25 Eylül 2017 Pazartesi

Enver Taha AYDIN / Ajans32

Yetmez Ama Şükür!

12 Şubat 2013 Salı 13:17

         Isparta olarak hafta sonu Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ı misafir ettik. Isparta’nın 2 aydır gündemi Dereboğazı yolunun duble yol yapılması. Gerek muhalefet partilerinin gerekse sivil toplum kuruluşlarının hassasiyetle bu konunun üzerinde durması ve Ispartalıların bir güçbirliği sergilemesi sayesinde 10 yıl sonra ilimize bir “Ulaştırma Bakanı” gelebildi. Yetmez ama şükür!

 

         Sayın Bakanın Valilik Toplantı Salonu’nda yaptığı geniş katılımlı toplantıda hem Sayın Vali’nin hem milletvekillerinin hem de sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin tek bir ağızdan Dereboğazı yolunun duble yol yapılması talebini dile getirmeleri, Isparta’da özlediğimiz birlik beraberlik tablosunu ortaya koymaları gerçekten taktire şayandı. O toplantıya keşke muhalefet partilerinin milletvekilleri ve il başkanları da çağrılsaydı. Yetmez ama şükür!

 

BİZ BU FİLMİ İZLEMİŞTİK!

 

            Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ geçen haftalarda ilimize gelmiş ve “Ulaştırma Bakanımız Isparta’yı ziyaret edecek ve Dereboğazı yolu ile ilgili açıklama yapacak” diyerek beklentileri yükseltmişti. Ulaştırma Bakanı’nın Dereboğazı yolu ile ilgili yaptığı açıklamalar bize “teşvik” konusunda 2 genel, 1 yerel seçim boyunca oyalandığımızı aklıma getirdi. 10 dolarla teşvik dışında kalan Isparta’ya her seçim sürecinde gelen çok etkili yetkililer, “Isparta’ya teşvik muhakkak gelecek” diyerek bizleri oyalamışlardı. Ulaştırma Bakanı da Dereboğazı ile ilgili, “Aktif olarak heyelan bölgesi. Yol üzerinde baraj gölü var. Çok zor bir coğrafya. Proje yapımı için planlama yapacağız. Yatırımın ne olacağını bize coğrafya söyleyecek” dedi.

 

         Bunun Türkçesi şu; 10 yıldır iktidarda olan AKP yönetimi Dereboğazı yolu ile ilgili daha yeni çalışmaya başlamış. 10 yıldır yönetimde olan Bakanın yol ile ilgili şu anda söyleyebileceği hiçbir sözü yok, çünkü bugüne kadar aklına bile gelmemiş olacak ki elinde bir veri yok. Başbakan için çok önemli olan Karadeniz bölgesinde 42 km.lik bir yolun 15 km. kısalması için 360 milyon TL harcanırken, Dereboğazı yolunda 2 tünel, 1 barajın bahane edilmesinden biz, daha önce AKP’li Salih Kapusuz’un ITSO heyetine söylediği, 30 yıldır alacağınızı almışsınız” sözünü anlıyoruz. Dereboğazı yolunun önümüzdeki 10 yıl içerisinde yapılacağına dair herhangi bir ümidim yok. Ancak Ispartalıların “İlle de Dereboğazı” diyerek sıkıştırmasından dolayı bir fizibilite çalışmasının yapılacak olması bile sevindirici. Yetmez ama şükür!

 

ÇOK KOMİK HAREKETLER BUNLAR

 

            Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım Bakanlık olarak Isparta’da yaptıkları yatırımları da anlattı. Bakanın söylediğine göre; 10 yıldır iktidarda olan AKP Isparta’da, 42 km sıcak asfalt, 9 köprü ve 20 km’lik tek platformlu yol yapmışlar. Projelerin toplam değeri 600 milyon TL. Tamamlanan proje bedeli 350 milyon TL. AKP döneminde tamamlanan projelerin değeri de 282 milyon TL. Yani 68 milyon TL’lik bölüm 3,5 yıllık ANASOL-M Hükümeti zamanında tamamlanmış. 282 milyon TL’yi 10 yıla bölerseniz AKP döneminde yıllık 28 milyon TL’lik yatırım yapılmış. 68 milyon TL’yi de 3,5’a bölerseniz ANASOL-M Hükümeti döneminde de 20 milyon TL’lik yatırım yapılmış. Yani ortada övünülecek bir durum yok.

        

Ayrıca, farklı bir noktaya da dikkatinizi çekmek istiyorum; Bakanın söylediğine göre Isparta 10 yılda sadece 42 km’lik sıcak asfalt sahibi olabilmiş. Isparta Belediyesi’nin 4 ayda, altyapı ile birlikte 80 km asfalt yaptığını göz önüne alırsak, yıllık 4.2 km’lik sıcak asfaltında övünülecek bir tarafının olmadığı ortaya çıkacaktır. Ama ne yapalım; yetmez ama şükür!

 

BİR PARMAK BALIMIZI DA VERDİLER!

 

            Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım; Dereboğazı yolunun duble yol olması konusunda “bakacağız” demesi ve hızlı trenin Isparta’dan geçmesi ile Isparta-Konya yolunun duble yol olması konusunda 2023’ü göstermesinden sonra ağzımıza bir parmak bal sürmeyi de ihmal etmedi.

        

AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ve SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu’ndan sonra Ulaştırma Bakanı da havalimanından İstanbul’a uçak seferi düzenleneceğini müjdeledi. Uçak seferleri konusunda müjde vermeyen sanırım kalmadı. Ancak ortada ne uçak var ne de sefer. Bakanın söylediğine göre seferler Nisan ayında başlayacakmış ve saatleri de belli değil. Ne yapalım; yetmez ama şükür!

 

         Sonuç olarak; Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın Isparta ziyareti bana göre bir hüsranla sonuçlanmıştır. Ancak işin tek sevindirici tarafı, Ispartalıların iktidar ve muhalefetiyle bir araya geldiği taktirde 10 yıldır Isparta’ya uğramayan Bakanı bile getirecek güçte olduğunu göstermiş olmasıdır.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 5 yorum yapıldı.
    YAZARLAR