24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
25 Ekim 2013 Cuma 18:22

Uçak Kazası Davası’nda Şok İfade

2007'de 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasıyla ilgili geçtiğimiz günlerde 21. duruşması görülen davanın 3 tanığının ifadeleri alındı. Tanık pilotun sözleri şaşkınlık yarattı: 3 sefer arızalı uçakla uçtum.
Uçak Kazası Davası’nda Şok İfade

Anadolu 1.Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki talimat duruşmasına olay tarihinde hava kuvvetlerinde ekip uzmanı olarak görev yapan Güven Kırlot, kaptan pilot Celal Karabaş, Atlasjet pilotlarından Muammer Yamak ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada tanık sıfatıyla ifade veren ekip uzmanı Güven Kırlot, uçuş planlamalarını sivil havacılık uçuş kurallarına göre ekip planlama bölümünün yaptığını belirterek, “Uçuşlar 12 veya 24 saat birimlerinde haftada bir gün dinlenme olacak şekilde planlıyoruz. Sivil havacılık kurallarına göre uygulanması gereken kriterleri uyguluyoruz” dedi. Düşen uçağın sahibi olan firmada ortak olan sanık Yavuz Çizmeci’nin uçuş emniyetini ihlal eden bir durumu olmadığını belirten Kırlot, “Bir uçak uçmadan önce bakımı yapılır, indiği havalimanında tekrar bakıma alınır ve bu bakımlar bir form ile kayıt altına alınır” diye konuştu.

ARIZA VARSA KOKPİTTE GÖRÜLEBİLİR
Tanıklardan Kaptan Pilot Celal Karabaş, düşen uçaktaki her iki kaptanı da tanıdığını belirterek, bir uçağın normal kontrol bakımlarının yapılmadan uçamayacağını ifade etti. Teknik ekibin herhangi bir problem olmadığı takdirde uçuş ekibine uçağın teslim edebildiğini kaydeden Karabaş, “Uçağın arızasıyla ilgili pilotun bir talebi yoksa teknik ekip harici gözlem yapar. Zaten arıza varsa kokpitte görülebilir” dedi.

ARIZALI UÇAKLA 3 SEFER UÇUŞ YAPTIM
Atlasjet firmasında olay zamanında pilotluk yapan ve 2 yıl önce çıkarıldığını belirten tanık Muammer Yamak, firmada kurallara aykırı olarak bavul ticareti kargosu yapıldığı ve bu durumu kabul etmediği için işten çıkarıldığını iddia etti. Kargonun taşınmasıyla ilgili pilotlara baskı yapıldığını ifade eden Yamak, “Bana çalıştığım dönemde arızalı bir uçak teslim ettiler. Ben kontrolümü yaparken, motorunda dolgu yapılan yerde var olan dolgunun belli bir kısmının olmadığına dair tespit yaptım. Fotoğrafladım ve durumu bildirdim. Yetkililer uçuşa engel olmadığını söylediler ve arıza giderilmedi. Ben de buna itimat ederek 3 sefer uçuş yaptım. Daha sonra işe girdiğim yerde arızayı diğer çalışanlara gösterdim ve bu şekilde uçuşun yapılamayacağını belirttiler” diye konuştu.

PİLOTLARA SUÇU YÜKLEMEK EN KOLAY YOLDU
3 saat süren duruşma sonrasında açıklamada bulunan müşteki avukatlarından Şehnaz Doğan Yüzer, kazadan 4 yıl sonra da Atlasjet’in kurallara uygun olmadan uçuşların gerçekleştirildiğini ifade etti. Bu kazanın son olması dileklerini belirten avukat Yüzer, “Düşen uçaklarda pilotlara suç yüklemek olayın en kolay yolu.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR