22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
17 Nisan 2014 Perşembe 11:14

Dövizzedeler İçin Kritik Gün

Meclis’e giden dövizzedelerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a şikâyetlerini iletti. Şimdi gözler Erdoğan'da...
Dövizzedeler İçin Kritik Gün

İktidar ve muhalefet gruplarının Meclis’te uzlaşarak gündeme getirdiği, ‘döviz kredisi borçlarının yeniden yapılandırılması’ düzenlemesine ilişkin Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) yayınladığı genelge yeterli olmayınca, dövizzedeler yeniden soluğu TBMM’de aldı.

Habertürk'ün haberine göre, Japon Yeni ve İsviçre Frangı ile konut kredisi alan ancak bu para birimlerindeki ani değerlenmeyle birlikte borçları katlanan binlerce dövizzede, TBB’nin mart ayında yayınladığı genelgedeki, ‘banka ile mahkemelik olmama’, ‘borcunu daha önceden TL’ye çevirmeme’ gibi maddelere takılmıştı. Hal böyle olunca da dövizzedelerin tamamına yakını için TBB’nin genelgesi bir anlam ifade etmemişti.

30 BİN KİŞİYE ULAŞTI
Geçen salı Meclis’e giden dövizzedelerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a şikâyetlerini ilettiği ve Erdoğan’ın da 30 bin kişiyi bulan dövizzedelerin sorununun çözülmesi talimatını verdiği öğrenildi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Recai Berber’in TBB Genel Sekreteri Ekrem Kesin ile bir araya geldiği ve sorunun çözülmesi için görüştüğü belirtildi.

Berber’in bankalardan, her ne aşamada olursa olsun dava açanların ve borçlarını daha önce Türk Lirası’na çeviren ya da yapılandıranların genelge kapsamında tutulmasını istediği kaydedildi.
TBB’nin dün temsilci bankalarla bir araya geldiği, bugün ise dövizzedelerle birlikte bir basın toplantısı düzenleyeceği öğrenildi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR