24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
25 Ekim 2013 Cuma 16:19

Yarasa Ölümleri Mercek Altında

Zindan Mağarası'nda görülen çoklu yarasa ölümleriyle ilgili Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Boğaziçi Üniversitesinden biyologlarca araştırma yapıldığı bildirildi.
Yarasa Ölümleri Mercek Altında

Türkiye Tabiatı Koruma Derneğince (TTKD) ilk kez düzenlenen "Türkiye Yarasaları Sempozyumu", Balıkesir'de sürüyor.

Sempozyum sırasında Zindan Mağarası'nda yaşanan toplu yarasa ölümleri gündeme geldi. Buradaki görevlilerin, çok sayıda yarasa iskeleti çıkararak durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar yetkililerine ilettikleri anlatıldı. Ankara'dan sempozyum için gelen katılımcılar, ölümlerle ilgili incelemelerin sürdüğünü söyledi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Mağara Koruma Şube Müdürvekili Dr. Selim Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Zindan Mağarası'nda çoklu yarasa ölümleri yaşandığını belirterek, tedirginlik oluşturacak bir durum bulunmadığını kaydetti.

Genel müdürlük ile Boğaziçi Üniversitesinden biyologların ölümlerle ilgili araştırmasını yürüttüğünü dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:
"Ölümler, boğulma yoksa virütik kaynaklı mı araştırıyoruz. Zindan Mağarası, kış aylarında sel olaylarının yaşandığı bir yer. Yarasalar, sel anında su altında kalsa bile kış uykusundan uyanmaz, boğulurlar. İskeletlere bakıldığında ölümlerin bir iki aylık olmadığı, kış aylarında gerçekleştiği anlaşılıyor. Biz de boğulma kaynaklı toplu ölüm üzerinde duruyoruz ancak yine de bir sorun yaşanmaması için çalışma yapıyoruz."
Erdoğan, ekosistem ve yaşam açısından bir sıkıntı şimdilik görülmediğini ifade ederek, paniğe yol açacak bir durum olmadığını kaydetti.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR