07 Temmuz 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
06 Ekim 2010 Çarşamba 16:14

Milli Görüşten 'YAP' Çıktı

SP’den istifa ettiğini açıklayan Kurtulmuş, Yükseliş ve Atılım Partisi’ni kurmak için yola çıktı.
Milli Görüşten YAP Çıktı

Ve Kurtulmuş Milli Görüş’le yollarını ayırdı... “Yeni Kerbela’ların olmaması için” SP’den istifa ettiğini açıklayan Kurtulmuş, Yükseliş ve Atılım Partisi’ni (YAP) kurmak için yola çıktı.

Numan Kurtulmuş, SP’yi Erbakan’a bırakarak dün istifa etti. Bir ay içinde yeni partiyi kurması beklenen Kurtulmuş’un arkadaşlarının önerdiği üç isimden, kısaltılmışı YAP olan “Yükseliş ve Atılım Partisi” adına sıcak baktığı öğrenildi.

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ekibiyle birlikte partisinden istifa etti. Kurtulmuş, Temmuz ayında yapılan olağanüstü kongreye tek aday olarak girdiği halde, Necmettin Erbakan’ın listesine karşı kendi listesiyle seçime girince ancak 3. turda 310 delegenin oyuyla seçilmişti.

Erbakan ailesi başta olmak üzere Oğuzhan Asiltürk ve Şevket Kazan tarafından ağır bir dille eleştirilen Kurtulmuş, katıldığı iftar programlarında Erbakan yanlısı gençlerin çatallı saldırılarına hedef olmuştu. Mahkemelik olan olağanüstü kongrenin ardından zor günler geçiren Kurtulmuş, partisi geçtiğimiz günlerde kayyuma devredilince de ayrılma noktasına gelmişti.

Gemileri yakarak gitti
Yeni yol haritası için çalışmalara başlayan Kurtulmuş, aralarında İstanbul’un da bulunduğu 66 ilbaşkanından destek alınca Saadet Partisi, mahkeme kararıyla olağanüstü genel kongreye gitmeden önce dün kameraların karşısına geçerek, “Yeni Kerbelaların olmaması ve yeni çatışmaların yaşanmaması için Genel Kurul’a katılmıyorum” diyerek istifasını açıkladı. SP Genel Merkezi önünde, “Numan ilerle millet seninle”, “Başbakan Numan”, “Numan Mücahit” sloganları eşliğinde konuşan Kurtulmuş’un zaman zaman gözleri doldu. Yeni bir siyasi hareket başlatacaklarını söyleyen Kurtulmuş, şunları söyledi:

'Sırça köşklerde ahkam kesmedik’

“Sırça saraylarda oturarak ahkam kesmedik. Ne kendi başımı öne eğdirecek, ne bu davaya inananların başını öne eğdirecek bir yanlış yaptık. 11 Temmuz’dan sonra bize karşı sistematik şekilde “komplo” kuruldu. Ama biz ’kan içtik, kızılcık şerbeti içtik’ dedik. Partiye kayyum atanması bardağı taşıran son olay oldu. Geniş istişareler sonrasında bu kararı aldık.

“Her şey milletin gözü önünde oldu. Biz sistemli bir komplo ile karşı karşıya bırakıldık. Bizi boğmaya çalışmışlardır. Milletimiz buradadır bizi boğmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Numan Kurtulmuş ve arkadaşları kongrede başarısız oldukları için değil, Türkiye’nin umudu ve siyasetin yıldızı haline geldiği için cezalandırılıyor.”

“Yeni Kerbelaların olmaması ve yeni çatışmaların yaşanmaması için Genel Kurul’a katılmıyorum. Genel başkanlıktan ve Saadet Partisi’nden ayrılıyorum. Geniş istişareler sonucunda aldığımız karar bir son değil, yeni bir siyasi adımın ilk adımıdır”

“Dini siyasete alet etmeyeceğiz”
“Biraz kafa dinledikten sonra yeni yol haritamızı açıklayacağız. Firavunlaşmayacağız, Karunlaşmayacağız, belalaşmayacağız. Kamunun kaynaklarını zenginleşme ve servet aracı olarak kullanmayacağız. Dini siyasete alet etmeyeceğiz. Musa gibi asayı alıp Anadolu yollarına çıkacağız” dedi.

“Son ana kadar uzlaşma arayışı içinde olduk. Ancak tüm kapıların kapalı olduğunu istişare ettikten sonra bu karara vardık.”

Yeni partinin adı YAP
Kurtulmuş’un SP’den istifasının ardından izleyeceği yol haritası belli oldu. Bir ay içerisinde yeni parti kuracak olan Kurtulmuş’a yeni parti için teşkilattan üç isim önerisi yapıldı; “Yükseliş ve Atılım Partisi”, “Yeni Medeniyet Partisi”, “Yeniden Büyük Türkiye Partisi”. Kurtulmuş’un bu alternatifler arasından kısaltması “YAP” tersten ise “PAY” olarak okunan “Yükseliş ve Atılım Partisi” ismine sıcak baktığı öğrenildi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR