21 Eylül 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
03 Ocak 2019 Perşembe 16:57

Ücretsiz Poşete İdari Para Cezası

Ücretsiz Poşete İdari Para Cezası
Ücretsiz Poşete İdari Para Cezası

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdullah Borca, 1 Ocak’tan itibaren plastik poşetlerin adet başı asgari 25 kuruştan vatandaşlara satılmaya başladığını belirterek; “Poşetleri ücretsiz verdiği, promosyona veya kampanyaya tabi tuttuğu tespit edilenlere idari para cezası uygulanacaktır” dedi.

Söz konusu uygulamanın, 2872 sayılı Çevre Kanunu’nda açık bir şekilde belirlendiğini vurgulayan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdullah Borca, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Ülkemizde, yılda kişi başı plastik poşet kullanımı 440 adet civarındadır. Kişi başına bu rakamın 31 Aralık 2019 tarihine kadar 90’a düşürülmesi hedeflenmektedir. Plastik poşet kullanımının azaltılarak, plastiklerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önüne geçilmesi amacıyla 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle, marketlerde, mağazalarda, alışveriş merkezlerinde, plastik poşetler ücreti karşılığında tüketiciye ulaştırılacaktır. 2025 yılında bu rakamın 40’a düşürülmesi hedeflenmektedir.

“HEM HİJYENİK DEĞİL, HEM
ÇEVRE KİRLİLİĞİ YARATIYOR”
Tamamen peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açık satılan gıdalarda hijyen amaçlı kullanılan poşetler, kargo poşetleri, kuru temizleme gibi yerlerde tüketiciye verilen poşetler ücretlendirmeye tabi değildir. Faaliyet türü ne olursa olsun uzaktan satışlar da dahil olmak üzere, istisnasız tüm satış noktalarında (tekstil, oyuncak, elektronik, gıda ve benzeri 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren plastik poşetlerin ücretli olarak satışı gerçekleştirilecektir. Plastik poşetlere uygulanacak asgari ücret adet başına vergiler dahil 25 kuruş olacaktır.

“ÜCRETSİZ POŞET KULLANIMI TAKİP EDİLECEK”
Bu doğrultuda; Satış noktaları; 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren plastik poşetleri ücretsiz vermemekle ve tahsil edilen ücretleri satış belgelerinde adet bazlı göstermekle, Bilgi Sistemine kayıt olmakla, plastik poşetlerin satışının gerçekleştiği aya ait beyanı takip eden ayın biri ile onbeşi arasında Bilgi Sistemi üzerinden yapmakla, Bilgi Sistemine beyan edilen geri kazanım katılım payının beyan dönemini takip eden ikinci ayın son gününe kadar Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına aktarmakla yükümlüdürler. Bakanlığımızca hazırlanan Usul ve Esaslar kapsamında, satış noktalarında (mağaza, market, alışveriş merkezleri ve benzeri gerçekleştirilecek izleme, kontrol ve denetimler sırasında; Bildirim ve beyan yükümlülüğünü zamanında ve/veya tam olarak yerine getirmediği tespit edilenlere, Geri kazanım katılım payını ödemediği tespit edilenlere, Plastik poşetleri ücretsiz verdiği, promosyona veya kampanyaya tabi tuttuğu tespit edilenlere 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun ilgili hükümleri uyarınca idari para cezası uygulanacaktır” dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR