21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
28 Şubat 2014 Cuma 09:33

Türkiye Yolsuzlukta Kaçıncı Sırada

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin yolsuzluk listesinde dünyada 53'üncü sırada olduğunu açıkladı.
Türkiye Yolsuzlukta Kaçıncı Sırada

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son dönemde yaşanan tartışmalara dikkat çekerekİngiltere merkezli uluslararası şeffaflık örgütünün bütün ülkelerin yolsuzluk algı endeksini ürettiğini belirtti.
Bakan Mehmet Şimşek, dün Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (Türsab) tarafından düzenlenen ve sektörün sorunlarının ele alındığı toplantıda konuştu.

Şimşek, Türkiye’nin ekonomik karnesini sunumlar eşliğinde toplantıya katılanlara anlatırken toplantının basına açık kısmında son dönemde yaşanan tartışmalara değindi.

MESAFE KATETMELİYİZ
Bakan Şimşek, şunları söyledi:
“Türkiye’de şu anda en çok bu hususlar tartışılıyor. İngiltere merkezli uluslararası şeffaflık örgütü, bütün ülkelerin değerlendirmesini yapıyor. Yolsuzluk algı endeksini üretiyor. 2002 yılında biz sondan 37. sıradaymışız. Bizden daha iyi 64 ülke var. Bizim önümüzde kim var; Çin var, Meksika var, Brezilya var, İtalya var. Türkiyeyolsuzluk algısında kötü ülkeler arasında.

Şimdi 2013 yılına baktığınız zaman Türkiye 53. sıraya yükselmiş. Kaç ülke arasında 177 ülke arasında. Bizim gerimizde kim var? İtalya var, Brezilya var, Çin var, Meksika var, Yunanistan var. AslındaTürkiye son dönemdeki tartışmaları önemli ölçüde siz de biliyorsunuz, siyasi motivasyonla yapılan tartışmalardır. Türkiye çok mesafe kat etmiştir. 53. sıra yakışıyor mu? Hayır yakışmıyor. Sıfırlamış mıyız? Hayır sıfırlamamışız. Tabi ki mesafe katetmemiz lazım. Tabi ki daha da gelişme göstermemiz lazım. Hakikatten Türkiyemesafe katetmiştir.”

BELİRSİZLİK RİSKİ VAR
Mehmet Şimşek, Türkiye’nin büyüme hedeflerini aşağıya doğru etkileyecek risklerin başında belirsizliğin geldiğini belirterek , “Belirsizlik özellikle iç talebi bir miktar aşağıya çeker. Faizlerde bir yükselme söz konusu. Onun dışında biz cari açığı kontrol altına almak için tedbirler aldık. Bunların iç talebe yansıması olumsuz olacak. İç talebin yavaşladığı, dış talebin yükseldiği bir döneme giriyoruz. Büyümenin aşağıya doğru riskleri yükselmiş bir dönemdeyiz” dedi.

BÜYÜMEYE OLUMSUZ ETKİ
Türkiye’nin kısa vadeli büyüme öngörülerini de paylaşan Bakan Şimşek, “Biz bu sene için yüzde 4’lük bir büyüme öngördük. Ama bu büyümeyi aşağıya ve yukarıya doğru etkileyecek gelişmeler var” diye konuştu.
Şimşek, ekonomik büyümeyi yukarı yönlü geliştirecek etkenleri de sıraladı.

Şimşek, “Yukarı yönlü gelişmeler, Ab 4-5 yıldır bir krizdeydi. Ekonomide ve iç talepte bir daralma vardı. Şimdi bu daralmanın sonuna gelindi. İkinci olarak Ortadoğu ve Afrika bölgesi Arap baharıyla birlikte ciddi bir kargaşa çıktı ama şu anda Suriyehariç ciddi bir istikrar var. Dışarıya yönelik ekonomik faaliyetlerimizi olumlu etkileyebilir” dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR