23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 Kasım 2014 Salı 12:55

Yeraltı Kaçış Yolu Var Mı? Diye Sordu

TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi Ali Haydar Öner, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yanıtlanmak üzere Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, “Kaçak Saray” iddialarını gündeme getirdi.
Yeraltı Kaçış Yolu Var Mı? Diye Sordu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atatürk Orman Çiftliği arazisinde yükselen yapının maliyetini 500 milyon dolar olarak açıkladığının altını çizenIsparta Milletvekili Öner, yeni kompleksi “Kaçak Saray Külliyesi” olarak nitelendirerek “Bu binayı inşa edenlerin vicdanları rahat mıdır? Kaçak Saray’da yeraltı Kaçış Yolu var mıdır?” diye sordu.ajans32

CHP’li Ali Haydar Öner soru önergesinde ayrıca Cumhurbaşkanlığı Muhafız alayının durumuna da değinerek, yeni yere taşınıp taşınmayacaklarının açıklanmasını istedi.

Öner’in önergesi şöyle:

Atatürk Orman Çiftliği arazisinde Başbakanlık Hizmet Binaları olarak; kanunlara, çevresel etki değerlerine, mahkeme kararlarına ve hukuka aykırı yöntemlerle inşa edilip halk arasında KaçAK Saray adıyla anılan yapı topluluğunun 500.000.000 USD’ye mal olduğu Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından ifade edilmektedir.

1- Türkiye Cumhuriyeti’nin para birimi olduğu halde maliyet rakamı niçin ABD Doları cinsinden açıklanmaktadır? Amaç ‘milyar’ yerine ‘milyon’ sayısı ile rakamlarda küçültmeye gitmek midir?

2- 500.000.000 ABD Doları gerçek maliyeti karşılamakta mıdır? Gerçek maliyetin karşılığı ne kadardır?

3- Külliye inşaatı tamamlanmış mıdır? Ek olarak kaç harcama yapılabileceği hesaplanmaktadır?

4- Döşeme için ithal mobilya kullanılmış mıdır? Kullanılmış ise yerli mobilya sanayiinin gelişmişliği karşısında ithalat yapmak, takdir hakkının isabetle kullanılması olarak değerlendirilebilir mi?

5- ‘Başbakanlıkça ihtiyaç duyulduğu’ gerekçesiyle yapılan KaçAK Saray Külliyesi, dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanı olduğu için mi Cumhurbaşkanlığı’nın kullanımına alınmıştır? Çankaya Köşkü’ndeki hangi eksiklik Cumhurbaşkanlığı olarak kullanıma engel olmuştur? 300.000 m2’lik kapalı alandaki 1000 oda hangi mevki-makam sahiplerine tahsis edilecektir? Bütün bunlar keyfi uygulamalar değil midir?

6- Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı yeni yere taşınacak mıdır?

7- KaçAK Saray’da yeraltı ‘Kaçış Yolu’ da var mıdır?

8- KaçAK Saray, T.C. yurttaşları için kişi başına kaç TL'ye mal olmuştur?

9- KaçAK Saray’ı yaptıranların vicdanları rahat mıdır?

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 5 yorum yapıldı.
    YAZARLAR