3 Ülkeye Mobilya İhracatı Başladı

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası, elmadan sonra mobilyaya da URGE Projesi başlattı.

Yayınlanma:
3 Ülkeye Mobilya İhracatı Başladı

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası, elmadan sonra mobilyaya da URGE Projesi başlattı.

İlkolarak Azerbaycan’a giden ITSO, geçtiğimiz hafta da Özbekistan, Kırgızistan veKazakistan’dan alım heyetlerini konuk etti.

Alım heyetlerinin Isparta’daki firmalarlayaptığı görüşmeler sonucu 3 ülkeye mobilya ihracatı başladı.Isparta’nın ihracatını yıl sonuna kadar 500 milyon dolara ulaştırmayı hedefleyen Isparta Ticaretve Sanayi Odası, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Bu kapsamda Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (URGE) Projesi ile daha önceelmada Hindistan’a ihracat yapılmasına katkı sağlayan ITSO, kısa bir süre öncedeIsparta’daki mobilya ve orman ürünleri sektörünün yeni pazarlara ulaşması için Mobilya URGE Projesini başlattı.

Mobilya URGE Projesi kapsamında ilk olarak ITSO’nun girişimleriyle Isparta’danAzerbaycan’a giden iş insanları, burada yaptıkları görüşmelerden olumlu sonuç aldı veyapılan anlaşmalarla Azerbaycan’a ihracat başladı.Isparta Ticaret ve Sanayi Odası bu kez de Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan’dan alımheyetlerini Isparta’da konuk etti.

ITSO Başkanı Mustafa Tutar, Meclis Başkanı OsmanŞahlan ve beraberindeki Yönetim Kurulu ile Meclis Üyelerinden oluşan heyet, 36 işinsanından oluşan yabancı alım heyetinin Ispartalı iş insanları ile bir araya gelmesinisağladı. 3 gün süren görüşmeler sonucu 3 ülkeden gelen alım heyetleri, Isparta’dan mobilya ve orman ürünleri ihracatına başladı.

ITSO BAŞKANI TUTAR: “AMACIMIZ ISPARTA’NIN MOBİLYA SEKTÖRÜNDE 50MİLYON DOLARLIK İHRACATA ULAŞMASI”

Alım heyetlerinin Isparta ziyaretini değerlendiren ITSO Başkanı Mustafa Tutar, yapılankarşılıklı görüşmeler sonucu daha ilk günden alım heyetine satışların yapıldığını söyledi.Amaçlarının Isparta’nın mobilya üretiminde dünyaya açılarak 50 milyon dolarlıkihracata ulaşmasına katkı sağlamak olduğunu vurgulayan ITSO Başkanı Tutar, yaptığıaçıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Kazakistan’dan 14, Kırgızistan’dan 10 ve Özbekistan’dan 12 olmak üzere toplam 36ithalatçı firma Isparta’ya davet edildi. Bu firmalar oturma grubu, yemek odası takımı,yatak odası takımı, proje bazlı halı, kapı, dolap, mutfak mobilyası, orman ürünleri, çocukve genç odası takımı ithal eden firmalardan oluşuyor.

Firmalar Odamız tarafından derinbir araştırma sonucunda tek tek seçildi ve şehrimize davet edildi.

İlk gün heyetimizin firmaları tanıması için Odamızda firmalarımızın katılımı ile yüz yüzegörüşmeleri gerçekleştirildi. Bu görüşmeler esnasında firmalarımız ürünlerini desergileme imkânı buldu.

Böylece heyetteki her bir firma, ilgilendikleri ürünlerdoğrultusunda hangi firmamız ile görüşmeleri gerektiğini tespit ederek karşılıklıgörüşmelerine başladılar. Aynı gün içerisinde firmalarımızın sahip olduklarıshowroomlara gidildi ve ilk siparişler daha faaliyetin ilk günü verildi.

Faaliyetin diğer iki günü boyunca proje katılımcısı firmalarımızın fabrikaları ziyaretedildi. Bu ziyaretler esnasında anlaşmalar da yapılarak heyet henüz Isparta’danayrılmadan satışlar gerçekleşti.Alım heyetini gerçekleştirmekteki amacımız Isparta’nın mobilya üretiminde dünyayaaçılarak 50 milyon dolarlık ihracata ulaşmasına katkı sağlamaktır.

Bunu proje boyuncagerçekleştireceğimiz yurt dışı ziyaretleri ve diğer alım heyeti faaliyetleri iletamamlayacağız. Biz buraya 36 firma getirerek katılımcı firmalarımız için bir kapı açtık.Bu kapıdan girmek artık firmalarımızın görevi. Heyete katılan misafirlerimiz ülkelerinegayet memnun bir şekilde döndüler.

Yaptıkları geri bildirimler doğrultusunda biz tümkatılımcı firmalarımızın bu üç ülkeye de 1 yıl içerisinde ihracata başlamalarınıbekliyoruz.”Yaptığı URGE projesi ile Isparta’nın elma ve mobilyadaki ihracatını artıran ITSO, şimdi de kozmetik URGE’si ile bu sektördeki iş insanlarının daha fazla ülkeye ihracat yapmasını hedefliyor.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.