27 Ekim 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 Eylül 2020 Cuma 15:37

Üniversiteler Açılmazsa Kent Ekonomisi Kaybeder

Üniversiteler Açılmazsa Kent Ekonomisi Kaybeder
Üniversiteler Açılmazsa Kent Ekonomisi Kaybeder

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Tutar, COVİD-19 salgını sebebiyle Isparta’daki üniversitelerin tedbirlerin alınarak eğitim-öğretime başlamasından yana olduklarını söyledi.

Tutar açıklamasında, Isparta’da üniversitelerin şehir ekonomisine çok yüksek katma değer sağladığını belirterek, üniversitelerin açılmaması durumunda şehir ekonomisinin ve özellikle hizmet sektörünü olumsuz etkileneceğini kaydetti.

Isparta’da % 85 oran ile şehir ekonomisinin ağırlık merkezini ticaret ve hizmet sektörü oluşturduğunu belirten Tutar, “ Hizmet sektörü COVİD-19 salgını sebebiyle yılın ilk yarısında zor günler yaşadı. Üniversitelerimizin erken kapanması sebebiyle özel yurtlar, apartlar, kuaförler, kafeler ve lokantalar kısacası hizmet sektöründeki firmalar gelir kaybı ve mağduriyetler yaşadı. Üniversitelerimizin yeni dönemde de uzaktan eğitim yapması tüccarımızın ve esnafımızın kayıplarını artıracaktır. Ağırlıklı olarak üniversite öğrencilerine yönelik hizmet veren iş yerlerin kapanma noktasına gelmemesi, faaliyetlerini sürdürebilmesi için yeni destekler sağlanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Üniversitelerin uzaktan eğitim vermeleri sebebiyle COVİD-19 salgını sonrasında işletmelerini güçlükle ayakta tutan firmaları daha da zor günler beklediğini belirten Tutar, “Şehir ekonomisinin çarklarından olan hizmet sektöründeki firmaların faaliyetlerini sürdürebilmeleri de üniversitelerimizin varlığı büyük önem taşıyor. Çünkü şehrimizde öğrenim gören her bir üniversite öğrencisinin 2.000 Lira harcama yaptığını düşündüğümüzde milyonlarca liralık bir hacim ortaya çıkıyor. Böylesi yüksek katma değer kaybı şehir ekonomisinin yarısından fazlasını hayati bir şekilde tehdit ediyor. Üniversitelerimizin karar alırken bu durumları gözden geçirmesi ve tüm tedbirlerin alınarak eğitim ve öğretimin başlatılmasını dileriz” diye konuştu.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 7 yorum yapıldı.
    YAZARLAR