15 Aralık 2019 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
13 Kasım 2019 Çarşamba 09:01

Korunacak Hassas Alan İlan Edildi

Korunacak Hassas Alan İlan Edildi
Korunacak Hassas Alan İlan Edildi

Eğirdir’in önemli doğal tabiat alanlarından biri olan Yukarıgökdere Köyü Kasnak Meşesi Ormanı, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 11 Kasım 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile “Kesin Korunacak Hassas Alan” ilan edildi.

Resmi Gazetede yayınlanan 1774 sayılı Cumhurbaşkanı Kararında hassas alan ilan edilen bölge, endemik bir tür olan Kasnak Meşesine ev sahipliği yapıyor. Sadece Eğirdir’e bağlı Yukarıgökdere Köyünde yetişen bir meşe ağacı türü olan kasnak meşesi, 1987 yılında "Tabiat Koruma Alanı" ilan edilen Yukarıgökdere köyü sınırlarındaki ormanda bulunuyor.

Düzgün gövdesiyle kaplama ve parke alanlarında kullanılan ağaç, daha önce ağaç fıçı ve esnek malzeme yapımında kullanılması dolayısıyla yöre halkı tarafından "kasnak meşesi" ismiyle anılıyor.

Boyu 30 metreye ve çapı 1,6 metreye ulaşan 650 yıllık kasnak meşelerinin bulunduğu ormanda 218 bitki türü tespit edilmiş durumda. Ormanda Kasnak meşesinin yanı sıra saçlı meşesi, Makedonya meşesi, mazı meşesi, Lübnan sediri, karaçam, kızılçam, Toros köknarı, kakar ardıcı, boylu ardıcı, çınar yapraklı akçaağaç, akçaağaç, çiçekli dişbudak, sivri meyveli dişbudak gibi ağaçlar ile tilki, porsuk, sansar, kurt, yaban domuzu ve sincap gibi yaban hayvanları da yer alıyor.

Isparta'ya 69, Eğirdir'e 32 kilometre uzaklıktaki bin 300 hektarlık kasnak meşesi ormanı, rengârenk görünümüyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR