25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
27 Eylül 2013 Cuma 10:38

Yakıt Tasarrufu İçin 10 Altın Öneri

Artanyakıt fiyatlarıyla birlikte sürücüler tasarruf etmenin yöntemlerini arıyor. Dünyaca ünlü lastik firmasının yaptığı araştırmada, sürücülerin tasarruf etmesi için altın değerinde öneriler sunuyor.
Yakıt Tasarrufu İçin 10 Altın Öneri

10 adımda uygulayabileceğiniz bu öneriler sayesinde daha az harcayarak daha fazla yol katetmeniz mümkün!

Hangi marka ve hangi model araçkullanıyor olursanız olun daha az yakıtla daha fazla kilometre yapma şansınız var. Dünyaca ünlü lastik firmasının yaptığı araştırmada, daha az yakıtla daha çok yol katetmek için tüketicilere altın değerinde önerilerde bulunuyor. 

HIZINIZI SINIRLAYIN
Yakıt tasarrufu elde etmenin en kolay ve etkili yöntemlerinden biri hızınızı azaltmaktır. Aracın hızı arttıkça yakıt tüketimi de artar. Örneğin aracın hızını saatte 40km'den saatte 80 km hıza yükseltmek yakıt tüketimini hemen hemen iki katına çıkartır. Ancak çok yüksek veya çok düşük hız da 1/100 km'de yüksek yakıt tüketimi oranına yol açabilir.

ANİ FRENE SON VERİN
Yavaş yavaş hızlanarak ve mümkün olduğu kadar yumuşak vites geçişleri ile yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Ani frenlemelerden kaçınmak için duraklama zamanlarını önceden görün ve yolda olabilecekleri göz önünde bulundurun, trafiğin durduğunu gördüğünüz kavşağa kadar güvenli bir şekilde seyredin. Hızlı manevralar ve ani frenlemeler yapmak gibi agresif sürüş tarzı yumuşak bir sürüşten %20 daha fazla yakıt tüketimi ile sonuçlanabilir.

ARACINIZI DEVRİNDE KULLANIN
Otomobiller mümkün olan en düşük viteste kalkış için tasarlanmaktadır. Çünkü en fazla güce sahip oldukları zaman kalkış zamanlarıdır. Ancak belirli bir hızda mümkün olan en yüksek viteste kullanmak yakıt tasarrufunuzu arttırabilir. Düşük viteslerde seyretmek yakıt tüketiminizi arttırabilir. Güvenli olduğu sürece daima daha yüksek vitese geçin 

KLİMANIZI DİKKATLİ KULLANIN 
Klima, otomobilin motoru için yakıt kullanan ekstrabir yüktür. Klima kullanılmaması %3'e kadaryakıt tasarrufu sağlar. Özellikle kışın dışarıdaki hava sıcaklıkları izin verdiği ölçüde klimayı kapatmayı tercih edin. Çok düşük hızda veya sabit dururken camları açın, havalandırma dışarıdan gelen esintinin keyfini çıkararak konforlu bir sürüş yapmanızı sağlar.

AŞIRI RÖLANTİDE ÇALIŞTIRMAKTAN KAÇININ
Araç rölantide çalışırken yakıt harcar ve bu litre başına sıfır kilometre anlamına gelir. Beklerken motoru kapatmak ve hareket için hazır olduğunuzda tekrar çalıştırmak arabayı hareketsiz durumda çalıştırmaktan daha az yakıt harcar.

GEREKSİZ YÜKLERİ ÇIKARIN
Araç ne kadar ağır olursa hareket etmek için o kadar fazla enerji gerekir, bu nedenle aşırı yük taşınması daha yüksek yakıt tüketimi ile sonuçlanır. Her ekstra 50kg için yakıt tüketiminiz %1-2 artar. Aracınız da ne taşımanız gerektiğini dikkatli bir şekilde değerlendirin ve tüm gereksiz eşyaları boşaltın.

CAMLARINIZI KAPALI TUTUN
Camların ve güneşliklerin açılması aerodinamik çekiş oluşturur, bu da aracınızı yavaşlatır. Gerekli hızda seyretmek için daha fazla enerji gerekir ve bu da daha fazla yakıta ihtiyaç duyar. Camlarınızı ve güneşliği kapatarak yakıt verimliliğinizi arttırın.

ARACINIZIN BAKIMINI DOĞRU ŞEKİLDE YAPTRIN
Aracınızın maksimum verimlilikte çalışmasını sağlamak için düzenli servisler ile bakımını yaptırın. Kirlenmiş bujiler, kirli havafiltresi veya tıkalı yakıt filtresi yakıt tasarrufunuzu olumsuz bir şekilde etkiler. Motor yağının düzenli olarak değiştirilmesi de yakıt verimliliği açısından çok önemlidir. Bakımı iyi yapılmış bir motor yakıt tasarrufunu %4'ekadar arttırabilir.

LASTİKLERİNİZİ DOĞRU HAVA BASINCIYLA ŞİŞİRİN
Yetersiz hava basıncı ile şişirilmiş lastikler daha fazla yuvarlanma direncine sahip olur, yuvarlanmak için daha fazla enerji gerektirir ve bu da daha yüksek yakıt tüketimi ile sonuçlanır. Janta gevşek birşekilde monte edilen lastikler zaman içinde hava basıncı kaybı gösterir, bu nedenle hava basıncının düzenli olarak kontrol edilmesi ve araç üreticisi tarafından temin edilen kullanım kılavuzuna göre lastiğin doğru hava basıncıile şişirilmesi sağlanmalıdır.

Lastiklerin doğru bir şekilde şişirilmesi ile%5*'e kadar yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Doğru bir şekilde şişirilen lastikler aynı zamanda daha güvenlidir ve kullanım ömürleri daha uzundur.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR