22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
17 Mayıs 2013 Cuma 11:55

Vergisiz Asgari Ücrette Uzlaşma

Yeni anayasada çalışma yaşamını ilgilendiren önemli düzenlemelerde uzlaşma sağlandı.
Vergisiz Asgari Ücrette Uzlaşma

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesindeki Yazım
Komisyonu, CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen başkanlığında toplanarak, ‘Çalışma, İş Güvenliği ve Adil Ücret Hakkı’, ‘Kamu Hizmetlerine Girme Hakkı’, ‘Vatandaşlık’, ‘Seçme, Seçilme ve Siyasi faaliyette Bulunma Hakkı’ maddelerinimüzakere etti.

“Çalışma, İş Güvenliği ve Adil Ücret Hakkı” başlıklı maddede varılan uzlaşmaya göre, herkes, çalışma, iş güvenliği, insan onur ve haysiyetine uygun bir hayat sürmesini sağlayacak ölçüde adil ücret hakkına sahip olacak. Asgari ücretin tespitinde çalışanların geçim şartları göz önünde bulundurulacak, asgari ücretten vergi alınmayacak. Buna göre, yeni anayasada çeşitli adlarla asgari ücretten alınan yaklaşık 205 liralık vergi olmayacak.

Devlet, çalışanların işlerine uygun adil bir ücret elde etmeleri, sosyal yardımlardan yararlanmaları, hayat seviyelerinin yükseltilmesi, istihdamın artırılması, çalışanların ve işsizlerin korunması, çalışmanın desteklenmesi, işsizliğin önlenmesine elverişli ekonomik bir ortam yaratılması, çalışma yaşamına ilişkin toplumsal cinsiyet temelli eşitsizliklerin kaldırılması, iş güvenliğini ve çalışma barışının sağlanması için gerekli tedbirleri alacak. Çalışan kadın ve erkekler için eşit işe eşit ücret ilkesi esas alınacak.

SORUMLULUK SİGORTASI
Çalışanlar dinlenme, yıllık izin, hafta ve bayram tatili hakları ile iş koşullarının ve çalışma ortamlarının düzenlenmesi ve iyileştirilmesi sürecine katılma hakkına sahip olacak. İşveren, iş kazası ve meslek hastalıklarından doğan tazminatlar için primi kendisi tarafından ödenen sorumluluk sigortasını yaptırmak zorunda olacak.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR