19 Ocak 2022 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
20 Ekim 2010 Çarşamba 17:37

YÖK sınavlardaki türban yasağını kaldırdı

Sırada açık ilköğretim ve lise sınavlarındaki türban yasağına geldi.
YÖK sınavlardaki türban yasağını kaldırdı

YÖK sınavlara türbanlı girişin önünü açarken gözler 20-70 yaşındaki kadınların dışarıdan okumasına imkan tanıyan açık ilköğretim ve liselerdeki türban yasağına çevrildi.

Bugüne kadar yaygın eğitimdeki türbanla sınava girişi “tutanak” formülüyle çözmeye çalışan Milli Eğitim Bakanlığı şimdi yeni düzenleme için adım atmaya hazırlanıyor.

Açık ilköğretim, lise ve mesleki eğitim okullarında yaklaşık 500 bin öğrenci eğitim görüyor. Yaşları 20-80 arasında değişen öğrenciler dışarıdan sınavlara katılarak diploma alıyor. Sistemde yaklaşık 100 binin üzerinde öğrenci de özellikle açık mesleki eğitim liselerinde yüz yüze eğitim görüyor.

Danıştay Açıköğretim sınavlarına girecek öğrencilerin kılık kıyafetinin 'gerektiğinde yüz yüze eğitim yapıldığı' gerekçesiyle resmi örgün eğitim okullarındaki kılık kıyafet yönetmeliğine uygun olması gerektiğine hükmetmişti. Kararda, "Sınava katılacak kız öğrenciler için 'başı açık' olma kuralı zorunlu bir kural niteliği taşımaktadır" denilmişti.

TUTANAK FORMÜLÜ

Milli Eğitim Bakanlığı bu karardan sonra yeni bir düzenleme yapmadı. Ancak öğrencileri mağdur etmemek için tutanak formülüne gidildi. Bu uygulama kapsamında türbanla sınava giren öğrenciler sınava alınıyor, ancak haklarında tutanak tutuluyor. Bu tutanaklar kapsamında bugüne kadar ise ceza verilmedi.

KASIM'DA YENİ SINAV VAR

Ancak uygulama bazı okul yönetimlerince kabul görmediği için her yıl sınavlarda türban sorunu yaşanmaya devam ediyor. Kasım ayında yapılacak sınavlarda da Türkiye bu sorunu yeniden yaşayacak.

KÖKTEN ÇÖZÜM İÇİN ADIM ATILACAK

Milli Eğitim Bakanlığı bugüne kadar hukuki sürecin tamamlanmasını bekledi. Edinilen bilgiye göre o süreç tamamlanmak üzere. “Yaygın eğitimde kılık kıyafet sınırlaması olamaz” diyen Bakanlık şimdi bu sorunu çözmek için harekete geçecek. Yeni düzenlemenin yüzyüze eğitim dışında sınavlara girişte türbana vize vermesi sürpriz olmayacak. Bu düzenleme kapsamında sarık, cüppe, peçe gibi “makul olmayan” kıyafetlere sınır konulması da beklentiler arasında.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR