22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
16 Nisan 2015 Perşembe 12:02

Türkiye'nin Okutan Valisi Meclis Yolunda

Görev yaptığı yerlerde okul öncesi ve mesleki eğitim kurumlarının artırılması, kız çocuklarının okutulması, kitap okumanın toplumda yaygınlaşması için projeler geliştiren ve bu nedenle Okutan Vali unvanını alan Nuri Okutan, şimdi TBMM yolunda.
Türkiyenin Okutan Valisi Meclis Yolunda

Bursa Harmancık Kaymakamlığıyla başladığı mülki idare görevini ileriki yıllarda Siirt, Sakarya, Trabzon ve Şanlıurfa valiliğiyle sürdüren, merkez valiliği görevi sırasında istifa ederek memleketi Isparta’dan MHP Milletvekili Adayı olan Nuri Okutan, eğitimin önemini vurguladı.

Okutan, neden milletvekilliğine soyunduğunu anlattı.

BİRİKİMLERİMİZİ ISPARTA’YA TAŞIYACAĞIZ
Türkiye’nin çeşitli illerinde kaymakam ve vali olarak çalıştığını belirten Okutan, “ Buralarda halkla bütünleşerek yerel imkanları koordine ederek ve oranın hem insani hem ekonomik potansiyellerini bir araya getirerek projeler ürettik. Merkezi kaynağa çok ihtiyaç duymadık. Çok güzel sonuçlar aldık. Şimdide Isparta’da benzer anlayışla bu birikimleri Isparta’ya taşımak, hemşerilerimizle el ele vermek istiyoruz.

İMECE USULÜNÜ UYGULAYACAĞIZ
Isparta imece usulüne çok yatkın. İstihdama yönelik, bilhassa eğitime yönelik bir takım çalışmalar yaparak imece usulünü uygulayıp ilin istihdamına ve üretimine katkıda bulunmak istiyorum. Onun için politikaya Isparta’dan başladım. Ispartalı hemşerilerimle kucaklaşmak istedim” dedi.

SAVRULMADAN EN AZ ETKİLENEN KURUM MHP
Neden MHP’den aday olduğuna ilişkin soruya ise Okutan, “Son dönemde Türkiye çok önemli bir kavşakta ve dönüm noktasında. Bir takım kurumlarımız, değerlerimiz aşındırıldı. Tahrip edildi. Bu savrulmadan tüm kurumlar etkilendi. MHP’yi ben artık sığınılacak ve bu savrulmaya dur diyecek, Türkiye’nin kendisine gelmesini sağlayacak, bu savrulmadan en az etkilenen kurum olarak görüyorum. Bu bakımdan MHP’yi seçtim. Türklerin zaman zaman tarihlerinde çıkış dönemleri vardır. Hepimiz önemli bir siyasi mücadelenin zeminindeyiz. Bu mücadelede ben MHP’yi seçtim . Artık kös vurulmuştur. Milletimizle, vatanımızla, Türkiye ile ilgili kaygısı ve beklentisi olan herkesin artık bu seçimde tavır koyması lazım. Bu mücadeleye kulak vermesi gerekir. Ben de buradan hareketle MHP’yi seçtim. Demokratik mücadeleye gireceğiz ve bundan da başarıyla çıkacağız. Önce yıpranmış kurumlarımızı değerlerimizi tekrar kimliğine oturtacağız. Sonra bu kurumları yeniden milletin hizmetine sunacağız. Geleceğin Türkiye'sini hep birlikte oluşturacağız” açıklamasında bulundu.

MOTOR SEKTÖRÜM EĞİTİM
Görev yaptığı yerlerde eğitime yönelik projeleriyle dikkat çeken Okutan, ülkenin kalkınması için eğitimin önemine dikkat çekti.

Okutan, “Belki Öğretmen okulu mezunu olmam buna etki edebilir ama Türkiye ile ilgili kaygısı olan herkesin mutlaka eğitimi görmesi gerekir. Ayrıca ben çalıştığım yerlerin ekonomik kültürel olarak kalkınmasından da sorumlu biriyim. Bu bakımdan sektörleri harekete geçrimemiz lazım. Benim motor sektörüm hep eğitim oldu. Nihayetinde kalkınmayı refahı hedefliyorsak mutlaka insanı merkeze koymak zorundasınız. Öyleyse insan dediğimizde eğitim, bilim öne çıkacak. Eğitilmiş insan olduğunda o vakit kıt kaynaklar bile olsa güçlü bir ekonomik büyüme kalkınma ve aydınlık Türkiye’nin oluşturulmasını sağlayabiliriz. Bu açıdan ben hep eğitime önem verdim. Pişman da değilim. Bu sayede diğer alanlarda da çok güzel gelişmeler oldu. Isparta’nın eğitim durumu Türkiye ortalamasının üzerinde. Gerek üniversitemizi gerekse diğer kurumlarımızı fevkalede olumlu bir noktada değerlendiriyorum ama halen yapacak çok şey var. Bilhassa okul öncesi eğitim, üstün zekalıların eğitimi ve mesleki eğitimin üretime dönüşmesiyle ilgili yapacak çok şeylerimiz var. Okuma faaliyetlerini, bilgiyi arama, bilgiyi takip etme ve onunla hayıtımızı yönlendirme çalışmasına Isparta’da öncelik vereceğiz” diye konuştu.

100 BİN DOLARLIK ÖDÜLÜ EĞİTİME HARCADI
Sakarya Valiliği sırasında kız çocuklarının eğitimine verdiği katkıdan ötürü Vehbi Koç Vakfı’nın ödülüne layık görülen Nuri Okutan, buradan şahsına verilen 100 bin dolar ödülü yine eğitime harcadı. Vefat eden annesinin adının verildiği Fatmana Anaokulu’nin hikayesini anlatan Okutan, “ Vehbi Koç ödülü aslında Türkiye’nin Nobel ödülü. Çok önemli bir ödül. Ben 6’sını aldım. O ödülü alacakları seçilen bir heyet belirliyor. Ben de böyle bir para ödülü olduğunu bilmiyordum. 100 bin dolar bir para ödülü var. Biz de o parayı muhakkak eğitime harcayacaktık. Benim şahsi bir başarım değil. Bu bir ekibin başarısıydı. Kaymakamlık dönemimizde, Adapazarı’ndaki görevimiz sırasında yaptığımız çalışmaların bir ürünüydü. Bir çocuk kütüphanesi kurmak arzusundaydım. Ama annem vefat etti. Ailemden de destek alarak annem adına okul öncesi eğitime yönelik okul yaptırmaya karar verdik. Bu çalışmaya hemşerilerimizden destek geldi. Geri kalan kısmını da Koç Vakfı tamamladı. Bugün 700 öğrenci mezun eden Fatmana Anaokulu’nu yaptırdık. Şimdi çiçekleri mezun ediyorlar ve biz de çok mutluyuz” dedi.

YILMAZ ÖZDİL NURİ OKUTAN'I YAZDI

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR