25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
13 Aralık 2011 Salı 14:06

Yılbaşı İkramiyesi'nin Günlük Faizi 10 bin TL

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünün Yılbaşı Özel Çekilişinde vereceği 40 milyon lira tutarındaki büyük ikramiye günlük tam olarak 10bin 246 TL faiz getiriyor.
Yılbaşı İkramiyesinin Günlük Faizi 10 bin TL

Milli Piyango İdaresi tarafından satışa sunulan yılbaşı biletlerinde çekilişte çıkacak 40 milyon lira tutarındaki büyükikramiye, hemen herkesin hayallerini süslüyor.

 
Yeni yıla 40 milyon lira ile girecek olan talihli, bunu repo, vadeli mevduat ve bono da değerlendirmesi durumunda da önemli ölçüde getiri sağlayacak. Ancak, uzmanlar, yatırımın hangi alana yapılacağıyla ilgili dikkatli kararlar alınması gerektiğini vurguluyor.
 
Sahte parayla büyük ikramiye umudu
 
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahir Fisunoğlu, yaptığı açıklamada, büyük ikramiyenin çeyrek, yarım veya tam bilete çıkması durumunda elde edilecek ikramiyenin değerlendirilmesinin çeşitli yöntemlerle gerçekleşebileceğini söyledi.
 
Fisunoğlu, 40 milyon liranın bir kişiye çıkması durumunda, talihlinin çok sakin ve akıllıca yaklaşım sergilemesi gerektiğini, parasını iyi değerlendirme noktasında uzmanlardan yardım almasının doğru olacağını söyledi.
 
Doğru yapılmayacak değerlendirme sonucunda 40 milyon lira gibi büyük birikramiyenin bile çok kısa sürede bitebileceğini ifade eden Fisunoğlu, şunları kaydetti:
 
“Daha önceden servet yönetimi yoksa, hayatında bu kadar parayı ilk defa görüyorsa, varlık yönetim uzmanıyla çalışması gerekir. Tek başına verebileceğiniz kararlar değil. Bu anlamda varlık yönetim uzmanları da paranızı tekbir yere yatırmamanız gerektiği konusunda sizi uyaracaktır. Farklı yerlere yatırılmasını tavsiye edecektir. Sabit ve değişken olmak üzere 2 türlü getiri söz konusu. Sabit getiriler, sağlam bir bankaya yatırıp faiz almak. Değişken getirileri de kısaca borsa olarak niteleyebiliriz. Bir de bunları risklere göre ayırmak gerekir. Borsa daha riskli ama getirisi daha yüksektir. Banka veya bono daha az riskli olabilir. Hükümet bonosu son derece güvenlidir ama getirisi azdır. Talihlinin ikramiyeyi değişken ve sabit getirili olarak, risklere göre dağıtması gerekir. Zaten, bu kadar büyük para için 'Bütün paranı borsaya yatır' veya 'sağlam olan bankaya yatır' denilmez. Yılın en çok kazandıranı altın da önemli bir yatırımaracıdır. Ancak, kimse 300-400 kilo altını alıp bir banka kasasına koymamalı. Altının getirisi yüksek ama şu anda fiyatı da yüksek. Burada, fon yöneticisi veya varlık yöneticisinin kısa veuzun dönem getirilerine bakması gerekir. Varlık yöneticisiyle bir plan yapmalı. Biz de maalesef eş-dost tavsiyesiyle paralar batırılıyor. İyi niyetli tavsiyeler oluyor ama bir anda hayal bile edemeyeceğiniz paralar elinizden uçup gidebilir.”
 
Rekor ikramiyeyle yapılabilecekler
 
Toplanan bilgilere göre, milli piyangonun süper ikramiyesinin günlük faizi bile insanı zenginetmeye yetecek düzeyde.
 
40 milyon liranın bankaya yatırılması halinde, aylık 307 bin 400 lira, günlük ise 10 bin 246 lira faiz geliri elde edilebilir. Büyük ikramiyenin günlük faiz geliri bile asgari ücretlinin 12 aylık maaşına bedel.
 
Büyük ikramiyeyi altınla değerlendirmesi durumunda talihli, 394 kilo 24 ayar külçe altın veyatanesi 650 liradan 61 bin 538 adet Cumhuriyet altını alabilir.
İnşaat ve otomotiv de tüm cazibesiyle talihliyi bekleyen sektörlerin başında geliyor. Talihlikişi parasını isterse 20 bin liradan satışa sunulan 2 bin tane araç satın alarak kendisine devbir filo kurabilir.
 
Eğer piyango talihlisi, sahip olacağı serveti gayrimenkule yatırmak isterse de ortalama 150 bin liradan toplam 266 evin sahibi olabiliyor. Bu evlerden kira zengini olabilecek şanslı kişi, her bir evi ortalama 750 liradan kiraya verirse, aylık 199 bin 500 liraya yakın kira geliri elde edebilir.
 
Çırağan'da 539 gece, 10 tane en pahalı araç
 
Türkiye'ye gelen zengin misafirlerin gözdesi olan Çırağan Sarayı'nda eşsiz bir konaklama yaşama şansına da sahip olacak talihli, geceliği 30 bin Avro'dan Grand Sultan Suiti'nde 539gün kalabilir ve Boğaz'ın keyfini dilediği gibi çıkarabilir.
 
Talihli lüks içinde yaşamak isterse birbirinden farklı seçeneklerle baş döndüren imkanlara sahip. Dünyanın en pahalı otomobillerinden biri olarak nitelendirilen, saatte 374 kilometrehıza ulaşan 2 milyon dolarlık Bugatti Veyron 16.4'ten 10 tane satın alıp, otoparkını bu pahalı araçla doldurabilir.
 
Ayrıca talihli, saatte 430 kilometre ile dünyanın en hızlı otomobili olarak gösterilen 970 bin dolarlık SSC Ultimate Aero'dan 22 adetine sahip olabilir.
 
Lüksün bir diğer adı olan mücevherler de talihlinin zevkleri arasına girebilir. Talihli, ortalama 900 liradan, 44 bin 444 tek taş pırlanta yüzük sahibi olabilir.
 
Piyango talihlisi kazanacağı parayla dünya turlarına da çıkabilir. Verilen hizmete göre dünya turları 30-300 bin lira arasında değişiyor. Eğer talihli en lüks gezilerden birini tercih edersesahip olduğu servetle 133 kez dünya turuna çıkabiliyor.
 
En şanslı iller İstanbul, Ankara, Adana
 
Milli Piyango İdaresi verilerine göre, yılbaşı özel çekilişlerinde “talih kuşu” en fazla İstanbul'a uğruyor.
 
Piyango, son 20 yıldaki yılbaşı çekilişlerinde 73 kişiye büyük ikramiye kazandırdı. Bu ikramiyelerin 28'i İstanbul'a çıktı. İstanbul'un 2004 yılından bu yana her yılbaşı çekilişinde en az 2 milyoner çıkarması da dikkati çekti.
 
İstanbul'u 9 ikramiye ile Ankara ve 5 ikramiye ile Adana izledi.
 
Mersin'in 4, İzmir'in 3, Antalya ve Eskişehir'in ise 2'şer büyük ikramiye kazandığı bu dönemde büyük ikramiyenin isabet ettiği diğer merkezler şöyle sıralandı:
 
“Tarsus, Burdur, Isparta, Hayrabolu, Kadirli, Akhisar, Bursa, Trabzon, Manisa, Samsun, Turhal, Batman, Aydın, Kahramanmaraş, Van, Sakarya, Çorlu, Denizli, Gaziantep ve Lefkoşa.”
 
Son 20 çekilişin büyük ikramiye tutarları ile ikramiye kazanan merkezler de şöyle:
 
Yıllar      Büyük İkramiye      Satış Merkezi
------     --------------         ---------------------------------
1991      30 milyar TL        İstanbul(2), Hayrabolu, Mersin
1992      33 milyar TL       Antalya, Adana, İzmir, Burdur
1993      40 milyar TL       İstanbul(2), Kadirli, Ankara
1994      55 milyar TL       İstanbul(2), Eskişehir, Tarsus
1995      80 milyar TL       Ankara(2), Adana, İzmir
1996     150 milyar TL      İstanbul(2), Ankara, Akhisar
1997     300 milyar TL      Bursa
1998     600 milyar TL      İstanbul(2), Adana, Trabzon
1999     1 trilyon TL          Manisa, Antalya
2000     3 trilyon TL          İzmir, İstanbul
2001     5 trilyon TL          Mersin(2), Ankara, İstanbul
2002     8 trilyon TL          Samsun, Ankara(2), İstanbul
2003    10 trilyon TL         Turhal, Batman, Aydın, Eskişehir
2004    15 trilyon TL         İstanbul(2), K.Maraş, Van
2005*  20 milyon YTL      İstanbul(2), Sakarya, Çorlu
2006    20 milyon YTL      İstanbul(2), Adana, Denizli
2007    25 milyon YTL      İstanbul(2), Mersin, Gaziantep
2008    25 milyon TL         İstanbul(2), Ankara, Lefkoşa (KKTC)
2009    30 milyon TL         İstanbul(2), Ankara, Isparta
2010    35 milyon TL         İstanbul(3), Adana
 
* Paradan 6 sıfır atıldı
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR