23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
06 Aralık 2013 Cuma 18:08

Üniversite Böyle Yönetilmez

SDÜ’nün iki eski rektörü Prof. Dr. Çakmakçı ve Prof. Dr. Baydar, SDÜ yönetimini eleştirdi. İki rektör de Üniversitelerin ticari faaliyetlerle değil, yetiştirdiği öğrenci ve asistanlarla övünmesi gerektiğine işaret etti.
Üniversite Böyle Yönetilmez

Prof. Dr. Lütfü Çakmakçı ve Prof. Dr. Lütfi Baydar… İkisi de SDÜ’de rektörlük yaptı. Dönemlerinde önemli projelere imza attı. Baydar CHP’nin Aydın Milletvekili, Çakmakçı ise CHP Isparta Belediye Başkan adayı.
SDÜ’nün eski 2 rektörü bugün CHP İl Merkezi’nde gazetecilerle bir araya geldi. İki eski rektörü bir arada bulan gazetecilerin gündeminde ise son günlerde gündemden düşmeyen SDÜ vardı.

Özellikle GÜLAR, Yaşam Boyu Eğitim Merkezi, apart projeleri gibi konularla anılan SDÜ’nün ticari faaliyetlerine eski iki rektörün sert eleştiri toplantıya damgasını vurdu. Prof. Dr. Lütfü Çakmakçı “Araştırma ve Uygulama Merkezleri ticari faaliyet yürütmezler. Seri üretim yaparak ticari kaygı gütmezler” dedi.

Prof. Dr. Lütfi Baydar ise “Özel üniversiteler bile kar amacı gütmeyen kuruluşlar olarak anılır. Kar amacı gütmeye başladığınız andan itibaren ‘eğitmek’ amacından uzaklaşırsınız” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Baydar, “Üniversiteler sosyal devletin güvencesi altındadır. Elbette üniversiteler para kazanır. Ama ticari faaliyet alanı olarak değerlendirdiğiniz zaman bu eğitim amacının önüne geçer. Bakın özel üniversiteler bile kar amacı olmayan kuruluşlar diye anılır. Bazı ticari faaliyetler olabilir. Döner sermayeden kar payı olur. bunlar normal. Ama kar amacı güderseniz ‘eğitmek’ amacından çıkmış olursunuz. Üniversitelerdeki esas amaç öğrenci yetiştirmek, asistan yetiştirmektir” dedi.

Prof. Dr. Baydar “SDÜ’nün ticaretten ziyade ne kadar proje ürettiği, ne kadar patent aldığı, uluslararası ödül alan kaç tane akademisyenin olduğu önemlidir. Üniversiteler yetiştirdiği öğrencilerle, asistanlarla övünürler, ticari faaliyetlerle, kazandığı paralarla değil” ifadelerini kullandı.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 19 yorum yapıldı.
    YAZARLAR