20 Ocak 2022 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
12 Aralık 2010 Pazar 11:04

Alevilik Din Dersine Giriyor

Pazartesi günü Bilkent Otel'de düzenlenecek toplantıya 41 Alevi inanç ve kanaat önderi katılacak.
Alevilik Din Dersine Giriyor

Alevi vatandaşların katıldığı ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi müfredatında Alevilik konusunun yer almasına yönelik oluşturulan komisyonun çalışması, Pazartesi günü düzenlenecek bir toplantıyla Alevi inanç ve kanaat önderlerine sunulacak.

Pazartesi günü Bilkent Otel'de düzenlenecek toplantıya 41 Alevi inanç ve kanaat önderi katılacak.

Devlet Bakanı Faruk Çelik'in açılışını yapacağı toplantıda, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü İrfan Aycan, yeni Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin müfredatına ilişkin Alevi inanç ve kanaat önderlerine bilgi verecek.

Toplantıya 60'a yakın Alevi inanç ve kanaat önderinin çağrılmasına karşın, Muharrem ayı dolayısıyla 41 Alevi katılabilecek. Toplantıdaki Alevilerin büyük çoğunluğunu da daha önce Alevi çalıştaylarına da katılan Alevi inanç ve kanaat önderleri oluşturacak.

YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA YER ALMASI PLANLANIYOR
Alevi çalıştayları kapsamında zorunlu din derslerine yönelik düzenleme yapılmasına ilişkin Alevi vatandaşların oluşturduğu komisyon, Aleviliğin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitaplarında nasıl ele alınması gerektiğine yönelik bir taslak hazırladı.

Taslağın Milli Eğitim Bakanlığına sunulmasının ardından, bakanlıkta oluşturulan bir komisyon tarafından taslağın kitaplara yerleştirilmesine yönelik bir çalışma yapıldı. Yetişmesi halinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde değişiklik yapılan müfredatın, yeni eğitim-öğretim yılında uygulanması planlanıyor.

 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR