22 Eylül 2017 Cuma

Onur ERCAN (Sesli & Yazılı Makale) / Ajans32

Vali Kavşağı Neden Görmez?

07 Temmuz 2011 Perşembe 03:05

Ramazan Acar arkadaşımızın dün kaleme aldığı, ‘’Kış hala bitmedi mi?’’ başlıklı makalesine yorum yazan Ruhi Aslan okurumuza teşekkür ederiz. Yorum, yazıdan daha tatlı ve hoş bir üslupla yazılmış ayrıca tebrik ederiz. Bir ilin mülki amiri elbette bir makam arabasıyla dolaşacak, önünde flaması ve ışıkları da olacak ve o geçerken trafikte uygun hale getirilecek. Bir ilin valisi bir kavşakta trafik tıkanıyor burayı hemen yapın, buranın trafiği rahatlasın da demez. Zira vali, ne bir yol mühendisidir, ne belediye başkanıdır, ne de karayolları müdürüdür, bunların hepsinin üzerinde bir mülki amirdir. Ama her şeye rağmen yazının (Kış hala bitmedi mi?) dikkate alındığını düşünüyorum.

Ruhi Aslan yorumunda: Artan refah seviyesi ve ekonomik gelişme insanların araba dürtülerini harekete geçirerek trafiğin zamanla tıkanmasına sebep olmakta. Sadece kavşak problemi yok, daha çok sorunları var. Elbette bir taraftan da halletme yollarına gitmek lazım. Zira Türkiye’nin yaşanabilir en güzel 10 ili içinde olan bir ilimiz. Bu iş sadece Valilikle, belediye başkanıyla sınırlı olmamalı. Siteniz yazarları aslında bu konuya el atmalı, bunu yapabilecek kaleme sahip arkadaşlarımız mevcut, buradan onlara sesleniyorum. Şeklinde yazarak bize topu atmış.

Benim de bu yorum hoşuma gitti, geçen günkü yazımda da ifade ettiğim gibi, ajans32 okurları makaleleri ve haberleri okumakla kalmayıp çok önemli tespitleri de yorum olarak yazıyor demiştim. Hemen ardında Ruhi Aslan beyin müthiş yorumu beni bu noktada harekete geçirmeye yetti. Bu hususta ben görevimi yazarak yerine getireyim düşündüm. Diğer arkadaşlarda kendilerine göre bir şeyler karalarsa. bu güzel ilimiz için bir takım hizmetleri harekete geçirme noktasında bir ivme kazandırılmış olunur.

Elbette her geçen gün trafiğe çıkan araç sayısında artış söz konusu. Ayrıca buna yazın dışardan gelenleri de ekleyince trafikte çekilmez hale geliyor. Artık yıl 2011 ve hemen hemen trafik sorunu yaşamayan çok az ilimiz var, bu sıkıntılarda ilerleyen yıllarda artarak devam edecektir. Bunun sebebi: hızla büyüyen dünyada, şehirlerimizin cadde ve sokakların yerleşim şekilleridir.

Fakat her şeye rağmen güzel ilimiz yaşanabilir illerin içinde en güzel leri arasında. Sırf bu dercenin korunabilmesi ve daha iyi duruma getirilmesi noktasında ne yapabiliriz hesapları yapılmalı.

CNBC-e Business dergisi tarafından yapılan bir araştırmada 'en yaşanabilir kentler' sıralamasında Isparta, Ankara'dan sonra 2. sırada yer aldı. Güller diyarı olarak da anılan kent, diğer illerle kıyaslandığında; ekonomide 13, sağlıkta 5, eğitimde 1, güvenlikte 48, kent hayatında 33, kültür ve sanatta 24. olarak gösterildi. CNBC-e Business dergisi, ekim sayısında Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek bütün illeri yaşanabilirlik düzeyine göre listeledi. Araştırma, suç oranı, deprem riski, sanata ve spora olan ilgi, hava kirliliğinde ve trafikte ne durumda olunduğu, yeşil alanlar miktarı, kişi başına düşen doktor ve hastane sayıları kriterlerine göre yapıldı.

Ayrıca Isparta Dünya tarihinde eşine az rastlanan bir olaya da imza atmıştır. 5’i Osmanlı zamanında birsi de Cumhuriyet tarihinde olmak üzere 6 tane sadrazam yetiştirmiştir. Gerek tarihi gerekse coğrafi durumu itibariyle ender rastlanan illerimizden.

Bu güzelim ili turuzim bakanlığı, valilik, belediye el ele vererek olması gerektiği şekilde olması için çalışırlarsa istenildiği gibi olur. Bunun içinde, Sayın valimizin ilimzin her tütlü sıkıntılarını bertaraf edip, daha iyi bir il yapma noktasında gerekli vizyona ve ekibe sahip olduğunu düşünüyorum. 

 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR