23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
15 Mayıs 2017 Pazartesi 10:05

YYÜ Öğrencilerinden Yeni Şehir Meydanı Tasarımları

YYÜ Öğrencilerinden Yeni Şehir Meydanı Tasarımları
YYÜ Öğrencilerinden Yeni Şehir Meydanı Tasarımları

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü son sınıf öğrencileri, Belediye Başkanı Günaydın’ın ‘en büyük projelerimden birisi’ dediği Yeni Şehir Meydanı ve Fuar Alanı için hayallerini tasarımlara yansıttılar. 13 proje tasarımı düzenlenen toplantıyla tanıtıldı. 
 
Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ın üniversiteden sınıf arkadaşı olan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Evci daha önce İlimize yaptığı ziyarette Çünür yolunda kurulması planlanan yeni şehir meydanı ve fuar alanı projesine katkı sağlamak istediklerini belirterek, Mimarlık Bölümü son sınıf öğrencilerinin bu alanla ilgili projeler geliştirebileceğini söylemişti. O gün ilimize gelen 36 öğrenciden 26’sı bu alanla ilgili proje tasarladı. Cumartesi günü Gökkubbe Fuar Merkezi’nde düzenlenen toplantıda mesafe kat eden 13 projenin tanıtımı gerçekleştirildi. Toplantıya Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Evci ve Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Erdal Yıldız ve Prof. Dr. Rıfat Çelebi ve 9 öğrenci katıldı.

OPERA BİNASI DA OLACAK
Toplantının açış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, seçimler öncesinde Isparta’ya yeni şehir meydanları kurma sözü verdiğini belirterek, şunları söyledi:  “1-2 yıl önce yeni şehir olarak bir bölüm teşkil eden yeri yaptık. Önümüzdeki aylarda asfaltına başlanacak. Buranın adına da Yeni Çünür dedik. Oranın binaları da neredeyse yüzde 70 bitti. Burası bir parçasıydı ama esas bir projemiz vardı. O projeyi de şimdi hazırlıyoruz. Hükümet Meydanı 4 dönüm, biz 105 dönüm meydan yapıyoruz. Bu meydanın aks istikametinde uluslararası fuar meydanı yapmak istiyoruz. Bu meydanın etrafında da klasik, fonksiyonel, tasarımı tamamen Türk ve İslam medeniyetine ait, oldukça da çağdaş olan bir cami olacak. Karşısında belediye binası, opera binası olacak. Dünyada 1400’lü yıllarda  opera binaları vardı. Ama biz de bir opera binası bile başkentimizde benim anladığımda anlamda, Türk milletinin gücü anlamında, geçmişi anlatan ve geleceği de gösteren bir yapı tarzında değil. Bu ülkenin daha da kalıcı olması açısından yapılan sanat binaları değil. Ankara ve İstanbul’da olmayan opera binasını Isparta’ya yapacağız. Bu şekilde operacılığı çağdaş olarak geliştireceğiz. Bizim de sanatımız o. Biz aydın insanlar olmak zorundayız ve olacağız.

BÜYÜK BİR MİLLİ KÜTÜPHANE ÇİZMEK İSTİYORUM
Meydanda ayrıca milli bir kütüphane olacak. Hatta bir tanesini ben çizdim ama ufak görüyorum ve biraz daha büyük çizmek istiyorum. Tüm üniversite ve Isparta’yı içerisine alsın istiyorum.


SÖZÜMÜZÜN YÜZDE 25’İ BİTTİ AMA YÜZDE 75’İ YENİ PROJE
Bu benim çok hayal ettiğim projeydi. Seçimlerde yeni şehir dediğim esas buydu. Eklentisi olarak yeni Çünür’ü yaptık. Sözümüzün yüzde 25’i bitti ama yüzde 75’i yeni proje. Allah bu projeyi Isparta’mıza nasip etsin.

TÜM TÜRKİYE UYUYOR
Biz 215 bin nüfuslu bir şehiriz. İstanbul’un Üsküdar’ı 600 bin nüfuslu, Beşiktaş’ı 400-600 bin nüfuslu. 17 milyon nüfuslu İstanbul kocaman bir köy. İstanbul’un daha altyapısı yok. Dünya raylı sistem de diğer işlerde 5. ve 7. altyapıya geçti.  Biz bu kadar geriyiz. Tüm Türkiye uyuyor. Belediye başkanları da sükseden başka bir şey yapmıyor. Turizm Bakanlığı hiçbir hizmet yapmıyor. Ne müze yapıyor, ne şehirleri koruyor, ne yapanları takip ediyor. Şehir Şurası yapılıyor ve Beştepe’ye çağrılıyoruz. Ama orada trafik ve otopark kelimesi geçmiyor. Şehircilik Şurası o zaman hiç yok demektir. Demek ki Türkiye’nin şehircilik sorunları çözülmeyecek demektir.

ANKARA’DAKİ MİLLİ KÜTÜPHANE’Yİ ÇOK BAS