21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
24 Nisan 2014 Perşembe 12:10

Vali, Belediye Başkanı ve Garnizon Komutanı'nı Eleştirdi

CHP İl Başkanı Vedat Şenol, 23 Nisan çelenk sunma törenine Vali, Belediye Başkanı ve Garnizon Komutanı'nın katılmamasına tepki gösterdi.
Vali, Belediye Başkanı ve Garnizon Komutanını Eleştirdi

TBMM'nin açılışının 94 yıl dönümü ile 23 Nİsan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda da CHP Isparta yönetimi Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesinin ardından CHP İl Başkanı Vedat Şenol açıklamada bulundu. İlk kez Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bu kadar önemli birgünün bu kadar coşkusuz kutlandığını belirten ŞEnol, "İlk defa bir bayramda Vali, Belediye Başkanı ve Garnizon Komutanı yer almadı. Resmi törenlerde bunu gördük. Şok olduk. Çelengi sadece Milli Eğitim Müdürlüğü koyduğu için artık Vali, Belediye Başkanı ve Garnizon Komutanı'nın resmi törene katılma zorunluluğu yokmuş. Demekki tüm milli bayramlarda aşama aşama devletin üst düzey temsilcileri çelenk bırakmalara katılmayacaklar . Daha sonra AKP iktidarının emriyle bayramlar iptal edilecek. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sadece Milli Eğitim kurumunu ilgilendiriyormuş gibi bir hava yaratılıyor" diye konuştu.

'BU GÜNÜ HATIRLAMAK ZORUNDAYIZ'
TBMM'nin kurtuluş savaşı mücadelesinin örgütlendiği yer olduğunu kaydeden Şenol, sözlerini şöylesürdürdü:
"Atatürk 19 Mayıs'ta Samsun'a çıktığında Kurtuluş Savaşı'nı örgütleme mücedelesine girişti. Erzurum'da kongre toplandı. Sivas'ta tüm ülkeyi ilgilendiren İstiklal Savaşı'nın temel noktalarını ortaya koyan kararlar alnıdı. Bunlardan biri de Ankara'da tüm illerden temsilcileri katılmasıydı. Böylece Kurtuluş Savaşı örgütlenmesinin Meclis çatısı altında yapılması vurgulanmıştı. İşte Çocuk Bayramı'nın özünde yatan Kurtuluş Savaşı'nı yürüten TBMM'nin oluşumu ve bu meclisin iki yıldan fazla savaşı yönetmesi, heyet-i temsiliyeyi oluşturarak başına Mustafa Kemal'i getrmesidir. Biz bu cumhuriyeti kanla irfanla savaş meydanlarında kurduk. Türkiye'nin her yerinden insanlar bu savaşa katıldı. Her şeyimizi onlara borçluyuz. Kurtuluş Savaşının bu önemli günlerinden biri olan TBBM'nin kurulduğu bu günü hatırlamak zorundayız.

'MİLLET BUNA SAHİP ÇIKMALI'
İlk kez böye bir bayram kutlamasıyla karşı karşıyayız. Artık buna millet sahip çıkmalı. Sivil halk katılımı da çok azdı. Artık okullarda idareten düzenlenen törenler var. Buna karşı çıkmak için kahramanların yarattığı destanları yeniden okumak incelemek gerekiyor. Savaş meydanlarında kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin birlik ve bütünlüğünü korumak için elimizden geleni yapmak zorundaız. CHP var olduğu sürece Türkiye Cumhuriyeti'nin ayakta kalması için canını kanını herşeyini vermeye hazırdır. AKP iktidarının Türkiye'de bu bayramlarla ilgli uygulamalarını protesto ediyoruz. Bundan sonraki törenlerde kamu idarelerini ve belediyelerin en üst düzeyde temsil edilmesini istiyorum. Bayramınız kutlu olsun. Çocuklara armağan olsun."

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 3 yorum yapıldı.
    YAZARLAR