23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
10 Aralık 2015 Perşembe 10:51

Saldırı İstihbaratı / 81 İl Alarma Geçti

Saldırı İstihbaratı / 81 İl Alarma Geçti
Saldırı İstihbaratı / 81 İl Alarma Geçti

CIA, 3 Filistinlinin Rus turistlere yönelik saldırı hazırlığında olduğu istihbaratını Türkiye ile paylaştı. İstihbarat üzerine İçişleri Bakanlığı 81 ilde emniyeti uyardı.

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), Türkiye'ye istihbaratbilgisi vererek destek sağladı. Mumtaz Muhammed Jamas Dağmash (38), Ayman AhmetAbdullah Nofal (41) ve Rafet Abbas adlı Filistinlilerin Türkiye'de Rusturistlere yönelik eylem yapacağı bilgisini veren istihbarat örgütü, eylemplanlarını Türk yetkililere iletti. CIA, 3 Filistinlinin Mısır'ın SinaYarımadası'nda 31 Ekim'de Rus yolcu uçağının düşürülmesiyle bağlantılarıolduğunu da belirledi. Uçak, IŞİD terör örgütü tarafından düşürülmüştü.

BİLGİ TÜRK MAKAMLARA ULAŞTI

CIA ayrıca 544 814 0... numaralı GSM hattını kullanan veIŞİD'le bağlantılı olan Abu Khalid kod adlı Jamal Nasa adlı kişinin Türkiye'debulunduğunu ve sahte kimlik kartı ürettiğini, çalıntı antik eser ticaretiyaptığını tespit etti. Jamal Nasa'nın Suriyeli göçmenleri Batı Avrupa'yakaçırma faaliyetinde de bulunduğu yönünde Türk makamlarına bilgi aktarıldığıöğrenildi.

CANLI BOMBA UYARISI

14 Kasım 2015 tarihi itibarıyla Jamal Nasa'nın hatdeğiştirdiğini tespit eden CIA, yeni hattın 553 133... olduğunu saptadı. JamalNasa'nın, sahte kimlik kullanan 1 kişiyle irtibatlı olduğu ve intihar eylemiplanladığı bildirildi. Kimliği bilinmeyen kişi ile Ahmet isimli bir kişininTürkiye'de seyahat edebilmek için kullandıkları olası sahte kimlik bilgileriilgili birimlere gönderildi.

TELEFON URFA'DA KULLANILIYOR

CIA'dan gelen 2 telefon numarasının tespiti yapıldı. 544 8140... numarayla başlayan hattın, Şanlıurfa'da kullanıldığı belirlendi. HattınAdana, Çanakkale, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis veMardin'de kullanılan birçok hatla bağlantılı olduğu tespit edildi. 553 133...No'lu hattın ise yine Şanlıurfa'da kullanıldığı ve Gaziantep, İstanbul veMersin illeriyle irtibatlı olduğu ortaya çıktı. Bilgilerin ulaştığı İçişleriBakanlığı, 81 kente gizli yazı göndererek olası eylemlere karşı duyarlılıkistedi. İstihbarat birimleri de belirlenen telefonların bağlantılarınıaraştırırken, IŞİD'le bağlantılı 3 Filistinlinin yerinin tespiti içinçalışmaların sürdüğünü belirtti. (Kaynak: Habertürk)

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR