24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
20 Haziran 2014 Cuma 14:11

Aracınız LPG'li mi? Bu Haber Sizi İlgilendiriyor!

Benzin ve mazota uygulanan tavan fiyat uygulaması 2 aylığına LPG'ye de uygulanacak.
Aracınız LPGli mi? Bu Haber Sizi İlgilendiriyor!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), sıvılaştırılmış petrol gazları (LPG) piyasasındatavan fiyat uygulamasına yönelik yönetmelik çalışmasını tamamladı.

LPG piyasasında 2 ayı aşmamak üzere tavan fiyat tespit edilebilecek.
Kurum, LPG piyasasına arz edilen mal ve hizmetlerin, güvenli ve ekonomik olarak rekabetortamı içerisinde kullanıcılara sunumunun sağlanmasında şeffaflık, eşitlikçilik ve istikrarınsağlanmasına yönelik olarak piyasa faaliyetlerine ilişkin bazı mal ve hizmet fiyatlarınınoluşturulması, uygulanması ile bunların ilgililere ve kamuoyuna açıklanmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla LPG Piyasası Fiyatlandırma Sistemi Yönetmelik Taslağı hazırlayarak görüşe açtı.
Buna göre, piyasaya arz edilen mal ve hizmetlerin fiyatları serbestçe oluşacak.

Rafineri ve dağıtıcılar, lisansları kapsamında yaptıkları piyasa faaliyetlerine ilişkin fiyatları, erişilebilir dünya serbest piyasalarındaki fiyat oluşumunu dikkate alarak, tavan fiyatlar olarakkuruma bildirecek. Otogaz bayilik lisansı sahipleri otogaz satış tavan fiyatlarını ilan panolarında ilan edecek.

Hacim veya ağırlık ölçü birimi için dökme olarak kullanıcılara ve otogaz olarak otogaz bayilerine doğrudan ağırlık ölçüsü üzerinden veya tanker sayaçları ile teslimatta 15 derece sıcaklığa göre düzeltilmiş yoğunluk değeri ve düzeltilmiş hacim ile hesaplanan ağırlık değeri; otogaz olarak nihai kullanıcılara LPG satışlarında 15 derece sıcaklığa göre düzeltilmiş litre; tüplü LPGsatışlarında tüp adedi ve kilogram ya da tüp cinsleri kullanılacak.

- Fiyat düzenlemeleri ve duyurulması
Fiyat değişikliği, bildirimin yapıldığı günü izleyen gün başından itibaren uygulamaya girecek ve değiştirilinceye veya herhangi bir nedenle durdurulmasına kadar uygulanacak.
LPG toptan ve dağıtım fiyatlarına ilişkin en az, en çok ve ortalama veriler, kurum internetsayfası aracılığıyla kamuoyuna açıklanabilecek. Dağıtıcılarca bayilerine iller bazında tavsiye edilen veya tavan olarak belirlenen fiyatların internet aracılığıyla açıklanması kurumcakararlaştırılabilecek.

TAVAN FİYAT AŞILAMAYACAK
LPG otogaz bayilik lisansı sahipleri, satışa sundukları otogazın tavan fiyatını istasyonlarının ön cephesinde, yoldan açıkça görünür şekilde konuşlandırılmış ilan panosunda ilan etmekle, ilan panosunda yer alan tavan fiyatların üzerinde otogaz satışı yapmamakla yükümlü olacak.
İlan panolarında, bayisi olunan dağıtıcı lisansı sahibinin marka ve logosu, bayilik lisansı sahibinin adı veya unvanı ile bayilik lisansının tarih ve sayısı da yer alacak. İstasyonda birden fazla ilan panosu bulunması halinde ilan panolarındaki otogaz fiyat bilgileri birbirleri ile aynı olacak.

- Piyasaya müdahale
LPG alım satımında fiyatlar, erişilebilir dünya serbest piyasa koşullarına göre oluşacak. Fiyatoluşumunda bu hususa aykırı davranılması halinde piyasaya müdahalede bulunulabilecek.
Kurum, LPG piyasasında faaliyetleri, rekabeti engelleme, bozma, kısıtlama amacını taşıyan, bu etkiyi doğuran veya doğurabilecek nitelikte anlaşma ya da eylemlerin piyasa düzenini bozucu etkiler oluşturması halinde, gerekli işlemlerin başlatılmasıyla birlikte, her seferinde 2 ayı aşmamak üzere faaliyetlerin her aşamasında, bölgesel veya ulusal düzeyde uygulanmak için taban ve/veya tavan fiyat tespitine gidebilecek.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR