24 Eylül 2017 Pazar

Bora TÜFEKLİ / Ajans32

Bu Seçimde Ne Dağıtan Kazanır?

21 Ağustos 2013 Çarşamba 13:35

Siyasete dair çocukluğumdan hatırladığım birkaç kare vardır… Bunlardan bir tanesi Turgut Özal’ın partisi Anavatan’ın helikopterle kentin üzerine küçük bal paketleri atmasıydı.

Mahallede çocuklar helikopterden atılan bal paketlerini kapmak için birbirleriyle yarışır, sonra bir ağaç gölgesinde sayarlardı; kim kaç tane toplamış…

Bu durum söz konusu partinin oy oranını ne kadar etkilerdi bilemem ama, çocuklar açısından heyecan verici bir koşuşturma yarattığı kesindi…

Gelişen Türkiye’de elbette siyaset bir bal paketine sıkışıp kalmamalıydı. Gelişti; bir dönem seçim gezilerinde iş başvuru formları dağıtıldı…

Sonra malumunuz önemli bir döneme damgasını vuran, siyasi iğnelemelerin en önemli argümanı haline gelen makarna, kömür seçim çalışmalarının favori dağıtım malzemesi oldu.

Gıda paketleri, okul malzemeleri, yiyecek, içecek, hatta ve hatta beyaz eşya bile siyasetin dağıtım malzemeleri arasına girdi.

Ama öyle sanıyorum ki, hiç birisi seçimlerden bir gece önce mahallelerde dağıtılan nakit para kadar cazip değildi.

Aday vatandaşa dağıtır… kömür, gıda, para, vaat… Dağıtır da dağıtır… Dünyanın parası harcanır seçimlerde. Öyle sanıyorum ki kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez deyimi tam da seçim döneminde seçmene ‘ıvır-zıvır’ dağıtan aday için söylenmiştir.

Aslında dağıtılan tam olarak siyasetin ahlakıdır… Bir satın alma edasıyla aday, dağıttığı malzeme ile seçmeni satın alma psikolojisi içerisindedir.

Dağıtılan ne kömür, ne gıda, ne erzak paketidir… Dağıtılan Türk Siyaseti’nin haysiyeti, gururu ve onurudur… Ama şükürler olsun ki dağıta dağıta bitiremediler.

Peki gelelim can alıcı soruya; Bu seçimde ne dağıtan kazanır?

Isparta’da bu süreç hızlı başladı. Isparta’ya güvenen, ama yolu pek nadir Isparta’ya düşen, ben aday adayım demekten özenle imtina eden bir şahsı muhterem mahallelerde üzerinde adı yazılı top dağıttı… Birkaç peçetede vardı yanılmıyorsam içinde.

Süreç yaklaştıkça topun yanına krampon, forma falan eklenir mi bilinmez…

Ama naçizane fikrim Ispartalı topa oy vermez. Yani top dağıtarak seçim kazanmak pek olası değil.

Buradan demokrasimizin kahramanı aday adaylarımıza, adaylarımıza yardımcı olmak için bir forum oluşturmayı öneriyorum.

Bu seçimde sizce ne dağıtan kazanır? Yorumlarınızı bekliyorum… Ama inanın benden çok onlar bekliyor… siz onları çok iyi tanıyorsunuz…

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 21 yorum yapıldı.
    YAZARLAR