25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
16 Ocak 2014 Perşembe 16:16

Valinin Açıklaması Talihsiz Bir Açıklama

Türk Büro Sen Şube Başkanı Ahmet Aydemir, Isparta Belediyesi'ne haciz konusunda "Memur Hatası" diye açıklama yapan Vali Vahdettin Özkan'ı eleştirdi.
Valinin Açıklaması Talihsiz Bir Açıklama

Isparta Belediyesi'ne haciz olayının ardından "Memur hatası" şeklinde açıklama yapan Vali Vahdettin Özkan'ın açıklamalarının talihsiz olduğunu kaydeden Türk Büro Sen Şube Başkanı Ahmet Aydemir, memurun tek başına haciz varakası hazırlayamayacağını söyledi.

Aydemir açıklamasında "Son günlerde Isparta kamuoyunda yer alan Isparta Belediyesi'nin borçları nedeniyle Isparta Defterdarlığı tarafından menkul ve gayrimenkullerine haciz konulması ile ilgili olarak Isparta Valisi sayın Vahdettin Özkan'ın Kanal32 televizyonunda yayımlanan Basın Kulübü programında haciz konulması işleminin Defterdarlıkta görev yapan memurlar ile Belediyede görev yapan memurların iletişim kuramamasından kaynaklandığını, kendisinin Ankara'da bulunduğu bir günde haciz işleminin uygulandığını, haciz uygulanmasında memurların hatasının bulunduğunu ifade etmiş olup, bu haber yerel basında “Vali Vahdettin Özkan son noktayı koydu” başlığı ile yer bulmuştur.
Devlet memurları Yasalar çerçevesinde üst amirleri tarafından verilen talimatları yerine getirmekte olup, haciz işleminin nasıl yapılacağı Yasalarda açıkça belirtilmiştir.

6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Uusulü Hakkındaki Kanun'un 62 ve 64. maddesi “borçlu mükelleflerin borç miktarına yetecek kısmı kadar vergi dairesince haciz varakası düzenlenerek haciz işlemi yapılır” hükmünü içermektedir.

Söz konusu Yasa maddesi gereğince yapılacak haciz işleminde haciz varakasının nasıl düzenleneceği ise, aynı kanunda ve Vergi Daireleri İşlem Yönergesinin 119. maddesinde ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

Buna göre borçlu mükellefin menkul ve gayrimenkulleri üzerine konulacak bir haciz işleminde haciz varakası düzenlenip işleme koyulabilmesi için haciz varakası düzenleyen memur ve şef tarafından imzalandıktan sonra birimin müdür yardımcısına verilir. Düzenlenen haciz varakası Vergi Dairesinin ilgili müdür yardımcısı ve müdürü tarafından kontrol edilip imzalandıktan sonra yine mevzuat gereği haciz varakasını o yerdeki en büyük mülki amir (Vali veya Kaymakam) veya yetkisini devrettiği (Vali Yardımcısı, Defterdar, Mal Müdürü vb.) amir tarafından imzalandıktan sonra haciz işlemi uygulanabilir.

Yani Vergi Dairesinde görev yapan bir memurun tek başına haciz varakası düzenleyerek haciz işlemi yapma yetkisi yoktur. Bu işlem memurlara amirleri tarafından yasal mevzuat çerçevesinde verilen emirler doğrultusunda memur, şef, müdür yardımcısı, vergi dairesi müdürü, mülki amir veya yetki devri yaptığı amir tarafından sonra imzalanarak haciz işlemi uygulanabilmektedir. Bu nedenle sayın Valimiz tarafından yapılan açıklamayı talihsiz bir açıklama olarak değerlendirerek Isparta Belediyesine uygulanan ve daha sonra kaldırılan haciz işleminde memurların herhangi bir kastı, kusuru veya hatası bulunmadığı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur" dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 5 yorum yapıldı.
    YAZARLAR