20 Eylül 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
25 Haziran 2011 Cumartesi 12:08

YÖK'ü Millete Havale Ediyoruz

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Ali Balaban, basın açıklaması yayınladı. Balaban, mesajında, ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında soruşturma izni vermemesini millete havale etti. Balaban’ın açıklaması şöyle:
YÖKü Millete Havale Ediyoruz

 

“YÖK Genel Kurulu’nun, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca ÖSYM Başkanı Ali Demir ve bazı ÖSYM çalışanları hakkında talep edilen soruşturma izni talebini oy çokluğuyla reddetmesi çok manidardır. Bugüne kadar birçok skandala imza atan Ali Demir anlaşılan o ki ciddi bir koruma çemberine alınmıştır. Sınav skandallarının başrolündeki bir kişiye gerek iktidarın, gerekse YÖK’ün böylesine sahip çıkması anlaşılır gibi değildir.         

YÖK; hata üstüne hata yapan, üniversite hayali kuran adayların hayatıyla oynayan, YGS dışında başka sınav skandallarına da imza atan Ali Demir’i temize çıkarmak için üstün bir gayret sarf etmektedir. Ancak iktidarın, YÖK’ün, hatta yargının aklamaya çalıştığı Ali Demir milletin vicdanında mahkum olmuştur. Hiçbir kişi ve kuruluş tüm bu yaşananların ardından Ali Demir’i masum gibi gösteremez. Ali Demir öğrencilerin geleceklerini çalmış, hayatlarını karartmış, ÖSYM’nin adına leke sürmüştür. ÖSYM’nin adına sürülen bu leke Ali Demir o koltukta oturduğu müddetçe silinmeyecektir.

Türk Eğitim-Sen olarak ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında soruşturma izni vermeyen YÖK’ü millete havale ediyoruz. İktidarın yan kuruluşu gibi çalışan, siyasi erk’e zarar geleceğini düşünerek, Ali Demir’i sütten çıkmış ak kaşık gibi lanse eden YÖK’ün bu çok tartışmalı kararı sistemin ne denli kokmuş, çürümüş olduğunu da gözler önüne sermektedir. KPSS skandalıyla birlikte ÖSYM’ye duyulan güven sarsılmıştır. YGS ve sonrasında yaşananlar da ÖSYM’nin tamamen itibar kaybetmesine neden olmuştur. Dolayısıyla bugün ÖSYM eski ÖSYM değildir. Bunun müsebbibi olanlar eserleriyle ne kadar gurur duysalar azdır.

Öğrenciler sınav şaibeleri nedeniyle uykusuz günler geçirirken, yetkililerin ÖSYM Başkanını sahiplenici tutumu tam bir fiyaskodur. YÖK ve ÖSYM’de kadrolaşmayı gerçekleştirenler, YGS’de yaşananları hasıraltı etmek için ciddi bir uğraş vermektedir. Bu kadar kısa sürede bu kadar çok skandalı gerçekleştiren bir kişiye kol kanat gerilmesi ve yeni sınavların emanet edilmesi bile bile lades demektir.

Bundan sonraki süreçte yaşanması muhtemel sınav skandallarının sorumlusu Ali Demir’i temize çıkarmaya çalışanlar olacaktır. Ali Demir büyük bir pişkinlikle makamında otururken, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın da aynı pişkinlikle Ali Demir’i korumasını, kollamasını kınıyoruz. Talebimiz, hem Ali Demir’in hem de YÖK Başkanı Özcan’ın istifa etmesidir. Zira bu ikili daha çok rezalete imza atarak, gençlerin umutlarıyla oynayacaktır.”

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR