24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
21 Eylül 2011 Çarşamba 15:23

Uçak Kazası Davasında Wikileaks Sorusu

30 Kasım 2007'de 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasıyla ilgili davada müşteki avukatlarından Şehnaz Doğan Yüzer, sanık olarak yargılanan Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru hakkında 'Wikileaks' belgelerinde ortaya atılan iddiaların araştırılma
Uçak Kazası Davasında Wikileaks Sorusu

30 Kasım 2007 günü Atlasjet'in İstanbul- Isparta seferini yapan World Focus'tan kiraladığı yolcu uçağı,Süleyman Demirel Havalimanı'na inişe geçtiği sırada KeçiborluTürbetepe Mevkii'nde düşmüş, kazada 7'si mürettebat 57 kişi yaşamını yitirmişti. Kazayla ilgili Atlasjet'e karşı açılan dava ile kamu davasının birleştirilmesinin ardından bugün 13'ncü duruşma, Isparta Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya tutuksuz yargılanan 17 sanıktan sadece, düşen uçakla son konuşmayı sağlayan Süleyman Demirel Havalimanı'nda Hava Trafik Kontrolörü olan Hilmi Tülemen katıldı.

BİLİRKİŞİ EK SÜRE İSTEDİ

Duruşma, geçen celsede mahkeme heyeti tarafından bilirkişi olarak görevlendirilen AnadoluÜniversitesi'nden Yrd.Doç.Dr. Hakan Karakehya, Yrd.Doç.Dr. Serdar Dalkılıç, Sivil Havacılık Yüksekokulu Baş Pilotu Mehmet Özler ile bağımsız şirket konumundaki THY Teknik A.Ş'den Ahmet Ufuk Güneş ve Umut Bekbay'ın yazılı dilekçesinin okunmasıyla başladı. Bilirkişi tarafından mahkemeye gönderilen dilekçede, "İncelenmesi gereken dava dosyasının nitelik ve nicelik açısından çok miktarda olması ve iki farklı ilde sırayla incelenmesinin zaman aldığı, tarafımızca hazırlanacak olan bilirkişi raporunun ileride oluşabilecek hava aracı kazaları ile ilgili adli olaylarda örnek teşkil edebileceğinden çok dikkatli ve titiz bir çalışma gerektiği ve bu nedenle incelemelerin hayli zaman aldığından tarafımıza 3 ay daha süre verilmesini arz ederiz" denildi.

Ayrıca bilirkişi heyeti Atlasjet ile Dünyaya Bakış Hava Taşımacılığı A.Ş arasındaki sub-charter anlaşmasının taraflara yüklediği yükümlülükler, hava trafik kontrolünün kazayı uçak düştükten 10 dakika 23 saniye sonra rapor etmesi, havalimanı içinde en yüksek arazi kesimi ve yüksek gerilim hatlarının ışıklandırma donanımı ve son olarak bölgeden 'Antalya Yaklaşma' ile 'Isparta Kule' arasında yapılan kontrol devrinin incelenmesi için bu konularda uzman olan bilirkişilerin tayin edilmesini istedi. Mahkeme heyeti de bilirkişilerin talebi doğrultusunda Türk Hava Yolları ve Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu Hava Trafik Kontrol Bölümü'nden uzman talebinde bulunmaya karar verdi.

WİKİLEAKS SORUSU

Müşteki avukatlarından Şehnaz Doğan Yüzer, 25 Ağustos'ta yayınlanan Wikileaks belgelerinde Isparta'da düşen uçakla ilgili Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru'nun konuşmalarının yer aldığını hatırlattı. Avukat Yüzer, "O belgelerde Ali Arıduru, kaza soruşturmasına yardım için Antalya'ya gelecekleri öğrenilen ABD'li diplomatların kazayla ilgili yardım ettiklerinin açıklanmamasını istiyor. Bu durumun sanık Arıduru'ya sorulmasını istiyoruz" dedi.

Mahkeme heyeti müşteki avukatları ve sanık avukatlarına söz verdikten sonra bir sonraki duruşmanın 22 Şubat 2012'da yapılmasına, bilirkişilere ek süre verilmesine ve uzmanlık gerektiren diğer konular için de ek bilirkişi talebinde bulunulmasına karar verdi.

Duruşma çıkışında kazada oğlu Hayri Tokgöz'ü kaybeden Şerafettin Tokgöz bilirkişilere ek süre verilmesine tepki gösterdi. Tokgöz, "Daha önce de söylemiştim, şimdi de söylüyorum. Artık sadece mahkeme-i kübra'da hesaplaşacağız. Durum bunu gösteriyor maalesef" dedi.

AVUKATTAN TEPKİ

Avukat Şehnaz Doğan Yüzer de bilirkişi heyetine ek süre verilmesini eleştirdi. Avukat Yüzer, "Bilirkişide bu dosya 4 aydan beri var bunların içinde pilotlar, teknik kişiler hukukçular var. Biz bu aşamada bütün bilirkişilerin aynı şehirden olmasını talep ettik. Şimdi bilirkişiler 'Klasörler çok fazla farklı şehirlerde olduğumuz için güçlük çekiyoruz' diyor. Bunu mahkemeye söyledik, ama talebimiz dikkate alınmadı. 3 ayda bir şey yapılmamış şimdi de bilirkişi istiyorlar ve üç ay da ek süre istiyorlar. Bu nedenle duruşma tarihi 22 Şubat'a atıldı. Yani 5 ay süre tanınmış oldu" diye konuştu.

Yargılama hızlı gidiyor diye sevinirken bilirkişi olayından sonra duruşma tarihlerinin arasının çok açıldığını kaydeden Yüzer, "Bu noktada üzüldük. Onlar üç isterken mahkemenin 5 ay vermesi şaşırtıcı. Ama şu aşamada yapacak bir şey yok. Aslında Ulaştırma Bakanlığı'nın raporunda ne kadar eksik var, ne yapılmamış bunların hepsi var. Sonuçta bu kaza yaşandı, ateş düştüğü yeri yakıyor. Herkes 'Uçak kazası davası halen devam ediyor mu' diyor, ama kimsenin umurunda değil. İnşallah geç de olsa hak yerini bulacak diye düşünüyorum" diye konuştu.

TOPLAM 17 SANIK YARGILANIYOR

Uçak kazası davasında Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, kaza tarihinde Genel Müdür Yardımcısı olan Oktay Erdağı, World Focus Hava Yolları Genel Müdürü Aydın Kızıltan, firma çalışanları Yavuz Yaşar, İsmail Taşdelen, Fikri Zafer Dinçer, Faruk Çağımnı, Şahin Tufan, Necati Küçük, Sinan Sevinç, Fevzi Yavuz ve Reşat Atalay ile Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ali Ersoy, firma yöneticileri Tuncay Doğaner, Mehmet Şerif Erbilgin ve Zeynel Gündoğ ile kazanın olduğu tarihte havalimanında hava trafik kontrolörü olarak görev yapan Hilmi Tülemen sanık olarak 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme' suçundan 2 ila 15 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR