23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
18 Ocak 2013 Cuma 10:18

Yalvaç Koruma Çalışmalarıyla ÇEKÜL Sitesinde

Yalvaç Belediyesi tarafından sürdürülen sokak sağlıklaştırma çalışmaları ÇEKÜL Vakfı internet sitesinde yer aldı.
Yalvaç Koruma Çalışmalarıyla ÇEKÜL Sitesinde

Yalvaç, Antiocheia Pisidia antik kenti, Men Tapınağı, tarihi evleri, çınarları, doğal dokusuyla, eğitim ve sağlık hizmetleriyle Göller Bölgesi’ndeki önemli merkezlerden; Ege, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinin kesişme noktalarından. TKB’nin kurucu üyelerinden olan Yalvaç’ta koruma çalışmaları aralıksız devam ediyor. Mahalle ve çarşısıyla, kadınların ortak kullandığı fırınlarıyla, yaşamın gece-gündüz devam ettiği mahalle kültürüyle kentin değerlerinin geleceğe taşınmasında Yalvaç Belediyesi yoğun emek veriyor. Son aylarda ise çalışmalar, tarihi evlerin olduğu Kaş Mahallesi’nde beş sokakta devam başladı.

Yerel kaynakların kullanıldığı cephe iyileştirmelerinde ise belediyenin tüm ekibi var gücüyle çalıyor. Evlerin dış cepheleri, kapıları dokuya uygun renklerde boyanıyor. Böylece sokaklar, kent mimarisinin algılanabilir olduğu bir görünüm kazanıyor, aynı zamanda daha uzun yaşamaları sağlanıyor.
Yalvaç Belediyesi tarafından satın alınan bazı evler Yalvaç Kültür Merkezi, Yalvaç Yemekleri Evi ve ev pansiyonculuğunun özendirmesi için restore edilen Hacı Eyüp Evi Pansiyonu gibi yeniden işlevlendiriliyor. Mahalle ve çarşı hayatının yaşamaya devam etmesi için ulaşım aksları bütüncül bakış açısıyla yeniden gözden geçiriliyor.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR