24 Haziran 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
29 Eylül 2017 Cuma 17:43

‘Umut Köprüsü’ne Görkemli Açılış

‘Umut Köprüsü’ne Görkemli Açılış / 40 Yıldır Hayaldi GERÇEK OLDU!
‘Umut Köprüsü’ne Görkemli Açılış

Sütçüler ilçesinin 40 yıllık hayali olan ve Sütçüler İlçesi'ni Antalya Dereboğazı yoluna bağlayan 280 metre uzunluğundaki Melikler Köprüsü yapılan görkemli bir törenle açıldı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç; “Bu Köprünün değerini oralardan ahkam kesenler bilemez” dedi.

Temeli 19 Aralık 2015 tarihide atılan ve yıllardır Dereboğazı yoluna geçiş için 50 km. daha fazla yol kat etmek zorunda kalan Sütçülerliler için, yolu 50 km. kısaltan ve üretilen sebze ve meyvelerin pazarlanmasında büyük bir ulaşım kolaylığı sağlayacak olan Melikler Köprüsü iki yıllık inşaat sürecinin ardından dün itibariyle hizmete girdi.

Sütçüler’in 40 yıllık hayalini gerçeğe dönüştüren Melikler Köprüsü’nün bölgenin tarım ve turizmine de katkı sağlaması bekleniyor. Isparta’nın Sütçüler İlçesi’ne bağlı Yazılı Kanyon bölgesindeki Çandır, Melihler, Şehler ve çevresindeki yerleşim yerlerini Karacaören Göleti'ni köprü ile geçip kısa yoldan Dereboğazı yoluna bağlayan Melikler Köprüsü’nün yapımı bitti. Köprünün resmi açılışı dün saat 11.30’da gerçekleştirildi. Törene; Isparta Valisi Şehmus Günaydın, Burdur Valisi Şerif Yılmaz, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, TBMM 15 Temmuz Araştırma Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, Isparta ve Burdur İl Genel Meclisi Başkanları, Sütçüler ve Bucak Kaymakamları, Daire Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkan ve Temsilcileri ile Melikler Köyü, Çandır Köyü ve Sütçüler ilçesi halkı katıldı.BİLGİÇ; “BİR ÇOK KONUDA ÇOK
ÖNEMLİ PROJELERİ HAYATA GEÇİRDİK”
Törende konuşan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç de konuşmasında; “Bugün burada Ak Parti iktidarının hizmet örneklerinden birisini görüyoruz. Bizler, iktidar süremiz boyunca ulaşımdan sağlığa, tarımdan eğitime kadar birçok konuda bazılarının hayal bile edemediği projelere hayata geçirdik. Bugün burada açılışını yaptığımız köprü Sütçüler halkımızın 40 yıllık hayali idi ama şimdi hayal değil gerçek artık.

“GİTMEDİĞİNİZ KÖY SİZİN DEĞİLDİR”
Ancak, tüm bunlara rağmen bazıları bu köprüyü yapmamızı eleştiriyor. Neden? Çünkü onlar bu coğrafyayı hiç bilmiyorlar, çünkü onlar bu coğrafyanın insanı ile sarılmamışlar, sohbet etmemişler, buralara gelip bir çaylarını bile içmemişler. Onun için onlar bu köprünün ne kadar değerli olduğunu bilemezler. Çünkü onların halka hizmet yapma gibi bir kaygıları yoktur. Onların bildiği bir şey vardır. Hani bize küçükken okulda öğretmişlerdi ya o şarkıyı ‘Bir köy var uzakta, gitmesek de görmesek de o köy bizim köyümüzdür’ diye. Oysa bizim için durum öyle değildir. Gidilmeyen köy, görülmeyen köy bizim değildir. Köye gideceksin, köye hizmet götüreceksin ki o köy bizim olabilsin.“BU KÖPRÜ SIRADAN BİR KÖPRÜ DEĞİLDİR,
BÜYÜK FAYDALAR SAĞLAYACAKTIR”
Buradan artık Sütçülerli kardeşlerimiz rahatlıkla geçip Dereboğazı yolundan Burdur’a ve Antalya’ya ulaşabileceklerdir. Buradaki mermer ocaklarından elde edilen doğal taşların nakli için buradan yılda 5 bin 300 kamyon geçerek ihracat için limanlara, sahillere ulaşabilecek. Buradan, Sütçülerli vatandaşlarımızın ürettiği ortalama 130 ton sebze ve meyveler artık rahatlıkla Antalya pazarına ulaşabilecek. Buradan, orman bölgesi olan Sütçülerimizin ormanlarından üretilen yılda yaklaşık 27 bin ton/metreküp kereste nakledilebilecek. Bu köprü, Sütçüler ilçesini Isparta’ya 25, Antalya’ya 50 km. kısaltmaktadır. Bu köprü, Isparta, Antalya ve Burdur illerimizi de birleştirerek, bütünleştirerek aslında güzel bir olaya daha fayda sağlamaktadır. Dereboğazı yolundan Köprüye kadar olan yolun sıcak asfaltını Burdur Valiliği, Köprüden Yazılı Kanyona kadar olan yolun sıcak asfaltını da Isparta Valiliği yapacaktır” dedi.

GÜNAYDIN; “BURADAKİ YERLEŞİM ALANLARININ
POTANSİYELİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTACAK”
Törende son konuşmayı Isparta Valisi Şehmus Günaydın yaptı. Günaydın da konuşmasında; “Bu köprü için bizler büyük emekler verdik. Sayın Vekilimizle birlikte İl Özel İdaremizle birlikte gece gündüz çalışmanın sonucu olarak bugün burada çok önemli bir köprünün açılışını yapıyoruz. Bu köprü, çok önemli ulaşım sorununu çözecektir. Köprümüzün uzunluğu 280 metredir. Bugün bu köprümüzün açılışı ile başta Sütçüler ilçemiz olmak üzere buradaki köy ve kasabaların her türlü potansiyelinde büyük bir artış yaşanacaktır. Üretimde artış olacaktır. Buradan, bu köprü kadar önemli bir müjdeyi daha veriyorum. Isparta ve Burdur olarak sayın Valimizle görüştük ve Isparta – Burdur dostluk yolunun projesi tamamlandı. Yakın zamanda ihaleye çıkacaktır.“KÖPRÜDEN YAZILI KANYONA
KADAR SICAK ASFALT SÖZÜ VERİYORUM”
Sayın Burdur Valimiz, Köprüye kadar olan yolu sıcak asfalt yapacağını söyledi. Bende buradan köprüden sonra Yazılı Kanyona kadar sıcak asfalt yapacağımın sözünü veriyorum. Bu sıcak asfaltların da olmasıyla buradaki Yazılı Kanyonun turist potansiyeli büyük oranda artacaktır. Çünkü, bu yol onların için büyük kolaylık olacaktır” dedi.

KÖPRÜNÜN AÇILIŞ KURDELASI KESİLDİ
Törende daha sonra Mehteran Takımı mehter gösterisi sundu. Ardından, protokol üyeleri ve diğer katılımcılar hep birlikte Köprünün giriş bölümüne gelerek burada kesilen kurbanın ardından köprünün açılış kurdelasını keserek köprüyü hizmete açtılar.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 3 yorum yapıldı.
    YAZARLAR