25 Eylül 2017 Pazartesi

Levent DOĞAN / Akdeniz Gazetesi / Ajans32

Yetkililer Spora Küstü!

14 Kasım 2011 Pazartesi 17:17

Yetkililer spora küstü!

 

               Anketlerde ve genel değerlendirme sonuçlarında Türkiye’nin yaşanabilir illeri arasında ilk sıralarda yer alan Isparta’da maalesef sosyal-kültürel ve sportif faaliyetlere gereken önem verilmiyor.  Zenginler şehri olarak bilinen güller diyarında spor ve sporcuya sahip çıkılmıyor. Sahip çıkacağız diyenlerin sözleri de lafta kalıyor.

 

               Ferdi kategorilerde başarılı olan sporcular üvey evlat muamelesi görürken takımlara da sırt dönülüyor. Örneğin; Isparta Belediyesi, her yıl amatör kulüplere malzeme vb. destekte bulunurdu. Son yıllarda bırakın destek olmayı soran olmuyor. Keza Özel İdare’de öyle.  Amatör kulüplerin ve sporcuların içi kan ağlıyor. Kulüp sayısı artması beklenirken, git gide azalıyor. Bu düşüşün nedeni ilgisizlik. Sigara içmenin ilköğretim çağına düştüğü günümüzde gençler spor alanları yerine kahve vb. kapalı ortamlarda vakit geçiriyor.   

 

               Bu arada spordaki temsilcilerimizin durumunu tek tek değerlendirmek istiyorum.

Türkiye Büyük Erkekler Aroma 3. Voleybol Ligi’ndeki tek temsilcimiz Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu Spor Kulübü, sessiz sedasız maçlarını oynuyor. Profesyonel liglerdeki tek temsilcimiz Halk Eğitim Merkezi’ne de gerekli destek sağlanmadı. Sporcular, fedakârca maçlarına çıkarken Isparta’yı en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyorlar.

 

               Bölgesel Amatör Futbol Ligi’ndeki temsilcilerimiz Ispartaspor, Emrespor ve Özel İdarespor’da Konya, Antalya, Afyonkarahisar, Burdur illerinin takımlarına karşı mücadele ediyor.  3 temsilcimiz arasında soğuk rüzgârlar esiyor. Hâlbuki durum tam dersi olması gerekiyor. Küskünlükler ve kavga hiç kimseye yarar sağlamaz.

 

Emrespor’da Kulüp Başkanı İsmail Çalışkan’ın istifa kararından döndürülmesiyle bir nebzede olsa sıkıntılar çözülmüş gibi görülüyor. Futbolcular açısından idman boykotları hem takıma hem de kendilerine büyük zarar. Futbolcuların biraz daha sabırlı olması gerekiyor. Başarılar geldikten sonra sıkıntıların daha kolay aşılayacağı görüşündeyim.

 

               Gelelim Özel İdare’ye. Sarı-lacivertlilerin kadrosu geniş. Emrespor kadar geçmişinde profesyonel lig tecrübesi gören futbolculara sahip olan Özel İdare’nin önümüzdeki haftalarda çok daha iyi olacağını düşünüyorum.  Sarı-lacivertli ekibin çok güzel tesisleri ve çalışma imkanları var. Genel Sekreter İbrahim Yıldırım ve kulüp yönetim kurulu üyeleri de takımla yakından ilgileniyor. Sarı-lacivertli ekip son vuruşlarda daha başarılı olması ve bazı oyuncuların daha çok görev alması halinde çıkışa geçecektir.

 

               Ispartaspor ise 1967’den bu yana ilk kez amatör kümede mücadele ediyor. Bu yıl yaşananlar bir oyun gibi! Sezon başından bu yana yüzlerce futbolcunun gelip gittiği kulüp ilk kez böylesine rezil bir dönem yaşadı. Düzenli gelir kaynaklarının olmaması ve yönetim hataları pembe-yeşillileri bu hale getirdi. Zor şartlar altında savaşan futbolcular kısıtlı imkânlarla ellerinden geleni yapmaya çalışıyor. Parasız, pulsuz da olsalar gemiyi terk etmiyorlar. Bravo gençler size.

 

               Ispartaspor’un Olağanüstü Kongresi çoğunluk sağlanamadığı gerekçesiyle 2 kez ertelendi.  Takıma talip olan Şevket Savlu ile istifa eden Kulüp Başkanı Selçuk Tık arasında karşılıklı atışmalar var. 

Savlu bugüne kadar ne dediyse çıktı. Kongrede istifa ettiğini açıklayan Tık, Savlu’nun ve yönetimindeki kişilerin seçilmesi için üye olmasını gerektiğini ileri sürüyor.  Savlu ve yönetimi de muhatap bulamadıklarını ve kendilerinin üye yapılmadığını iddia ediyor. Bir an önce ne yapılması gerekiyorsa yapılmalı. Ispartaspor’un düşebileceği en kötü durum budur. Hala niye diretilir anlamak mümkün değil!  Çünkü futbolcular sahipsiz ve çok zor şartlar altında maçlara çıkıyor. “Ispartaspor bizim takımımız. Ne gerekiyorsa yaparız” diyenlerinin de sesi soluğu çıkmıyor. Herkes lafta var, icraatta yok. 

              

Sonuç olarak Isparta’da yetkililer spora küstü. Eğer bir yerde başarı varsa arkasında şehrin desteği vardır. En önemlisi de protokol desteği. Isparta halkı sporu seviyor aslında. Ancak sponsor anlamında ne işadamları ne de kurumlar taşın altına elini sokmuyor. Sonuç olarak Isparta’nın futbolda profesyonelde bir temsilcisi yoksa bu kentin tüm sorunudur.  Amatör şehri olarak kalmak istiyorsanız varın böyle devam edin.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR