)
Halim Çorbalı (26.08.1987 - 25.02.1989)
Şenes Erzik (03.04.1989 - 25.07.1997)
Özkan Olcay (1997)
Abdullah Kiğılı (09.09.1997 - 23.10.1997)
Haluk Ulusoy (04.11.1997 - 22.07.2004)
Levent Bıçakcı (22.07.2004 - 31.12.2006)
Haluk Ulusoy (19.01.2006 - 14.02.2008)
Hasan Doğan (14.02.2008 - 05.07.2008)
Mahmut Özgener (İlk dönemi vekaleten) (15.07.2008 - 29.06.2011)
Mehmet Ali Aydınlar (29.06.2011 - 31.01.2012)
Hüsnü Güreli (Vekaleten) (01.02.2012- ... )

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR