19 Eylül 2017 Salı

Onur ERCAN (Sesli & Yazılı Makale) / Ajans32

Türkiye'de Senarist Olmak

04 Temmuz 2011 Pazartesi 00:56

Türkiye’de senaryo yazmak, sorumluluk isteyen bir meslek olmadığından olmalı, bir senaryoyu yazarken, bazı senaristlerimiz işlenen konunun içine, olmamış, yaşanmamış bölümler eklemek, kahramanların yaşamlarını saptırmak kolay.

’’ Birileri senaryocu olmuş, önce atasına sövmüş’’ Kanunlarda bu hususta bir boşluk var ve isteyen Türk tarihinin en önemli kahramanların hayatlarını, reyting ve insanları eğlendirmek adına senaryo yaparken bile İftira ve yalan yazarak sapmalar yapabiliyorlar.

Şu anda bile birileri çıkıp birilerine, yapmadığı bir işi yaptı deyince ya da nefsine dokunan bir cümle olduğunda, mesela, durup dururken ''Angus '' dese hemen mahkemeye verip, haklı olarak maddi tazminat talebinde bulunuluyor. Neden, çükü insanlar kendi haklarını kanunlarla koruyor.

Peki, kendini koruyamıyor diye ve kanunda boşluk var diye her önüne gelen atalarımıza çamur atmak zorunda mı? Bir katilin bile kişilik hakları varken, bu tip olaylar karşısında birileri çıkıp bu vurdumduymazlığa dur dememesi hayret verici bir hadisedir. Hadi yazanlarda vefa yok diyelim, bu konuya sahip çıkacak hiç mi vefalı adam yok bu ülkede.

Bu yazıyı hazırlarken Türk dil Kurumunun sitesine girerek yalan, iftira, senaryo, senarist nedir diye yazdığımızda çıkan sonuçları aşağıda yazdım.

İftira; kasıtlı ve asılsız suç yükleme, kara çalma, karalama, bühtan.

Yalan; aldatmak amacıyla bilerek ve gerçeğe aykırı olarak söylenen söz,
Gerçek olmayan asılsız, uydurma.

Senaryo; bir filme konu olacak olayın, hikâyenin, romanın sinema tekniğine göre sahnelere bölünerek açıklamalar ve diyaloglar tarzında hikâye edildiği yazılardır. Senaryo, sesli filmler çekilmeye başlandıktan sonra ortaya çıkan ve teknik imkânların sinemada her geçen gün daha fazla kullanılmasıyla gittikçe önem kazanan bir türdür. Senaryolar filmlerin çekilmesine temel oluştururlar. “iyi bir senaryodan kötü bir film yapılabilir ama kötü bir senaryodan iyi bir film asla yapılamaz.”

Senarist; senaryo yazarı, senaryocu.

Türk Dil kurumunun arama motoruna, Cümle olmasına rağmen, ‘’Türkiye’de senarist olmak ‘’yazdık cevap olarak: Türkiye’de senarist olmak sözü bulunamadı yazdı.

Birde Googla, ‘’Türkiye’de senarist olmak ‘yazdım, yine tatmin edici bir cevap bulamadım.

Artık ‘’Türkiye’de senarist olmak ‘’ ne demek cümlesinin ne olduğunu okurlarım yukarıdaki kareleri birleştirerek bulabilir düşündüm. Eğer doğru açıklamayı, ''yorum olarak'' yazarlarsa ve  uygunluğunu literatür de onaylarsa onunda bir anlamı olmuş olur.

Atalarımız bilmiş de söylemiş:                                                             Osmanlı atasözü

Çingeneye silah vermişler, ilk önce babasını vurmuş…

 

 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR