5 Bin Dekar Alan Hasar Gördü

5 Bin Dekar Alan Hasar Gördü

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Haziran 2019 12:49
5 Bin Dekar Alan Hasar Gördü

19 Haziran 2019 tarihinde, gerçekleşen dolu yağışı nedeniyle Yuvalı, Serpil, Yukarı Gökdere ve Sipahiler Köylerinde yaklaşık 5 bin dekar alan tarım arazinde hasar oldu. Tarım sigortası olmayan çiftçiler ise kara kara düşünüp devletten gelecek yardımı bekliyor.

19 Haziran 2019 tarihinde, 17:00-19:00 saatleri arasında gerçekleşen dolu yağışı Eğirdir Köylerinde başta elma olmak üzere, armut, kiraz, erik ve şeftali bahçelerinde %90-95 civarında zarara yol açtı.

Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, dolu yağışından zarar gören Eğirdir'in Yukarı Gökdere, Serpil, Yuvalı ve Sipahiler Köylerini ziyaret ederek, çiftçilere geçmiş olsun dileklerinde bulundu, çiftçilerin sorunlarını dinledi, çözüm arayışları içerisinde bulunacaklarını ifade etti.

Vali Seymenoğlu’nun ilk ziyareti Yukarı Gökdere Köyü'ne oldu. Burada köy muhtarı, Kalkınma Kooperatifi Başkanı, çiftçiler tarafından karşılanan Seymenoğlu, öncelikle bütün çiftçilere geçmiş olsun dileklerinde bulunarak "19 Haziran tarihinde Eğirdir Köylerinde bir doğal afet oldu. Arkadaşlarımızın tutmuş olduğu raporlar bana geldi. Bahçeleriniz büyük bir zarar gördü. Bu büyük bir sıkıntı. Bir yıllık emek bir anda boşa gitti. Elimizden geldiğince devlet olarak ne yapabiliyorsak yapmaya çalışacağız. Temennimiz Allah daha büyük zarar ziyan vermesin” diye konuştu.

Vali Seymenoğlu, daha sonra yapılan çalışmalar hakkında bilgi almak için sözü Kaymakam Abdullah Akdaş’a bıraktı. Akdaş, "Yukarı Gökdere Köyümüz bizim en büyük köylerimizden bir tanesi. 960 nüfusu var. Geçen ki doluda da en büyük zarar gören köyümüz. Yaklaşık 2 bin 500 dekar alanda %80 ile %100 oranında zarar meydana geldi. Arkadaşlarımız haber alır almaz hemen alan çalışmalarını yaptılar. Şu an tutanak tespitlerimiz tamam, zarar tespitlerimiz tamam. Burada 2 sebepten dolayı tapu sıkıntısı var. Bir tanesi milli parkların içerisindeki hazine arazileri. Satışı yapılamıyor, yapıldığı takdirde Milli Parklar öncelikli oluyor. İkincisi de eskiden beri yaklaşık 50 yıldır devam eden hukuki niza var iki aile arasında. Bu Hukuki niza bitmediği için bu köyde 400 dönüm arazide tarım sigortası yapılamıyor. Asıl sıkıntı, o tarım arazisinin halledilmesi. TARSİM’de bir mevzuat değişikliğiyle zilliyet durumu olanların da Sigorta yapabilme imkanlarının ortaya çıkarılması. Serpil Köyü'nde bu oran 1600 dönüme çıkıyor. Bu hukuki nizadan dolayı. Dolayısıyla arkadaşlarımız sigorta yaptıramadıkları zaman her dönemde, dolu yağdığında mağdur oluyorlar” diye konuştu.

Daha sonra söz alan TARSİM Bölge Müdürü Mustafa Değer ise: “Çiftçilerimizin Tarım sigortalarından faydalanabilmeleri için Devletimizin Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’ne kayıtlı olmaları gerekiyor. Kayıtlı olmanın şartlarından birisi mülkiyeti kiralama gibi resmi kaynaklar üzerinden gidiyor. Devlet, hazine arazilerinin üreticiye kiralanması ile ilgili belli oranda belli iyileştirmeler yaptı ama, hukuki süreçteki milli parklar alanlarında sınırlar devam ediyor. Bu üreticilerimiz devletin hiçbir desteğinden faydalanamıyor” dedi.

Bunun üzerine üreticilere seslenen Vali Seymenoğlu, “…O zaman arkadaşlar bir taraftan Kaymakamlık, bir taraftan Valilik, diğer taraftan da sayın Vekillerimizle görüşerek halletmeliyiz. Yasaya bir madde eklenerek imkan tanınabilir. Her üretici sigorta yaptırmıyor. Ama isteyen üretici sigorta yaptırabilmeli. Size gelen Vekillere mutlaka ama mutlaka bu sıkıntınızı söyleyin. Bunu ancak kanunla aşabiliriz." ifadelerini kullandı.
Sohbet ortamında gerçekleşen ziyaretin ardından Vali Ömer Seymenoğlu ve beraberindeki heyet Serpil Köyüne geçti.

Serpil Köyü ziyaretinde de çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerini ileten Vali Ömer Seymenoğlu burada da üzüntülü olduklarını ifade ederek “…Bu üzüntü sadece sizin değil hepimizin üzüntüsü. Tüm elma üreticilerinin ve Isparta’nın üzüntüsü. Maalesef Allah’ın takdiri. Zaman zaman böyle doğal afet olabiliyor. Bazen burada, bazen diğer köylerde olabiliyor. Başka şehirlerde oluyor. İlk günden itibaren sorunlarınızı takip ediyoruz. Şu an sizin için buradayız. Yapabileceklerimizi söyleyeceğiz, yapamayacaklarımızın gerekçesi nedir onları paylaşacağız ve bu işin takipçisi olacağız.

Hepinizin bildiği gibi devletin 2005 yılında kanunla kurmuş olduğu sigorta sistemi var; TARSİM... Bizim buradaki temel sıkıntımız; zarar gören arazilerinizin, tarlalarınızın büyük bir kısmı sigorta kapsamın dışında. Böyle olunca da tabi sigortadan destek almanız mümkün değil. Biraz önce Yukarı Gökdere Köyünde de görüştük. Kanunda bir düzenleme yaptırmaya çalışacağız. En azından bir istisnai madde eklenerek çözüm arayışları içerisinde olacağız. Bir teklifte bulunacağız. Bu sorunu ne siz çözebilirsiniz ne de biz çözebiliriz. Bunun çözümü; ilgili bakanlıkları ikna ederek kanunda düzenleme yapılmasını sağlamak. Onu çözersek zaten hiçbir sorunumuz kalmaz. Bunları bahçelerini sigorta yaptıramayan üreticilerimiz için söyledik. Bir de sigorta yaptırıp da sıkıntı yaşayan arkadaşlarımız var. TARSİM sizin malınız. Devletin malı. Kimsenin malı değil. Ama onun da bir çalışma sistemi var. Eğer siz bahçenizi olduğundan küçük yazdırırsanız yeterli desteği alamazsınız.” dedi.
Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu ve beraberindekiler Yuvalı ve Sipahiler Köylerini de ziyaret ettikten sonra ilçemizden ayrıldılar.

Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlükleri teknik ekipleri tarafından yapılan teknik incelemede; Yukarı Gökdere Köyünde, Kumgeçit, Kumgeçit-Benzinlik karşısı, Tiraltı, Bozarmut, Devrent mevkilerinde ve soğuk hava deposu yanında dolu yağışının etkisinin, yaklaşık 2 bin 750 dekar meyve bahçesinde (elma, erik ve kiraz) ortalama % 90-95 ve % 50-55 arasında değişen oranlarda; Serpil Köyünde, Mera, Kumgeçit, Yalovası, Taşharım, Dere Mahallesi, Şellek, Köprübaşı mevkilerinde, yaklaşık bin 950 dekar meyve bahçesinin (başta elma olmak üzere, armut, kiraz, erik ve şeftali)ortalama % 90-95 ve % 50-55 arasında değişen oranlarda;
Sipahiler Köyünde, Katrancık, Parpı, Şıhpınarı, Olukboğazı, Ergenli Mevkilerinde dolu yağışının, yaklaşık 500 dekar meyve bahçesinde ortalama % 80-85 oranında zarar verdiği tespit edildi.

Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu’nun ziyaret programına; Isparta Vali Yardımcısı Ömer Faruk Ateş, Eğirdir Kaymakamı Abdullah Akdaş, Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök, TARSİM Bölge Müdürü Mustafa Değer, Ak Parti İl Genel Meclis Üyeleri Sezgin Özdoğancı, Eyyup Doğan, Süleyman Sarpdağ, Isparta İl Tarım ve Orman Müdürü Enver Murat Dolunay, Müdür Yardımcısı Uğur Turgut, Isparta Ziraat Odası Başkanı Müstahattin Can Selçuk, Isparta İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Özdurhan, Isparta Valiliği İdari Denetim Müdürü Figen Beşik, Eğirdir Jandarma Komutanı Yüzbaşı Can Sercan Altay, Eğirdir Emniyet Müdürü İsmail Karasakal, Eğirdir Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıdoğan, İlçe Tarım ve Orman Müdür V. Süleyman Can, Ziraat Mühendisleri, köy muhtarları yanı sıra çiftçilerimiz ve vatandaşlarımız katıldı.

Doludan mağdur olan bütün üreticilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.