24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
12 Mart 2015 Perşembe 18:06

Uşak Üniversitesi'ne Ispartalı Rektör Adayı

Uşak Üniversitesi'ne Ispartalı Rektör Adayı
Uşak Üniversitesine Ispartalı Rektör Adayı

Uşak Üniversitesi’nde Mayıs ayında yapılacak olan Rektörlük seçimleri için İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rifat Okudan aday adaylığını açıkladı.


Prof. Dr. Rifat Okudan yazılı olarak duyurduğu adaylık açıklamasında şu cümlelere yer verdi; “Bildiğiniz üzere iki yıldan beri, İslamî İlimler Fakültesi Dekanı olarak sizlerle beraber görev yapmaktayım. Bu süreçte üniversitemizin yönetim kurulu başta olmak üzere birçok farklı görevlerde bulundum. Bu görevlerim süresince alanında uzman birçok kıymetli meslektaşımla tanışma fırsatı bulmanın yanında; bozkırda bir vaha gibi büyüyen Uşak Üniversitesi’nin sorunlarına ve bu sorunların çözümü için gereken ihtiyaçlara yakından vakıf oldum. Sizlerin de bildiği üzere, üniversitemiz, geleceğe daha emin adımlarla ilerleyebileceği yeni bir dönem için üçüncü kez rektörlük seçim sürecine girmiştir. Bu süreçte aday olan veya olacak olan tüm kıymetli hocalarımızın üniversitemizin âlî menfaatleri için en samimi gayreti göstereceğine bütün kalbimle inanıyor, bu çaba ve gayretler neticesinde Rabbimin bizlere en hayırlı sonucu vermesini niyaz ediyorum. Böylesine hayırlara vesile olabilecek bir yolda teveccühünüz ile Uşak Üniversitesi Rektörlüğü’ne aday olduğumu sizlerle paylaşmak istiyorum. Rektörlük makamının hem manevi hem de insani açıdan ağır bir sorumluluğu gerekli kıldığı bilinciyle; bu sorumluluğun bir kişiden ziyade liyakat sahibi, güçlü ve samimi bir ekibin ve hatta bütün kurumun el ele tek yürek çalışmasıyla yerine getirilebileceğine inanıyorum. Prensiplerimiz doğrultusunda ifade etmeliyim ki; idareci veya yönetici olmak yerine, siz değerli hocalarımla Uşak Üniversitesi’ni daha sağlam bir geleceğe taşıyabilmek için sizlerle beraber çalışmaya talibiz. Bu bağlamda bürokrasinin üretmiş olduğu tüm hiyerarşi kalıplarını kırarak katılımcı ve daha dinamik bir yapı tesis etme arzusuyla bu yola çıkmış bulunuyoruz. Bu arzunun gerçekleşebileceğine olan inancımız; fikir ve tecrübeleriyle bize yol göstereceğine inandığımız çok kıymetli öğretim üyelerimizin yanı sıra genç, dinamik heyecanlı meslektaşlarımızdan oluşan mükemmel bir kadroya sahip olmamızdan kaynaklanıyor. Bizler tecrübeyle dinamizmi, akl-ı selim ile coşkuyu bir araya getirmeye talibiz. Bizler bürokrasinin, akademinin üzerinde kabuk bağlayan tozunu silmeye talibiz.” dedi.

Prof. Dr. Rifat Okudan kimdir?
1968 yılında Isparta’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Isparta’da tamamladı ve Isparta İmam-Hatip Lisesi’nden 1986 yılında mezun oldu. Aynı yıl Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde yüksek öğrenime başlayan Prof. Dr. Okudan 1991 yılında bu fakülteden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde başladığı yüksek lisans eğitimi sırasında Isparta’da kurulan Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak 1993 yılında göreve başladı. 1995 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı’nda “Gelenbevî ve Vahdet-i Vücûd” başlıklı tezini savunarak yüksek lisansını tamamladı. Aynı yıl Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktora eğitimine başladı. Adı geçen Enstitünün Temel İslam Bilimleri Anabilim Dalı’ndan “Şeyhu’l-İşrâk Sühreverdî Maktûl ve Eserlerindeki Üslûb ve Belâğat” başlıklı teziyle 2001 yılında doktor unvanını aldı. 1999-2000 öğretim yılında Kuveyt Hükümeti bursuyla Kuvet Üniversitesi’nde araştırmalarda bulundu. 2008 yılı Ocak ayında Tasavvuf Doçenti ünvanını aldı. 2009 yılında Exeter Üniversitesi Arap ve İslam Araştırmaları Enstitüsü’nde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. 2013 yılı Şubat ayında Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı’nda Profesör kadrosuna atanan Prof. Dr. Okudan’ın yayınlanmış beş kitabı, ulusal ve uluslar arası dergilerde yayınlanan çok sayıda makalesi ve sempozyumlarda sunduğu çok sayıda tebliğinin yanısıra çeşitli vesilelerle yurt içinde ve yurt dışında verdiği konferansları bulunmaktadır. Evli ve dört çocuk babası olan Prof. Dr. Rifat Okudan 2013 yılı Nisan ayında Uşak Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı olarak atanmıştır.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 7 yorum yapıldı.
    YAZARLAR