27 Eylül 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
05 Şubat 2016 Cuma 11:53

Enerji Kimlik Belgesinde Süre Daralıyor

Enerji Kimlik Belgesinde Süre Daralıyor
Enerji Kimlik Belgesinde Süre Daralıyor

Makine Mühendisleri Odası Isparta İl Temsilciliğinden yapılan duyuruda, “ Binalarda enerji performansı” yönetmeliğine göre 2 Mayıs 2017 tarihine kadar “Yapı Kullanma İzni” alan bütün binalarda “Enerji Kimlik Belgesi” (EKM) alma zorunluluğunun olduğunu belirtildi.

Yapılan duyuruda, "02 Mayıs 2007' de çıkarılan 5627 sayılı enerji verimliliği ve buna bağlı olarak çıkarılan “Binalarda enerji performansı" yönetmeliğine göre; 1 Ocak 2011 tarihine kadar Yapı kullanma izni (İskan) almış binaların tamamı 02 Mayıs 2017 tarihine kadar binaların enerji performansını gösteren ve A dan G ye kadar uzanan belgelendirme olan Enerji Performansı belgesini çıkarma mecburiyeti vardır.

A sınıfı en verimli seviyeyi göstermekle beraber bu sınıflandırma G'ye kadar olup 1 Ocak 2011'den sonra yapı ruhsatı almış binalarda sınıflandırma en fazla C’ye kadar müsaade edilmektedir.
Enerji kimlik belgesini yetkilendirme belgesi almış kurum-kuruluş veya bu belgeye sahip SMM'li mimar, inşaat mühendisi, makina mühendisi veya elektrik mühendisleri verebilir.

Enerji kimlik belgesini süresi içerisinde almamış yapılarda 02.05.2017’den itibaren öncelikle alım satımdan kiralama işlemleri vergileri yapılamayacak olup ilerleyen süreçte de yıllık emlak vergileri ek enerji gider vs. gibi müeyyideler devreye sokulacaktır.
Bütün vatandaşlarımızın elinde iskanı olup enerji kimlik belgesi (EKB) olmayan bina sahiplerinin 02 Mayıs 2017’den önce almalarını önemle tavsiye ederiz" denildi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR