19 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
04 Şubat 2013 Pazartesi 09:51

Türkiye’nin İlk Dudak Yarığı Kliniği SDÜ’de

Bin doğumda bir görülen bebeklerde dudak ve damak yarığı (tavşan dudak) rahatsızlıklarının tedavisi için SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nde Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip klinik açıldı.
Türkiye’nin İlk Dudak Yarığı Kliniği SDÜ’de

Bin doğumda bir görülen bebeklerde dudak ve damak yarığı (tavşan dudak) rahatsızlıklarının tedavisi için Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip klinik açıldı. Fakülte Dekanı Prof. Dr. Hakan Türkkahraman, doğumdan hemen sonra başlanan tedavi süreciyle kesin sonuç alındığını söyledi.

Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde, dudak ve damak yarıklarının tedavisi için özle klinik oluşturuldu. Her doğan bin çocuktan birinde görülen ve halk arasında tavşan dudak olarak bilinen hastalığın tedavisi mümkün.

BEBEKTE BESLENME SORUNLARINA YOL AÇIYOR
Klik ve tedavi süreci hakkında bilgi veren SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Türkkahraman, dudak damak yarığı anomisinin her 1000 doğumda bir görülen hastalık olduğunu söyledi. Dudak damak yarığının doğuşsal kaynaklı olduğuna dikkat çeken Türkkahraman, “Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında dudak ve damak yapılarının tam olarak birbiriyle birleşmemesiyle ortay çıkan bir durum.

Bu yarıktan dolayı bebeklerimizde doğumdan itibaren beslenme sorunları ortaya çıkabiliyor. Bebek tam olarak beslenemiyor. Annesinden emdiği süt nefes borusuna, burnuna kaçabiliyor. Konuşma problemleri ciddi şekilde karşımıza çıkıyor. Estetik problemler aynı zamanda ilerleyen yaşlarda hasta ve ebeveynlerde psikolojik sorunlar yaşayabiliyor .

ERKEN MÜDAHALE ÖNEMLİ
Bu hastaların tedavisinin doğumdan itibaren başlayıp 20’li yaşlara kadar devam ettiğini belirten Türkkahraman, “Dolayısıyla uzun süreli bir tedavi. Bu tedaviyi yürüten bir ekibimiz var. Ortodontislerimiz, plastik cerrahı, ağız diş ve çene cerrahları hizmet veriyor.

Bu tedaviler çok uzun sürüyor. Bebeklerimiz anneleri babaları ile kliniğe gelmek durumunda. Bu nedenle onlara özel bir klinik yapılması gerektiğini düşündük. Bu tedavi Türkiye’de yıllardır yapılıyor. Ama bir klinik hizmeti olarak ilk kez SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nde oluşturuldu. Bu klinikte bir buçuk yıldır 100’den fazla hastaya tedavi sağlıyoruz. Sadece Isparta’dan değil çevre illerden de bir çok bebek ve yetişkin hasta gelerek bu hizmeti alıyorlar.

Hastalarda tedaviye ne kadar erken başlanırsa tedavi o kadar erken oluyor. Bu nedenle bu sorunla doğan bebek hastaların kliniğe müracaatı gerekiyor. Erken müdahale ideal sonuçları almamızı sağlıyor. Erken müdahale olursa ve tedavilere hemen başlanırsa hastanın konuşma, beslenme, estetik problemleri tamamen ortadan kalkıyor. Tam anlamıyla sağlıklı bir birey haline getiriliyor” diye konuştu.

TEDAVİ SÜRECİ
SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elçin Esenlik, ise damak ve dudak yarıklarının tedavilerinin nasıl yapıldığını anlattı.

Doğumdan sonra gelen bebeklerin öncelikle beslenme problemlerini çözmek için beslenmeleri kolaylaştıracak plent taktıklarını kaydeden Esenlik, “Bu plent aynı zamanda yarıklı olan iki tarafın birbirine yanaşmasını, şekil bozukluğunu düzelmesini sağlıyor. Ardından cerrahiye yönlendirilir ve operasyon yapılıyor. Öncelikle dudak ve burundaki yarıklık gideriliyor. 1 yaşından sonrada damağındaki yarık için yeniden bir operasyon yapılıyor” diye konuştu.

BEBEK İKİ YAŞINDA NORMAL GÖRÜNÜME KAVUŞUYOR
Bu hastaların çocukluk ve ergenlik dönemlerinde de takip edildiğini kaydeden Esenlik, “ Yine çocukluk ve gelişim döneminde gelen bireylere farklı müdahaleler yapılıyor. Bunlarda meydana gelen çene bozuklukları tedavi ediliyor.

Erişkin dönemde de ortodontik tedavi ve operasyonla birlikte farklı bir tedavi süreci uygulanıyor. Bebeğin dudağı ve burnu operasyondan sonra normal bebek görünümüne yaklaşıyor. Damağının dikilmesinin takibinde en geç 2 yaşına kadar normal bir çocuk gibi beslenebiliyor ve normal bir görünüme kavuşabiliyor” bilgisini verdi.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR