27 Ocak 2022 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
10 Aralık 2010 Cuma 14:25

Yargının Bağımsızlığı Tehlikede

CHP Isparta Milletvekili Çoşkuner: ''İnsan haklarının savunulmasında en önemli unsur olan hukuk 2002'den bu yana Akp'leştirilmeye devam ettiği için bir hukuk devleti olan ülkemizde insan hakları sorunlarının çözümünde büyük öneme sahip yargının bağımsızlı
Yargının Bağımsızlığı Tehlikede

CHP Isparta Milletvekili Mevlüt Coşkuner, insan haklarının savunucusu yargının bağımsızlığının tehlikede olduğunu savundu.
    
Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yazılı açıklama yapan Coşkuner, insanı insan yapan unsurun hür ve onurlu bir şekilde yaşaması olduğunu belirtti. İnsana yakışanın, haklarını sonuna kadar kullanabilmek, eşit ve özgür bir yaşamak olduğunu aktaran Coşkuner, 10 Aralık 1948'te Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na ''Bütün insanlar hakları, onurları eşit ve özgür olarak doğarlar'' maddesiyle insan haklarına vurgu yapıldığını ifade etti.

Bu maddenin üzerinden 62 yıl geçmesine rağmen bugün dünyanın çeşitli yerlerinde ve Türkiye'de insan haklarının ihlal edildiğini ileri süren Coşkuner, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: ''İnsan haklarının savunulmasında en önemli unsur olan hukuk 2002'den bu yana AKP'leştirilmeye devam ettiği için bir hukuk devleti olan ülkemizde insan hakları sorunlarının çözümünde büyük öneme sahip yargının bağımsızlığı tehlikededir. Yargının bağımsızlığının kaybolması ile birlikte hak ve adaletin tekelleşmesi AKP ve yandaşları dışında hepimiz için büyük bir tehlikedir. Bu tehlikenin sonuçlarını bilen Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha belirtiyoruz; haklarımıza sahip çıkmayan bir iktidar partisine karşı sonuna kadar halkımızın haklarını aramaya devam edeceğiz.'' dedi.

Laik, demokratik Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmak için sorumluluk ve duyarlılığın gelecek nesillere aktarılması gerektiğini savunan Coşkuner, Türkiye'de tüm vatandaşların eşit, onurlu, hür olarak ve barış içinde yaşaması için Atatürk Devrimleri ışığında insan haklarının her zaman olduğu gibi yılmaz savunucusu olmaya devam edeceklerini bildirdi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR