17 Ekim 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
26 Mayıs 2017 Cuma 22:46

Yenilenen Taksiler Şiddeti Önleyecek

Yenilenen Taksiler Şiddeti Önleyecek
Yenilenen Taksiler Şiddeti Önleyecek

Hükümetin ticari araçlara sağladığı ÖTV muafetiyle Isparta'da 100  ticari taksi şoförü araçlarını yeniledi. Ayrıca  Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu  (TSOF) ile Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) arasında imzalanan protokol gereği  taksilere aile içi şiddet yardım hattı numaralarını gösteren çıkartmalar yapıştırıldı  

Maliye Bakanlığı'nın ticari araçlara getirdiği ÖTV muafiyeti kolaylığından Isparta'da bulunan 215 ticari taksiden şimdiye kadar 100'ü yararlandı. Lüks ve konforlu araçlarla yenilenen ticari taksilerin tanıtım töreni 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda görücüye çıktı.

                Yenilenen ticari taksilerin tanıtım programına Isparta Valisi Şehmus Günaydın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen, İl Genel Meclis Başkanı Ali Bolat, siyasi parti temsilcileri ve esnaf odalarının başkanları katıldı.  Vali Günaydın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Bilgiç ile birlikte emektar bir  ticari taksiyi kısa süreli kullandı. 

Esnafı desteklemeye devam edeceğiz 

Hükümet olarak esnafın sorunlarını çözmeye devam edeceklerini kaydeden TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, "Bu bizim görevimizi. Esnafımız bu ülkenin en önemli kurumlarından bir tanesi. Bize de düşen her daim Ankara'da onların temsilcileri olmak onların sorunlarını çözümü noktasında takipçisi olmak. Güzel bir hizmet oldu. Daha konforlu daha güvenli taksilerle esnaf arkadaşlarımız vatandaşlarımıza hizmet edecek. Bu şehrin görüntüsü açısından da  son derece önemli. Eskiyen araçlar  güven noktasında sıkıntı yaratabiliyordu. Rabbim bu yeni araçları kazasız belasız kullanmayı nasip etsin. Esnafımızın pek çok sorun var,. Biz onları desteklemek adına düzenlemelere yapıyoruz. Yapılandırmalar, faizlerin ortadan kaldırılması gibi destekler veriyoruz. Tabi yaşayan bir organizma var. Her zaman yeni ihtiyaçlar ortaya çıkacaktır. Bunlar ortaya çıktığında da 2019'a kadar en azından Ankara'dayım. Kapım her zaman sizlere açıktır" dedi.

Bu milletin önünde hiç bir güç engel olamaz

Isparta Valisi Şehmus Günaydın da " Hükümetin istihdamı üretimi artırmak için ortaya koyduğu çalışmalardan birinin de ÖTV indirimi olduğunu belirterek, "Bu indirimle ilgili düzenlemede Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanımızın çok değerli katkıları oldu. Bir hedef ortaya koyduk: Isparta olarak 300 milyon dolar ihracat hedefi belirledik. Bunun gerçeklemesi  için de ayda en az bir sektör grubuyla toplantı halindeyiz, Bir günümüzü boş geçiremeyiz. Her gün yaptıklarımızın üzerine bir şeyler koyup mesafe almak zorundayız. Bu milletin önünü açıktır. Bu milletin önünde hiç bir güç engel olamayacaktır. Bu millet her türlü güçlüğü yenecek kararlılıktadır. Isparta olarak üretimi, istihdamı desteklemeye devam edeceğiz.  Yeni nesil, modern araçlar olsun diyor. Hükümetimiz bunu sağladı. Bu araçların trafiğe girmesiyle yakıt , zaman tasarrufu çevreye katkı verilmiş olacak" diye konuştu.

Taksilere şiddet önleme merkezi çıkartması

Konuşmaların ardından  dua edildi  kurdela kesimi gerçekleşti.  Vali Günaydın, bir ticari taksiye  Türkiye Şoförler ve otomobilciler Federasyonu ile Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu arasında imzalanan protokol gereği  taksilere aile içi şiddet yardım hattı numaralarını gösteren çıkartma yapıştırdı. Daha sonra TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, yenilenen bir ticari aracı kısa süreli olarak kullandı.  Törenin ardından ticari araçlar, şehirde konvoy yaptı.

Şiddete hayır diyoruz

Gazetecilere açıklamada bulunan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkan Vekili Ahmet Tural, "TŞOF ile TKDF arasında imzalanan protokol gereği şiddetin önlemesi noktasında proje başlatıldı. Taksici esnafımızın gösterdiği duyarlılığın toplumun diğer kesimlerine de örnek teşkil etmesini istiyoruz. Şiddete ve istismara uğrayan kadınlarımızın çıkartmalarda yer ana numaraları arayarak polis avukat desteği ayıp şiddet karşısında yardım isteyebilecekler. Taksilerin sağ giriş kapısı camına  yapıştırdık.  Bu sayede  bir kadına yardımcı olabilirsek ne mutlu bize . Har kadın bizim annemizdir, ablamızdır, kadınımızdır. Kadına  sahip çıkacağız.  Şiddete hayır diyoruz" dedi. 

Konforlu taksilerle taşıma hizmeti

ÖTV muafiyeti sayesinde yenilenen ticari taksilerin arasında  çok lüks araçların bulunduğunu belirten Tural "Türk  Milleti her şeyin en iyisine layık. Esnaf da en iyisine layık. İki güzellik birbirini burdu. Lüks, konforlu güvenliği yüksek ticari taksilerimizle artık  vatandaşımız seyahat edecek. Ülke dışında ticari taksiler lükstü onlara imreniyorduk. Artık ülkemizde de durum böyle. Otogarda otobüsten indiğinizde, şehir içine girdiğinizde taksi esnafını görüyoruz.  Taksi esnafı şehrin aynasıdır. İlimizde 215 araç var hemen hemen yarısını yeniledik. 2019 yılına kadar tüm taksiler yenilenecek" şeklinde konuştu.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR