26 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
20 Temmuz 2011 Çarşamba 13:56

Yalvaç Celeptaş Köyü'nü Pireler Bastı!

Yalvaç ilçesine bağlı Celeptaş köyü sakinlerinin evlerini pirelerin istila ettiğinden yakınarak, pirelerle kendi olanaklarıyla mücadele edemedikleri için devlet desteği bekledikleri bildirildi.
Yalvaç Celeptaş Köyünü Pireler Bastı!

 

Yalvaç'a 20 kilometre mesafedeki Celeptaş Köyü sakinleri, 5 yıldan beri ev ve ahırlarda pire görülmeye başladığından yakınıyor. Köy sakinlerinden Mehmet Yılmaz, özellikle çocukların vücutlarının pire ısırığıyla dolu olduğunu, konuyu ilettikleri yetkililerin ise (Pire ısırığından adam ölmez) diyerek olayı geçiştirdiğini iddia etti. 

Hayvancılıkla uğraşılan köyde, pirelerin üremesi için ideal ortamın oluştuğunu kaydeden Köy muhtarı Ali Şen şöyle konuştu: 

"Köyümüz 170 hane 550 nüfuslu bir köydür ve küçükbaş, büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Özellikle küçükbaş hayvanların barındıkları yerde, dışkılarının yine hayvanlar tarafından ezilmesi sonucu, Konur dediğimiz kalıntılar oluşur. Bu da pirelerin üremesi için ideal bir ortam oluşturur. Hiçbir yetkilinin, (Pireden adam ölmez) diyeceğini de sanmıyorum. " 

-"85 YAŞINDAYIM BÖYLE ŞEY GÖRMEDİM"- 

Köyün en yaşlılarından 85 yaşındaki Fatma Yıldız ise çocukluğundan beri pire olduğunu belirterek, "Sırtımıza giydiğimiz entarilerin astarları pire pisliğinden geçilmezdi ama fen ilerledi, bunların hiçbiri kalmadı. Şimdi eskiye döndük, her yerimiz pire kaynıyor. Evleri birimiz ilaçlasa, öbürü ilaçlamıyor. Ondan dolayı köyde pire hiç tükenmiyor. Devlet büyükleri gelsin, köyü baştan aşağı ilaçlatsın millete. Bu pireler kanımızı bitirecekler. Çocukların her yerleri yara bere içinde. Sıcakta terledikçe yaraları kavuruyor, ağlaşıyorlar" diye konuştu. 

-"ORGANİZE ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ"- 

Sağlık Müdürü Süleyman Önal, konuyu bundan yaklaşık bir ay önce köylere yaptıkları ziyaret sırasında ilk kez duyduğunu, ancak köylülerden resmi bir başvuru gelmediğini kaydetti. 

Pireyle mücadele ilaçlarının aslında çok da pahalı olmadığını, köylülerin organize olup eşzamanlı olarak ilaçlama yaparak, pire sorununa çözüm bulabileceklerini anlatan Önal, şu bilgileri verdi: 

"Hayvancılıkla uğraşılan köylerde bu duruma çok sık rastlanıyor. Çünkü evlerin alt katı ahır, aileler de üst katta oturuyor. İlkel yöntemle, kapalı ahırlarda besicilik yapıldığı için de pire her yere yayılıyor. Devlet, hayvanların bulunduğu alanlar ile yaşam alanlarının birbirinden ayrılmasını öneriyor. Köylüye ek bir maddi yük getirmesi kaçınılmaz da olsa, bunu yapmak lazım. Köy muhtarı, Özel İdare ve Tarım İl Müdürlüğü'nün organizasyonu ile pireleri bertaraf etme çalışmasına biz de rehberlik ve eğitim vererek destek oluruz. " 

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR