20 Eylül 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
28 Nisan 2016 Perşembe 14:01

Bu Festival Isparta'yı Tiyatroya Doyuracak

Bu Festival Isparta'yı Tiyatroya Doyuracak
Bu Festival Ispartayı Tiyatroya Doyuracak

SDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Süleyman Demirel Üniversitesi II. Uluslararası Arda Kanpolat Tiyatro Festivali” 2 – 6 Mayıs tarihlerinde yapılacak. 8 üniversitenin sahne sanatları bölümlerinin hazırlamış olduğu oyunlar seyircilere sunulacak.

Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatalar Fakültesi’nden yapılan açıklamada, “Bu yıl ikincisi düzenlenen festivalle SDÜ, kalıcı bir sanat kültürü oluşturmak, toplum yaşamının getirdiği sorumlulukları paylaşarak bireysel duyarlılıkları geliştirmek; genç tiyatro sanatçılarını destekleyerek oyunculuk, oyun yazarlığı ve sahne tasarımı alanlarında özendirici etki yaratmak; Türk Tiyatrosunu uluslararası düzeye taşıyacak olan akademik eğitim almış öğrencilerin etkinlikleriyle kentimizde bir sanat şöleni yaratmayı amaçlamaktadır” denildi.

Gerçekleştirilecek Süleyman Demirel Üniversitesi II. Uluslararası Arda Kanpolat Tiyatro Festivali” ile ilgili yapılan açıklamada şu ayrıntılara yer verildi.

“Festivalde oyun gösterimlerinin yanı sıra, sahne sanatları bölümlerinin eğitim anlayışlarının ve yöntemlerinin paylaşılmasını sağlamak amacıyla “Tiyatro Eğitiminde Arayışlar: Sorundan Çözüme ” başlıklı “Diyalog Masası” gerçekleştirilecektir. Bu etkinlik bölüm başkanlarının katılımıyla, tiyatro eğitiminde karşılaşılan temel sorunları saptayıp bu sorunları aşmaya yönelik olarak eğitim kurumları arasında bir tartışma platformu oluşturacaktır. Ayrıca, oyunculuk, dramatik yazarlık, sahne tasarımı ana sanat dalları için düşünülen “Karşılaşmalar” temalı workshoplar da festivalde yer alacaktır.

Ulusal ve köklü bir tiyatro kültürü oluşturabilmek için yeni oyun yazarlarının ve oyun metinlerinin gerekliliğinin kaçınılmaz olduğu gerçekliğinden yola çıkılarak düzenlenen “Genç Oyun Yazarları Paneli” inde ulusal tiyatromuzun gelişimi adına genç oyun yazarlarının sorunlarının saptanması, bu sorunlara çözümler aranması, genç yazarların motive edilmesi ve desteklenmesi hedeflenmektedir.

Festival programında başlıklı söyleşi Münir Canar ve Prof. Dr. Murat Tuncay tarafından “ Anılarla Türk Tiyatrosu” , Engin Alkan’ın katılımıyla “ Türk tiyatrosunda Yönetmen” ve Basri Köylü’nün sunumuyla “ Tiyatroyla Tedavi” konulu söyleşiler gerçekleştirilecektir. 2-6 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan “Süleyman Demirel Üniversitesi II. Uluslararası Arda Kanpolat Tiyatro Festivali etkinlikleri ücretsiz olup tüm halkın katılımına açıktır”

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR