23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
18 Nisan 2013 Perşembe 16:09

Yerli İlaçta ‘Dilek’ Adım

Rekabet Kurumu, kanser hastası Dilek Özçelik’in isyanıyla gündeme gelen ilaç sektörünü mercek altına alıyor.
Yerli İlaçta ‘Dilek’ Adım

Türkiye’deki ilaç sektörünün devleriyle yarın Antalya’da buluşmaya hazırlanan kurul, patent korumasından kaynaklanan “pazara giriş engelleri” için çözüm önerileri geliştirecek. Orijinal ve jenerik ilaç üreticisi elliye yakın büyük firmanın katılacağı zirvede, Türkiye’nin yıllık 17 katrilyon para ödediği ithal ilaçların yurtiçinde üretilmesi için hazırlanacak yol haritası da ele alınacak.

Edirne’de kanser hastası Dilek’in isyanıyla gündeme gelen yerli ilaçta yaşanan sıkıntılar Rekabet Kurumu ile sektör temsilcilerinin katılımıyla kapsamlı şekilde tartışılacak. Kurumla sektörü buluşturacak zirvede bir süredir hazırlıkları süren İlaç Sektör Araştırmasının sonuçları da paylaşılacak. Araştırma sonuçlarına göre yüksek fiyatları nedeniyle tartışılan ithal ilaç sorununun çözümü için yeni yollar aranacak. Yerli ilaç üreticilerinin pazara girişini zorlaştıran faktörlerin azaltılması için çalışmalar yapılacak. Yerli ilaç üretiminin teşvik edilmesi amacıyla ilgili mevzuat gözden geçirilerek, ilave düzenlemeler hayata geçirilecek. Yerli ilacın yanı sıra mevcut durumda ithal edilen tıbbi cihazların yurt içinde üretiminin önündeki sorunlar tespit edilecek.

Sektörün tüm taraflarıyla görüşmeler yapıldığını belirten yetkililer, “Zirveden çıkan sonuçlara göre yerli ilaç sektörünün önündeki yapısal engeller konusunda çalışmalar yapılacak. Bu kapsamda üretici teşebbüsler ve dağıtıcıların yasal düzenlemeler çerçevesinde pazara girişte yaşadığı zorlukların azaltılması hedefleniyor” bilgisini verdiler.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR