23 Ekim 2017 Pazartesi

Levent DOĞAN / Akdeniz Gazetesi / Ajans32

Yeter Yahu, Bu Şehir Spor'u Hak Etmiyor Mu?

11 Ekim 2010 Pazartesi 18:02

YETER YAHU, BU ŞEHİR SPORU HAK ETMİYOR MU?


Isparta’da son haftalarda gündemi belirleyen unsurlardan biri de spor; Yeşil-pembeli ekibin içinde düştüğü lisans problemi.

Ispartaspor tarihinin en sorunlu dönemlerinden birini yaşarken, Türkiye’ye de çok dramatik öykülerle taşındı. Ulusal yayın organları, lisansı çıkartılamadığı için sahaya 10 kişi, 9 kişi çıkan ekibimizin durumunu içler acısı bir şekilde Türkiye’ye sundu.
Dolayısıyla Ispartaspor’u bu duruma düşürenler, kentimizin imajına, itibarına gölge düşürdüler. Reklamın iyisi kötüsü olmaz! Bunları yaşattıkları için emeği geçenlere teşekkür etmek lazım! (Bizi kötü bir şekilde reklam ettikleri için) Isparta’yı böyle rezil edenlere de teşekkür etmemekle kalmayıp yılın ödüllerini dağıtmak gerekir!

KÂBUS DOLU GÜNLER

43 yıllık mazisinde düzenli gelir kaynakları olmadığı için sıkıntılar çeken pembe-yeşilli takım 2010-2011 Sezonu’na kâbus dolu günler geçirerek başladı.
Ispartaspor’un lisans sorununun çözülememesinin ardından siyasilerde birbirine düştü. Taraftar yönetime ateş püskürürken gazeteci arkadaşlarımızda daha önce nadir çıkan Ispartaspor haberlerini manşetlerini taşımaya başladılar.

PES ETMEDİM, ETMEM DE…

Şimdi beni yakından tanıyanlar nasıl bir insan olduğumu gayet iyi bilirler. Her şeyi dobra dobra konuşur, yazar, çizerim. Bugüne değin hiçbir zaman ve koşulda eğilip bükülmedik; duruşumuzu bozmadık. Doğrular ne ise onu gündeme taşıdık.
Bu süreçte özellikle şahsımla uğraşıldı, bu takıma küstürülmem için her şey yapıldı. Ama hiçbir zaman pes etmedim. Etmem de…

YAĞCILIK DİZ BOYU!

Ispartaspor’un içine düştüğü bu lisans krizinde herkes birbirini suçluyor. Benim gördüğüm ise şu: Suçlular zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışıyor.
Ama şunu herkes bilsin ki, halk, spora gönül verenler kimlerin suçlu kimlerin suçsuz olduğunu gayet iyi biliyor.

AĞZI OLAN KONUŞUYOR

Allah korusun bu takım küme düşerse merak ediyorum bu zihniyetler Isparta sokaklarında nasıl dolaşacak? Bu kadar yüzsüzlük olur mu yahu? Bu işten anlayan da konuşuyor anlamayan da! Bu süreçte birileri de bir taraflara yaranmaya çalışıyor. Bu açık, seçik ve net bir şekilde görülüyor.

İNSANLARIN İÇİ CIZ EDİYOR

Isparta, 185 bin nüfusa sahip güzel bir şehir. Kültür, sanat, bilim, ticaret ve sosyal hayatta güzellikleri hak ettiği oranda sporu da hak ediyor.

CNBC-E Business Dergisi, Yaşanabilir Kentler Ligi’ni yayınladı, hepimizin malumu. Isparta bu Lig’de Türkiye genelinde 81 kent içerisinde “En Yaşanabilir 3’üncü İl” oldu.
Önümüzde böyle bir tablo var. Gelin görün ki kentin ilk ve tek profesyonel futbol takımı lisans darboğazında boğuluyor. Sizce de bunda bir tezatlık yok mu? Isparta’da iş dünyasında ne güçlü kurumlar, kişiler var oysa. Bilgi birikimleri ve parası olan kişiler var. Böyle bir şehir takımına sahip çıkmıyor, ne acı…

FESTİVALE VAR, SPORA YOK

Bilirsiniz, Isparta’da özellikle yaz mevsiminde yoğunlaşan festivaller var. Adı kültür/ sanat olan festivallere ne kadar kaynak akıtıldığı da ortadadır.
Şehrin tanıtımına fayda sağladığı teziyle yapılan bu festivaller mi uzun soluklu sonuca odaklıdır, spor yatırımı mı? Doğrusu spor yatırımı sonuca odaklıdır. Ispartaspor en azından Bank Asya’da mücadele etse 2 haftada bir güçlü bir takım ağırlayacak. TRT’de canlı yayınlanacak. NTV SPOR Kanalı’nda gösterilecek. Hangi sponsor faaliyeti daha etkin, sonuca odaklı, kalıcı ve verimli. Size soruyorum.

ARTIK VAAT DEĞİL EYLEM VAKTİ

Şimdiye dek hep “çözeceğiz, yapacağız, edeceğiz…..” söylem ve vaatlerini bir tarafa bırakıp sorunu çözmeye odaklı stratejiler üretmeliyiz.
Kamuoyuna düşüncelerini, duygularını bir sorun bakalım. Kime sorsanız “içim cız ediyor, üzülüyorum” yanıtını alırsınız.
Ortak tepki, “Ne olacak bu takımın hali”, “Takım bir alt küme olan Amatör Küme’ye düşmez inşallah” diyorlar.
Ben de halkın şu görüşünü paylaşıyorum: “Her önemli projeye finansal kaynak bulunuyor, çözüm üretiliyor. Her ne dense spora sırt dönülüyor.”

BİRİ DİYOR HANYA, DİĞERİ DİYOR KONYA

Bugün kasaba takımları senin şehrinin ekibiyle dalga geçiyor. Bu durum bizlerin içini acıtıyor. Ama bazılarının kanına dokunmuyor. Bu takım düşse de bir kurtulsak diyorlar. Ispartaspor neden başarılı olamıyorsanız derseniz?

Düzenli gelir kaynakların olmaması, otopark, halı saha, otogar, WC kazançlarının bir kısmının verilmemesi, iyi yönetimlerin gelmemesi, şehrin büyüklerin sorumsuzluğu, verilen sözlerin yerine getirilmemesi, birlik ve beraberlik olunamaması. Evet birlik ve beraberlik olunamaması bunu bugünlerde daha iyi görüyoruz. Biri diyor Hanya, diğeri diyor Konya.

BİZ İŞİMİZİ YAPIYORUZ ZATEN

Şimdi iş işten geçti, büyük bir ihtimalle Ocak 2011’deki ara transfere kadar çözüm yolları tıkandı. Ama birileri yeni uyandılar. Pembe- yeşilli ekibi kurtarmak için lütfedip yeni harekete geçtiler. Tabi bu hareket bana sorarsanız, “Uğraşmadı, Ispartaspor için çalışmadı” demesinler diye yapılan bir eylemdir.

Altını çizerek tekrar söylüyorum; yaptıkları da bir şey yok aslında.
Birileri de çıkıyor meslektaşlarıma çamur atmaya kalkıyor. Biz işimizi yapıyoruz zaten. Ama o kadar vurdumduymaz insanlara da doğruyu göstermek için illa kafasına sokmak gerekiyor bazı şeyleri.

MİLLETVEKİLLERİNİN ISPARTASPOR KONUSUNDA NE KADAR
ZAYIF KALDIĞINI GÖRDÜK!

Ispartaspor Yönetimin büyük hataları var bunu kimse inkâr edemez. Ispartaspor için bugün örneğin İşadamları ne yaptı? Kamu Kurum Kuruluşları ne yaptı? Esnaf Odaları ne yaptı? Herkes üzerine düşeni yapsaydı bu takım bu hallere düşer miydi? Birde bunu sorun. Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın bir söz verdi. Bu sözü yerine getirip getirmekte ona kalmış. Belediye’nin kasasından tek kuruş bile kaynak aktarmasının mümkün olmadığını söylüyor ama sponsorluk ve yardım konusunda gücünü de mi kullanamıyor? Milletvekillerinin Ispartaspor konusunda ne kadar zayıf kaldığını da gördük!

HELAL OLSUN SİZLERE!

Bırakın bu işleri takım, kümeye düşüyor kimsenin umurunda değil! Isparta’yı da bu hallere düşürdünüz ya helal olsun sizlere! Şuradan şu puanı alsak hesapları yapılmaya başlandı. Önceden tek hedef galibiyetti şimdi beraberliğe şükredilecek.

MORALİ BARİ ÇOK GÖRMEYİN

Şimdi kadroda bulunan oyuncuların hemen hepsi Ispartalı çocuklarımız. Başta Valilik, Belediye Başkanlığı, Milletvekilleri, Emniyet Müdürlüğü, İşadamları, Kamu Kurum-Kuruluşları, Esnaf Odaları, Spor Taban Birlikleri bu çocuklara yanınızdayız mesajını bile çok görmemeli. Onur savaşı veren bu çocuklar bunları fazlasıyla hak ediyor. Biz basın mensupları üzerimize düşeni yapıyoruz, sizlerde yapın!

ANLAYANA SİVRİSİNEK SAZ, ANLAMAYANA DAVUL ZURNA AZ!

Sonuç olarak 15 Ekim’de yapılacak Olağanüstü Genel Kurul pembe-yeşilli takım için çok önemli. Spor kamuoyu, daha güçlü bir yönetimin işbaşına gelmesini bekliyor. Şu da unutulmasın bu takıma sahip çıkılmazsa pembe-yeşilli ekip art niyetli insanların eline kalır.

Şu da unutulmasın Ispartaspor amatör kümeye düşerse profesyonel ligi artık rüyasında görür. Ben şimdiden uyarıyorum anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az!

Levent DOĞAN

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR