24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
24 Ekim 2013 Perşembe 15:19

Yabancılar sırada! Litresi 60 liradan satılıyor..

Astımdan kansere kadar birçok hastalığa iyi geldiği iddia edilen ve ilginin son yıllarda arttığı eşek sütünün litresi 60 liradan alıcı buluyor
Yabancılar sırada! Litresi 60 liradan satılıyor..

Astımdan kansere kadar birçok hastalığa iyi geldiği iddia edilen eşek sütüne ilgi giderek artıyor.

Girişimci Mehmet Ali Yalçın, Antalya'nın Kepez ilçesinde ve İstanbul Çatalca'da kurduğu iki çiftlikte eşek, at ve deve sütü üretimi yapıyor.

1998 yılından beri Antalya ve Bodrum'da turistlere eşek ve deve safarisi yaptırdığını belirten Yalçın, eşek sütü üretimine başlama hikayesini şöyle anlattı:

"Otellerde Türk gecelerinegittiğimizde eşek sıpasını görenler (bize eşek sütünden verebilir misiniz) diyorlardı.
(Ne yapacaksınız) diye sorduğumda eşek sütünün birçok hastalığa faydalı olduğunu söylüyorlardı. Biz de veriyorduk, öyle para pul falan almıyorduk.

Talep arttıkça ve basınyayın organlarında faydalarına yönelik haberleri görünce eşek sütü üretmek için geçenyıl dişi eşek toplamaya karar verdim." İstanbul Çatalca'da 110, Antalya'daki çiftliğinde ise90'a yakın dişi eşek bulunduğunu bildiren Yalçın, ayrıca 10 at, 12 de deve beslediğini kaydetti.

Eşeklerden 45-50'nin gebe olduğunu anlatan Yalçın, aralık, ocak gibi çiftliklerine yeni yavrular gelmesini beklediklerini söyledi. - Günde en fazla bir litre süt alınabiliyor Eşeğin çok fazla süt veremediğini, yeni doğum yapmış bir eşekten günde en fazla 1 litre, 4-5 ay sonra iseyarım litre süt alınabildiğini dile getiren Yalçın, sıpalı bir eşeğin yaklaşık 8 ay süt verebildiğini ifade etti.

Eşek sütünün litresini 60 liradan sattığını ve Türkiye'nin her yerine süt gönderdiklerini belirten Yalçın, "Sütü sağıp süzüyoruz, uzak bölgelere dondurup buzlu kutularda gönderiyoruz.Günübirlik gidebilen yerlere ise dondurmadan gönderiyoruz" dedi. Yurt dışından da çok fazla talep aldıklarını anlatan Yalçın, sütü ulaşım sorunları nedeniyle gönderemediğini vurguladı.

Yalçın, "Almanya'dan bir firma litresi 50 avrodan günlük 50 litre süt istedi. Sıvı yasağıolduğu için uçakla gönderemiyoruz. Kargo ile ulaşım da geç oluyor" diye konuştu. Yalçın, eşek sütü üretiminin çok karlı bir iş olmadığını birçok kez bırakmak istediğinifakat talepler nedeniyle üretime devam ettiğini kaydetti.

İtalya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde eşek sütü üretiminin çok revaçta olduğunu, Yunanistan hükümetinin eşek sütü üreticilerini destekleme kararı aldığına işaret eden Yalçın, "Eşeklerin bakımı zor ve masraflı. Devletin desteği olmadan işi döndürmemiz mümkün değil. Bize sahip çıkmasını bekliyoruz" diye konuştu.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR