26 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
02 Nisan 2014 Çarşamba 16:22

Türkiye İstikrarlı Büyümesini Sürdürüyor

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği MÜSİAD Isparta İl Temsilcisi Selim Mustafa Özkutlu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), üretim yöntemiyle hesaplanan Gayri Safi Hasıla (GSYH) 2013 yılı dördüncü çeyrek sonuçlarına ilişkin açıklama yaptı.
Türkiye İstikrarlı Büyümesini Sürdürüyor

MÜSİAD Isparta İl Temsilcisi Özkutlu yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin olağanüstü şartlardan geçmesine rağmen, istikrarlı bir şekilde büyümesini sürdürmesini büyük bir başarı olarak gördüklerini belirtti.

Özkutlu bu konuda şunları söyledi; “MÜSİAD olarak daha önceleri de defalarca belirttiğimiz gibi birileri her fırsatta ısrarlı bir şekilde bu büyümeyi görmezlikten gelerek kötümser senaryoları dillendirip, Türkiye’nin yatırım yapılamayacak bir ülke olduğu algısını oluşturmak istemektedirler. MÜSİAD ise olaylara gerçekçi yaklaşarak 4. Çeyrek büyümeyi yüzde 4.5 olarak öngörmüştü. Bugün açıklanan rakamın yüzde 4.4 olması da MÜSİAD’ın ne kadar öngörülü ve gerçekçi yaklaşımlarda bulunduğunun bir kez daha göstermektedir.

Bütün bunlar şunu açıkça ortaya koymaktadır ki; Türkiye ısrarlı bir şekilde istikrarlı büyümesini sürdürmekte ve yatırım için güvenilir bir ülke olduğunu göstermektedir.

Rakamları yorumladığımızda görüyoruz ki, Türkiye, 17 çeyrektir büyümesini aralıksız sürdürmektedir. Böylece 2013 ortalama büyümesini öngörülerimiz doğrultusunda yüzde 4 ile kapattık. 4. Çeyrek Büyümeyi yurtiçi tüketim, kamu ve özel sektör yatırımları ve devletin nihai tüketim harcamaları yukarı yönlü etkilerken, yurt dışı talep büyümeyi negatif yönde etkilemiştir. 3. Çeyrekte görülen özel sektör yatırımlarındaki artış dördüncü çeyrekte de devam etmektedir.

17 Aralık süreciyle başlayan çalkantılı sürece rağmen özel sektör yatırımlarındaki artışın özel sektörün piyasaya olan güvenini göstermesi bakımından güçlü bir mesaj olduğuna inanmaktayız. MÜSİAD olarak inanıyoruz ki, 2014 ilk çeyreğinde gelen olumlu ekonomik veriler doğrultusunda ilk çeyrekte yüzde 4 bandında bir büyüme öngörüyoruz. Yılın diğer kalanında da pozitif yönde devam edeceğini düşünüyor ve Türkiye’nin istikrarlı bir şekilde büyümesine devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR