21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
21 Ağustos 2017 Pazartesi 06:00

Dikkat! Sahibinden Dolandırıcılık

Siz parayı havale ediyorsunuz... Sonrasında ise...
Dikkat! Sahibinden Dolandırıcılık

Dolandırıcılar şimdi de internet alışveriş sitelerine "sahibinden" ilanları vererek dolandırıyor.

Hürriyet gazetesi yazarı Oya Armutçu, “Sahibinden’ ilanlarına dikkat” başlıklı yazısında, tehlikenin ayrıntılarını kaleme aldı.

Oya Armutçu, “Şu günlerde özellikle ev sinema ve ses sistemleri, fotoğraf makinesi, akıllı telefonlar başta olmak üzere elektronik cihazlar, binlerce liralık piyasa fiyatlarının çok altında, 200-300 lira gibi çok uygun fiyata satılıyor gibi ilan veriliyor. Bu ilanlara kanarak parayı satıcıya havale ederseniz sadece dolandırıldığınızla kalıyorsunuz. Bu tip şüpheli ilanlara da satıcılarına da dikkat” uyarısında bulundu.

“DOLANDIRICILIK OLAYINA ARACILIK ETMİŞ OLMUYOR MU?”
Dolandırılan U.E. adlı kişinin kendisine gönderdiği e-postayı yayımlayan Oya Armutçu, şöyle aktardı:

“11 Ağustos 2017 Cuma günü www... internet alışveriş sitesinde bulunan ikinci el Apple TV 4. Nesil ürünü satın almak istedim. İlanda Muhammet Engin G. adlı satıcı üç gün kullandığı ama ihtiyacını karşılamadığı için ürünü 350 TL’ye sattığını belirtiyordu. Adres olarak, Bayburt Aydınlıkevler Ahmet Yesevi Mahallesi’ni, telefon numarası olarak ise 534 206 .. .. numarasını belirtmişti. Belirtilen numara ile iletişim kurarak ürünü almak istediğimi kaydettim. Bana bir bankaya ait TR82 0011 1000 0000 0069 0172 hesap numarasına EFT yapmam durumumda ürünü hemen kargolayabileceğini söyledi. EFT’yi yapıp ücreti verilen hesaba gönderdikten sonra, ürünü PTT Kargo’ya verdiğini söyledi. Ancak kargo gönderi takip numarası vermekten ısrarla kaçındı. İşlemden şüphelenmem üzerine satıcı kişi, siteden ürünün ilanını kapattı. Ayrıca Sony ev sinema sistemi, fotoğraf makinesi gibi başka ilanları da vardı. Bütün bu ilanları da kapattı. Telefon numarası da bir daha açılmadı. İlanın verildiği site ise sadece kullananın üyeliğini sonlandırmakla yetindi. Kullanıcıya ait bilgileri savcılığa verebileceğini belirtti. İnternet alışveriş siteleri üyelerin yeterince güvenilirliğini test etmeden ilana yer vererek bu dolandırıcılık olayına aracılık etmiş olmuyor mu?

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR