22 Ekim 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
27 Ekim 2010 Çarşamba 15:59

Otobüsten Atıldılar

Ankara Üniversitesi'nde bir başörtüsü rezaleti daha yaşandı. Arazi çalışmasında başörtüsü nedeniyle otobüsten indirilen öğrenciler şikayetçi oldu.
Otobüsten Atıldılar

Başörtülüye açık arazi de kamusal alan Ankara Üniversitesi Peyzaj Mimarisi Bölümünde okuyan bir grup kız öğrenci arazide eğitim uygulaması için Çubuk'a giderken başörtülerini çıkarmadıkları gerekçesiyle hocaları tarafından yolda indirildi. Öğrenciler açık araziyi de kamusal alan hocayı YÖK'e şikayet etti.

Memur-Sen Ankara İl Başkanı Mustafa Kır, Ankara Üniversitesi Peyzaj Mimarisi Bölümü'nde okuyan bir grup kız öğrencinin bölüm hocaları Dr. Figen Dilek tarafından Çubuk Karagöl'e arazide eğitim uygulaması için kurum servisiyle götürüldüğünü belirterek, hocanın 6 öğrencinin başının kapalı olduğunu görmesi üzerine, asistanına öğrencilerin servisten indirilmesi talimatı verdiğini kaydetti. Kır, hocanın 'Ya bu servisten ineceksiniz ya da başınızı açacaksınız' demesi üzerine başını açmayan kız öğrencileri yarı yolda indirdiğini aktardı.

5 ÖĞRENCİ HOCA'YI YÖK'E ŞİKAYET ETTİ
Hoca hakkında YÖK'e suç duyurusunda bulunduklarını bildiren Kır, 6 öğrenciden 5 tanesinin şikayet dilekçesi verdiğini söyledi. Kır, "Ne Anayasamızda, ne yasalarda, ne YÖK Kanunu'nda, ne YÖK Disiplin Yönetmeliği'nde, ne Atatürk ilkelerinde başörtüsünü ima yoluyla bile yasaklayan bir ifade vardır. Sendika olarak bunun takipçisi olacağız" dedi.

İsminin açıklanmasını istemeyen mağdur bir öğrenci konuyla ilgili şunları söyledi: "Biz zaten okula girerken başımızı açıyoruz. Ama uygulama dersi arazide yapılacaktı. Artık başörtüsü konusuyla ilgili bir an önce çözüm istiyoruz. Kendi ülkemizde, ayrımcılık yaşıyoruz. Bugün bize arkadaşlarımız içinde yapılan bu muameleyi hak ettiğimizi düşünmüyoruz, dışlanmayı hak etmiyoruz" dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR