12 Aralık 2019 Perşembe

Kadir YAVUZ / Ajans32

Yerel Medya Semineri’ne Katıldım...

19 Ekim 2012 Cuma 10:53

UMUT VAKFININ ANTALYA DEDEMAN OTELİNDE YAPTIĞI “Türkiye’de Bireysel Silahsızlanma ve Şiddet Haberleri” YEREL MEDYA SEMİNERİ’ne katıldım.

 

14 Ekim 2012… Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni’nin “Güzel bir Pazar!” diyerek başladığı ve sabah 9.00’da başlayıp, saat 16.30’a kadar süren bu programı büyük bir keyifle dinlediğimi söyleyebilirim.

 

Gazeteci Yazar Cengiz Çetin Bey, programa katılmam için organizeyi yapan Tülay Öztürk Hanıma ismimi vermişlerdi. Tülay Hanım, beni arayıp seminerle ilgili bilgilendirmiş; bende, katılacağımı söylemiştim ve katıldım. Buradan, gerek Cengiz Bey’e, gerekse Tülay Hanıma teşekkür ediyorum.

 

Umut Vakfı’nın kurulduğu 1993 yılından beri yaptıkları programlarından 12. bugün gerçekleştirilen bu program… Antalya Dedeman Otelinde gerçekleştirilen bugünkü yani 12. Toplantıya; köşe yazarı olarak aranmış ve davet edilmiştim, katılmaz mıyım? Elbette katılırım.   

 

Herkesin tatil yaptığı veya evinde dinlendiği “Aman nerden çıktı bu seminer… Şimdi sırası mıydı, cumartesi pazarı mı mahvetti?” denileceği böylesi güzel bir günde katılımcılar gayet memnunlardı. Hiç kimse, şikâyetçi olmamıştı.

 

Dedeman’a gittiğimde, Cengiz Bey beni uzaktan görmüş, yanıma gelmişti... Kucaklaştık. Seminer süresince beraber olduk.  

 

Cumartesi günü otele giriş yaptım. Vakfın Onursal Başkanı Nazire Dedeman Çağatay Hanımefendi katılımcılara akşam yemeği verdiler. Yemek bir nevi tanışma ve kaynaşma yemeğiydi. Isparta ekibi olduğumuzdan; Ispartalı Zeki Tarhan ve eşi, Cengiz Çetin Bey, Gazete Sahibi Hakan Yaman, Gazete Sahibi Tarkan Çetin ve organizeyi gerçekleştiren Tülay Hanım ve iki arkadaşı masamızda bizlere eşlik ettiler. Ispartalı diğer gazeteci arkadaşlar ve Eğirdir’den gelen arkadaşlarda başka bir masaya oturmuşlardı.

 

Yemek sonrası, dinlenmek için Nazire Hanım’dan müsaade isteyip, kalktık. Sabah 6-7 saatlik bir program bizleri bekliyordu.   

 

Pazar günü, kahvaltının ardından salona geçtik. Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman Çağatay Hanımefendi, açılış konuşmasını yaparak toplantıyı başlattı. Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni “Eleştirel Gazetecilik, Şiddet haberleri” başlığı altında bir konuşma yaparken hem de ilk oturumun başkanlığını yaptı.

 

“Toplum Sorunlarına Duyarlı Eleştirel Gazetecilik Nasıl Yapılır?” Konu başlığında, Milliyet Gazetesi Köşe Yazarı Nail Güreli bir konuşma yaptı.

 

Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Psikiyatr Dr. Ayhan Akcan “Yaşama Hakkı Açısından Bireysel Silahsızlanma: “Türkiye’de Durum ve Medyanın Sorumluluğu” konusunu işledi.

 

2.Oturumda: Oturum Başkanı Oktay Pirim “Ayrımcılık ve Medya’nın Sorumluluğu” konusunu işledikten sonra “Medyada Nefret Söylemi” konusuyla ilgili bir konuşma yapması için Ertuğrul Mavioğlu’na söz verdi.

 

Gazeteci, Yazar Deniz Gökçe “Toplumsal Cinsiyet Perspektifiyle Medyaya Bakış” başlığı altında çok anlamlı bir konuşma yaptı.

 

Öğlen yemeği sonrası Oturum Başkanı: çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şube Başkanı Bünyamin Toprak “Şiddet Haberleri, Gazetecilik Meslek İlkeleri” konusuna yer veren konuşmasını yapıp, ardından 2. oturumdaki konuşmacılara sırasıyla söz verdi.

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti adına Dr. Recep Yaşar “Gazetecilik Meslek İlkeleri ile TGC Hak ve Sorumluluk Bildirgesi Çerçevesinde Gazetecilerin Şiddet Haberlerine yaklaşımı” konusunu çok güzel bir üslupla izah ettiler.

 

Akdeniz Üniversitesi, Gerontoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Tufan “Türkiye’de Şiddet Olaylarının Profili ve Medyaya Aktarımı” konusunu işledikten sonra 4. oturuma geçilerek, tartışma adı altında son bir durum değerlendirmesi yapıldı.

Katılımcılara sertifika verilerek, seminer sonlandırıldı.      

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR