21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
05 Temmuz 2011 Salı 11:02

Uçak Kazasında Yeni Gelişme

Isparta'da düşen uçağın davası yılan hikayesine döndü
Uçak Kazasında Yeni Gelişme

 

 

30 Kasım 2007'de 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasına ilişkin uçağın sahibi World Focus Havayolları Şirketi ortaklarından Yavuz Çizmeci hakkında, 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme' iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu. 

30 Kasım 2007 günü Atlasjet'in İstanbul- Ispartaseferini yapan World Focus'tan kiraladığı yolcu uçağı,Süleyman Demirel Havalimanı'na inişe geçtiği sıradaKeçiborlu Türbetepe Mevkii'nde düştü. 

Kazada 7'si mürettebat 57 kişi yaşamını yitirdi. Kazayla ilgili Atlasjet'e karşı açılan dava ile kamu davasının birleştirilmesiyle birlikte 12'ncisi geçen ay görülen duruşmada World Focus Havayolu ortaklarından Zeynel Gündoğ'un ifadeleri üzerine, şirket ortaklarından Yavuz Çizmeci hakkında suç duyurusunda bulunuldu. 

Müşteki avukatlarından Şehnaz Doğan Yüzer, şirket ortaklarından Yavuz Çizmeci hakkında 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme' iddiasıyla suç duyurusunda bulunduklarını ve bu doğrultuda savcılık tarafından Çizmeci hakkında iddianame hazırlandığını kaydetti. 

Kazayla ilgili Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen son duruşmada sanık olarak yargılanan Yavuz Çizmeci'nin eski ortaklarından Zeynel Gündoğ'un şirketle ilgili tüm yetkilerin Yavuz Çizmeci'de olduğu, kendisinin ise kağıt üzerinde ortaklığı bulunduğunu söylediğini hatırlatan Avukat Yüzer, "Yolcu yakınlarının isteği, bu uçak kazasında ihmali, kusuru bulunanların ceza alması. Zeynel Gündoğ ifadesinde şirketle ilgili tüm yetkilerin Yavuz Çizmeci'de olduğunu belirtiyor. O halde bu kişinin de sanık olarak burada yargılanması gerekiyor" dedi. 

17 SANIK YARGILANIYOR 

Uçak kazası davasında Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, kaza tarihinde Genel Müdür Yardımcısı olan Oktay Erdağı, World Focus Hava Yolları Genel Müdürü Aydın Kızıltan, firma çalışanları Yavuz Yaşar, İsmail Taşdelen, Fikri Zafer Dinçer, Faruk Çağımnı, Şahin Tufan, Necati Küçük, Sinan Sevinç, Fevzi Yavuz ve Reşat Atalay ile Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ali Ersoy, firma yöneticileri Tuncay Doğaner, Mehmet Şerif Erbilgin ve Zeynel Gündoğ ve kazanın olduğu tarihte havalimanında hava trafik kontrolörü olarak görev yapan Hilmi Tülemen sanık olarak 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme' suçundan 2 ila 15 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR