19 Eylül 2017 Salı

Neriman CANBOLAT / Ajans32

Yamalı Gülücükler

30 Temmuz 2011 Cumartesi 00:50

Bıktık artık maskeli yüzlerden. Bıktık artık fondötenli dostluk ve arkadaşlıklardan. Görmek istemiyoruz artık yamalı gülücükleri. İnsan her zaman kendi olmalı.

Aksi halde kişilik ve tavırlar insanın üzerinde yama gibi duruyor. Her gün hiç üşenmeden takılıyor maskeler yüze ve çıkılıyor sokağa. Yanaklarda tebessümün tortusu bile yok. İndirseniz maskelerinizi kim bakar yüzlerinize. Ne dostunuz, ne de arkadaşınız olur çevrenizde.

Fesatlık, kıskançlık diz boyu. Çok uzağa gitmeye gerek kalmadan şöyle bir çevrenize bakın insanlarda ne dostluk kalmış, ne de arkadaşlık? Siz arkadaşınızı her haliyle severseniz ve her şeye rağmen sevgi ön planda olursa; nefret ve öfke gölgede kalır. Ayıplarını görmezden gelirsiniz. İşte o zaman dostluk, insanda dinamik bir güç verir. Dostluğun artık geçici, tamamen istekler üzerine kurulu, biten bir duygu olduğunu düşünüyorum. Yanılıyor mu yum?

Benim için dürüstlük, huzurlu dost ve arkadaş olabilmek çok daha önemli kavramlardır. Dostlukta iki insanın birbirini sevmesi ve saygı göstermesi gerekir. Farklı uçlarda bile saygıyı korumalıyız. İnsanın alçak gönüllü olması gerekir. Herkes ölümlü, herkes aynı yere toprağa gireceğini unutmaması lazım. Kimse bir şeyi bir yere götürmeyecek. Bu dünyada tek kalacak olan İNSANLIĞIMIZDIR. Hani vardır ya; hissetmek istersin onun varlığını; Hani hep başucunda zannedersin beraber gülüp, beraber ağlarsınız ya hani çıkarıp yüreğini ortaya koyarsın ya işte bunun adına DOST derler.

Yazması bile güzel DOST, DOST. Ne güzel bir kavramdır dostluk. Sevgimizde bonkör, nefretimiz de cimri olabilmek. Kini, öfkeyi bağışlama rüzgârına verip toptan silmek. İnsana ayrı bir mutluluk verir bence. Güneş çıkınca bütün karanlıklar ve karanlıktaki mahlûklar kaçarsa! Dostluk ve arkadaşlık ışığı da bütün kötülükleri giderecektir. İnsanlar nedense sürekli bardağın boş kısmını görüyor. Dolu kısmına bakan yok. Tabi ki yeri geldiğinde farklı düşüncelerimiz, ufak tartışmalarımız olacak.

Fikir alışverişinde bulunacağız. İnsanoğlu kuşlar gibi değildir. Hemen buluşur buluşmaz kaynaşamaz. Ama konuşarak halledilebilir bütün problemler. Çok sıradan dostluklardan hiç keyif almadım. Hayat felsefem olarak hiç kimsenin kötülüğünü istemedim. Bilinçli olarak bir insanın bana kötülük yaptığını ya da başkasına kötülük yapabileceğini gördüğüm de, o insandan hemen uzaklaştım.

Ama bilirim ki hata ve yanlış farklı kavramlardır. İnsanlarda öncelikle insani ilişkilerine bakar ona göre değerlendirme yaparım. Eğer insancıl değerlerimizi koruyamazsak yaşam felaket olur. İnsanın yaptıkları, yapabileceklerinin teminatıdır.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR