02 Ağustos 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
09 Ekim 2010 Cumartesi 00:20

'Yahudi devlet'li yemin

Netanyahu'nun "bağlılık yemini" öngören yasa tasarısı İsrail'i karıştırdı.
Yahudi devletli yemin

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, koalisyon ortağı Yisrael Beiteniu (Evimiz İsrail) partisinin lideri ve Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın öncülüğünü yaptığı, vatandaşlık için devlete "bağlılık yemini" öngören yasa değişikliği tasarısını, beklen-medik bir şekilde yeniden gündeme getirdi.

İsrail'in Arap vatandaşlarından büyük tepki alan ve bu nedenle daha önce reddedilen, vatandaşlıkla ilgili yasada yapılacak değişikliğin, önümüzdeki Pazar günü Bakanlar Kurulu toplantısında görüşülmesi bekleniyor. Tasarı, İsrail'in Yahudi olmayan vatandaşlarının, vatandaşlığa hak kazanabilmek için "demokratik ve Yahudi devleti olan İsrail'e bağlılık yemini" etmesini öngörüyor.

Netanyahu'nun tasarıya İsrail için "Ya-hudi ve demokratik bir devlet" ibaresini koydurduğu da bildirildi. Netanyahu, "İsrail, Yahudi halkının ulus devletidir. Hükümetin hem iç, hem de dışarıda uyguladığı politikaların yanısıra, İsrail kanunlarının temelini de bu ilke oluşturmaktadır" dedi.

"YABANCI DÜŞMANI" İsrail parlamentosunun (Knesset) sol partilerinden Meretz partisinin Başkanı Haim Oron da yasa tasarısını kınadı ve "yabancı düşmanı" olarak nitelendirdi. Oron, hükümetin Yahudilerin trajik tarihini gözardı edip, böyle bir konuyu tartışmasının bile "utanç verici" olduğunu ifade etti.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR